Ilu polskich nastolatków doświadczyło krzywdy seksualnej w Internecie? Przerażające wyniki badań

Krzywda seksualna w Internecie
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Zaczepianie kobiety na ulicy to przemoc seksualna?
Zaczepianie kobiety na ulicy to przemoc seksualna?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Niemal 70 proc. polskich 18-latków doświadczyło krzywdy seksualnej w Internecie - wynika z międzynarodowych badań. Co więcej, młodzi ludzie blokowali osoby, które zaczepiały i nie zgłaszali tych zdarzeń dorosłym. Co jeszcze pokazała analiza?

Krzywda seksualna młodzieży

Firma Economist przeprowadziła badanie WeProtect Global Alliance. Przeanalizowano w nim doświadczenia w sieci dwóch tysięcy 18-latków z czterech krajów europejskich: Francji, Niemiec, Holandii i Polski. Były one przeprowadzane pod kątem następujących krzywd seksualnych: otrzymywanie treści o charakterze jednoznacznie seksualnym od dorosłych w okresie dorastania, udostępnianie ich zdjęć o charakterze jednoznacznie seksualnym bez ich zgody, bycie proszonym o zachowanie w tajemnicy relacji online o charakterze jednoznacznie seksualnym z dorosłymi oraz bycie proszonym o zrobienie czegoś o charakterze jednoznacznie seksualnym w Internecie, z czym nie czuli się komfortowo.

Wyniki badania dotyczącego przemocy seksualnej

Z tego badania wynika, że 69 proc. polskich 18-latków doświadczyło co najmniej jednego rodzaju krzywdy seksualnej w Internecie. 57 proc. nastolatków otrzymało treści o charakterze jednoznacznie seksualnym od osoby dorosłej. Polscy respondenci częściej otrzymywali seksualne treści w komunikacji prywatnej (58 proc.) niż np. na otwartych forach internetowych (20 proc.).

Natomiast trzy piąte polskich badanych doświadczyło sytuacji, gdy ktoś próbował rozmawiać z nimi na tematy o charakterze jednoznacznie seksualnym lub wysyłał im materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym za pośrednictwem prywatnych komunikatorów.

Polscy nastolatkowie byli zdecydowanie bardziej narażeni na próby rozmów na tematy związane z seksem za pośrednictwem internetowych komunikatorów. W pozostałych kategoriach wyniki były podobne jak w innych badanych krajach.

Więcej informacji na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości