W polskim liceum stanęła niezwykła kabina akustyczna. "Dla potrzebujących ciszy i izolacji"

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
Dziennik Zachodni
korytarz szkolny i młodzież, kabina akustyczna

Uczniowie i nauczyciele z IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu mogą pochwalić się nowym, ekskluzywnym nabytkiem. Na środku korytarza stanęła oszklona kabina akustyczna, która tłumi dochodzące z zewnątrz dźwięki. Służy jako miejsce, w którym można odciąć się od generowanego w szkole hałasu, odrobić lekcje lub porozmawiać z pedagogiem bądź przyjacielem. - Naprawdę jej potrzebowaliśmy - komentuje Ewelina Stasik, dyrektorka wspomnianego LO.

Sosnowiec. W liceum wydzielono strefę ciszy

Hałas jest bodźcem wpływającym destrukcyjnie na pracę mózgu i czynnikiem wywołującym stres. W szkołach stanowi nieodłączny element przerw, podczas których na korytarzu gromadzą się dziesiątki, jak nie setki uczniów. By zminimalizować jego niesprzyjające rozwojowi i pochłanianiu wiedzy skutki, przedstawiciele IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu postanowili zainwestować w specjalistyczny sprzęt. Na korytarzu stanęła przeszklona kabina akustyczna z umieszczonymi wewnątrz siedziskami, stolikiem oraz gniazdkami do ładowania urządzeń elektronicznych.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Dźwiękoszczelna, z regulowaną wentylacją i oświetleniem. Dla 4 osób. Jeśli masz potrzebę utrwalić wiedzę przed sprawdzianem, odrobić pracę domową, porozmawiać w ciszy z przyjaciółką - skorzystaj. Możesz podłączyć telefon do ładowania lub popracować na laptopie. Kabina przeznaczona jest dla osób potrzebujących ciszy i izolacji - czytamy na facebookowym profilu szkoły. Do wpisu dołączono zdjęcia wydzielonej strefy, z której mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, w tym osoby ze spektrum autyzmu.

Kabina akustyczna - do czego służy?

Pomysł na zakup kabiny akustycznej w sosnowieckim liceum zrodził się dzięki licznym podróżom pedagogów. Jeden z nauczycieli zainspirował się pobytem w Finlandii. Na tamtejszym lotnisku zauważył, że w ten sposób wydzielona strefa kontrolowanego hałasu cieszy się dużą popularnością i uznaniem pasażerów.

- Pomyśleliśmy, że przydałoby się coś takiego w naszej szkole. To był strzał dziesiątkę. (...) To miejsce, którego naprawdę potrzebowaliśmy - komentuje dla "Dziennika Zachodniego" dyrektorka szkoły Ewelina Stasik.

Jak zaznacza, w IX LO jest wielu uczniów z nauczaniem indywidualnym, dlatego z kabiny chętnie korzystają nauczyciele prowadzący takie zajęcia. - Na takie nauczanie zawsze brakuje nam sal, w których nauczyciel może skupić się na uczniu, rozmawiać z nim w komfortowych warunkach. To miejsce, w którym może porozmawiać z uczniem w ważnej sprawie, bez krępującego towarzystwa innych osób. No i sami uczniowie chętnie wykorzystują to miejsce, by na przykład przygotować się do zajęć, powtórzyć materiał - zapewnia dyrektorka.

Do ulokowanej na korytarzu kabiny ustawiają się kolejki chętnych, którzy chcieliby podczas przerw, choć na chwilę odizolować się od zgiełku. Zakup takiego sprzętu wiązał się z poniesieniem kosztów rzędu 36 tysięcy złotych.

- Jeśli tylko będziemy mieli jeszcze jakieś środki, planujemy zakupić dodatkowe dwie kabiny, dwu- i jednoosobową. O tym, że jest to potrzebne, świadczą też telefony z innych szkół czy uczelni wyższych z pytaniami o tę kabinę - dodaje Ewelina Stasik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: Dziennik Zachodni

Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images, Facebook

Pozostałe wiadomości