Romska kultura i jej zróżnicowane oblicza. "Mamy różne religie, mamy kilkadziesiąt dialektów języka"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Międzynarodowy Dzień Romów
Międzynarodowy Dzień Romów Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Społeczność romska jest bardzo rozbudowana. Cechuje ją różnorodność, piękna kultura i godne podziwu przywiązanie do wielopokoleniowej tradycji. Jednak z powodu krzywdzących stereotypów Romowie wciąż muszą borykać się z nietolerancją. Uprzedzenia, z którymi się mierzą, stanowią źródło wielu problemów, zwłaszcza w obliczu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym antropolożka kulturowa dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska i prawniczka Olena Vaidalovych.

Społeczność romska i ciążące nad nią stereotypy

Romowie tworzą społeczność wysoce zróżnicowaną, zarówno pod względem językowym, jak i kulturowym. Ich zwyczaje wielu osobom mogą wydawać się obce czy niezrozumiałe. Brak możliwości poznawania romskiej tradycji prowadzi do krzywdzących stereotypów, a co za tym idzie, także i otwartych przejawów nietolerancji, z którymi od lat muszą mierzyć się Romowie na całym świecie.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Stereotypy bardzo często biorą się z niewiedzy. (...) Wszyscy się nimi posługujemy w różnych momentach naszego życia i w różnych sytuacjach. Jeżeli chodzi o romskie społeczności, to pokutuje tutaj przede wszystkim brak edukacji. Jesteśmy tutaj od dawna (...). To wręcz zadziwiające, że mimo tych ponad siedmiu wieków, wciąż wyzwaniem jest brak edukacji - zauważyła dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska, jednocześnie zwracając uwagę na znaczenie różnorodności kulturowej.

- Tylko w Polsce żyją cztery grupy romskie, na świecie jest ich pewnie kilkaset. Mamy różne religie, mamy kilkadziesiąt dialektów języka, który się wywodzi z sanskrytu, bo Romowie przyszli z Indii (...). Rzadko się o tym mówi - wyjaśniła doświadczona antropolożka kulturowa.

Romowie w obliczu wojny w Ukrainie

Stereotypy ciążące nad społecznością romską nabierają szczególnego znaczenia w obliczu wojny, która toczy się w Ukrainie. Rodziny szukające schronienia w Polsce czy innych państwach muszą mierzyć się zarówno z problemami natury administracyjnej, jak i wyjątkowo krzywdzącą dyskryminacją.

- Sytuacja jest bardzo tragiczna. Romowie mają właściwie jeszcze gorzej. Oczywiście, już wcześniej sytuacja była trudna, przed wojną, ale teraz znacznie się pogorszyła. Romowie, którzy nie mają na przykład dokumentów czy dowodu tożsamości, mają jeszcze większe problemy z przekroczeniem granicy i schronieniem się w ościennym kraju - oceniła Olena Vaidalovych. Podkreśliła też, że wiele osób doświadcza w tym trudnym czasie dodatkowego stresu, wywołanego wszechobecnymi uprzedzeniami.

- Bardzo trudno jest znaleźć lokum. Nie chodzi tylko o to, że rodziny są duże. Pojawia się swego rodzaju nietolerancja czy dyskryminacja tych rodzin. W obecnych okolicznościach chcielibyśmy, żeby ludzie wykazali się większą tolerancją. Trzeba dostrzegać to, że to są też uchodźcy. (...) My, Romowie, też jesteśmy obywatelami Ukrainy. To jest właśnie różnorodność naszego kraju i taka różnorodność historycznie wzbogacała nasz kraj - podsumowała działaczka społeczna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości