Z pomocą dwójki aktorów, Kai i Mariusza, sprawdziliśmy, czy ludzie reagują, widząc, że tuż obok nich ma miejsce kradzież. Podobny eksperyment przeprowadziliśmy w 2006 roku. Wtedy, przez kilka godzin nagrań, uwagę na złodzieja zwróciła jedynie jedna kobieta. Czy przez 18 lat zmieniliśmy się jako społeczeństwo i czy częściej reagujemy, widząc, że ktoś potrzebuje pomocy? O nowych metodach oszustw opowiedzieli nam w studiu Mateusz Ossowski, trener cyberbezpieczeństwa oraz Damian Kordas, kucharz, influencer.
Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie we własnym domu. Mieszkańcy Osiedla Las postanowili wciąć sprawy we własne ręce i założyli straż sąsiedzką. Dlaczego się na to zdecydowali? Czy ich działania przynoszą efekty?
"Śmieciarka daje szansę na dwie rzeczy".
"Popularne zjawisko, które określamy rozproszoną odpowiedzialnością"
Kto jeszcze znalazł się w tym gronie? Sprawdź.
Harcerz, często nazywany skautem, to osoba, która zaangażowana jest w harcerski ruch społeczno-wychowawczy. Każdy jego członek zobowiązany jest do przestrzegania określonych zasad, zawartych w Prawie Harcerskim.
Łączy je nie tylko wielkie zamiłowanie do gotowania, ale także chęć odkrywania ciekawych kultur i zwyczajów panujących w rozmaitych zakątkach świata. Polki na obczyźnie tworzą wyjątkową społeczność, której celem jest opowiadanie o życiu za granicą.
Wyjątkową pasją Kamila Piwowarczyka z Kozubszczyzny są bociany. Choć ma dopiero 23 lata, to już udało mu się założyć ośrodek rehabilitacyjny, który pomaga zranionym ptakom. Jakie jeszcze inicjatywy prowadzi radny gminy Konopnica?
Sąsiedzi twierdzą, że wszystkiemu jest winna pobliska odlewnia żeliwa.
Mieszkańcy mogą skorzystać z darmowych przejazdów, a nawet oddać swój stary pojazd, by posłużył innym.
Społeczność romska jest bardzo rozbudowana. Cechuje ją różnorodność, piękna kultura i godne podziwu przywiązanie do wielopokoleniowej tradycji, a jednak z powodu krzywdzących stereotypów Romowie wciąż muszą borykać się z nietolerancją.
"Niektórzy wracają, żeby walczyć".
O społeczności żydowskiej w Polsce, o odkrywaniu swoich żydowskich korzeni i konwersji na judaizm oraz o miłości opowiedzieli nam Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie i jego żona Katarzyna Leonardi. Jak wygląda przejście na judaizm? Ilu Żydów mieszka dziś w Krakowie i jak wiele osób odkrywa swoje żydowskie korzenie?
Podobno coraz bardziej dbamy o nasze lokalne środowisko. Czy lokalne inicjatywy mogą mieć realny wpływ na zmianę? Akcja „Decydujesz, pomagamy" zakłada aktywizację lokalnej społeczności? Co to oznacza? Zapytaliśmy o to Łucję Krzyżanowską, Dr Nauk Społecznych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stoczni oraz Darię Kulińską, organizator akcji „Decydujesz pomagamy”.
Kim jest tajemniczy "Pan Gurba"? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy organizatorki akcji "Gurba daj Pan 5!". O co chodzi w tej akcji i czy dziewczynom udało się już zebrać wymaganą liczbę zdjęć?