Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Paulina Holtz
Untitled
Źródło: DDTVN
"Uwaga, śmieciarka jedzie" to jeden z największych ruchów zero waste w Polsce. Grupa powstała 10 lat temu, a jej inicjatorką jest Dominika Szaciłło. Skąd wziął się ten pomysł? Jak grupa rozwinęła się na przestrzeni lat? O tym założycielka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
"Uwaga, śmieciarka jedzie" - co to?

"Uwaga, śmieciarka jedzie" to popularna w mediach społecznościowych grupa, na której można oddać używane meble lub inne wciąż nadające się do użytkowania rzeczy. Tę społeczność 10 lat temu stworzyła Dominika Szaciłło, a zainspirowała ją do tego osiedlowa wiata śmietnikowa.

- Zobaczyłam ten kontener na gabaryty i tam wszystko wrzucali, krzesła, stoły, jakieś meble i wszystko było niszczone. Spontanicznie założyłam tę stronę, wymyśliłam w 15 minut nazwę: "Uwaga, śmieciarka jedzie". Bardzo szybko jacyś moi znajomi przyjechali właśnie z Saskiej Kępy zobaczyć, czy te krzesła się dla nich nadają. I tak się zaczęło - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Paulina Holtz o grupie "Uwaga, śmieciarka jedzie"

Coś, co miało być próbą ratowania starych krzeseł, w ciągu kilku miesięcy stało się jednym z największych w Polsce ruchów zero waste. - Tak od ludzi przyszło, żeby powstała grupa. Ja na początku stwierdziłam: "O nie, grupa, będą jakieś stare buty udostępniać, no bez sensu, ile to będzie roboty", ale ludzie powiedzieli, że chcą właśnie wszystko i że chcieliby grupę - zaznaczyła Dominika Szaciłło.

Jedną z kilkudziesięciu tysięcy osób, które nie wyobrażają sobie życia bez śmieciarki jest aktorka Paulina Holtz. Regularnie wystawia rzeczy na portalu i nie tylko drobne przedmioty. Kilka miesięcy temu robiła remont mieszkania i do oddania miała między innymi całą kuchnię. 

- Wrzuciłam na śmieciarkę z informacją, że będę ją miała do oddania za jakiś czas, bo to było przed remontem, no i właśnie zgłosiła się fundacja, [...] - tłumaczyła Paulina Holtz.

- Śmieciarka daje szansę na dwie rzeczy. Po pierwsze na to, żeby pomóc np. tak jak tutaj, czyli wspomóc kogoś, kto potrzebuje danego przedmiotu, ale po drugie dać życie, dać ten drugi obieg przedmiotom, które się nie nadają jeszcze do wyrzucenia - dodała.

Zobacz więcej w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości