Współcześni bohaterowie, czyli pracownicy telefonów wsparcia. "Każda rozmowa dotyka nas wewnętrznie"

389A7736
Źródło: Dzień Dobry TVN
Telefon, który ratuje życie
Telefon, który ratuje życie
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Są bohaterami drugiego planu, nie dostrzegamy ich na co dzień, a ratują ludzkie życie. Pracownicy telefonów wsparcia wyciągają pomocną dłoń do każdego, kto potrzebuje wsparcia. Jak wygląda ich praca? Z czym mierzą się na co dzień? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Marta Kolczyńska-Filipowicz oraz Paweł Urbaniak.

Ratują ludzkie życie

Współcześni bohaterowie nie brylują na czerwonych dywanach, a ich twarze nie zdobią okładek magazynów. Często są to osoby, których nie dostrzegamy na co dzień, a jednak ich praca niejednokrotnie przyczyniła się do uratowania czyjegoś życia. Mowa tu o pracownikach telefonów wsparcia. To właśnie oni dzielnie stawiają czoła ludzkim problemom i wyciągają pomocną dłoń.

W studiu Dzień Dobry TVN Marta Kolczyńska-Filipowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Paweł Urbaniak z Poradni Telefonicznej dla Osób w Kryzysie Emocjonalnym opowiedzieli, jak wygląda praca w takim miejscu.

- Nasz numer 116 123 jest czynny 24 godziny na dobę i w zasadzie stale jesteśmy pod telefonem. Najwięcej telefonów jest w godzinach wieczornych, kiedy w zasadzie z mojej perspektywy okazuje się, że zostaję sam w domu, w czterech ścianach i czuję się bardzo samotny, wtedy muszę się mierzyć z myślą, że jestem z tym problemem sam - tłumaczył Paweł Urbaniak.

Telefon zaufania

Marta Kolczyńska-Filipowicz podkreśliła, że w tej pracy bardzo kluczowy jest zespół, z którym można skonsultować się po trudnej rozmowie telefonicznej. - Ważne jest, żebyśmy nabrali tego dystansu, żeby nie przekładać na kolejnego rozmówcę perspektywy tego poprzedniego - zaznaczyła.

- Każda rozmowa dotyka nas wewnętrznie, dotyka jakiś naszych doświadczeń, emocji. Oczywiście są takie, które poruszają nas bardziej, ponieważ są nam bliskie, związane są np. z naszymi doświadczeniami, ale są też takie, które są w zasadzie trudne i to one zostają - opowiadał Paweł Ubraniak.

- Są to sytuacje związane z kryzysem suicydalnym, czyli takim, w którym człowiek jest w momencie podjęcia decyzji o tym, czy przypadkiem nie chce teraz popełnić samobójstwa - wyjaśnił.

Jak tłumaczyła Kolczyńska-Filipowicz, celem jest zatrzymanie tej osoby oraz zwrócenie jej uwagi na inną perspektywę.

- Żadna rozmowa nie jest taka sama, nie ma dwóch identycznych osób czy sytuacji, każda z nich jest indywidualna. To w zasadzie nie ode mnie po trosze zależy, jak nasza rozmowa się potoczy. Moim zadaniem jest to, żeby być przy tym człowieku w momencie, kiedy on doświadcza kryzysu, w którym realnie jest - podsumował Paweł Ubraniak.

Pomoc dla osób w kryzysie

116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych. Udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

116 111 - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - to numer, pod który zadzwonić może każda młoda osoba czująca niepokój, lęk, obawę, ale też radość i potrzebę podzielenia się dobrą nowiną.

Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości