Styl życia

Polscy lekarze i studenci ratują wcześniaki w Tanzanii. "Mają przyśpieszony kurs empatii"

Styl życia

Autor:
Patrycja
Sibilska
Polscy lekarze i studenci ratują wcześniaki w Tanzanii

Dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik to lekarz z powołania, założyciel i prezes fundacji "Centrum Dobroczynności Lekarskiej". W Dzień Dobry TVN opowiedział o projekcie "Dr. Newborn". Jego celem jest nie tylko niesienie doraźnej pomocy afrykańskim wcześniakom, ale przede wszystkim przekazanie wiedzy tamtejszym lekarzom.

Na czym polega projekt "Dr. Newborn"

Projekt "Dr. Newborn" jest częścią misji Dr. Africa, której głównym celem jest zbudowanie infrastruktury szpitalnej oraz przekazanie niezbędnych do ratowania życia sprzętów i wiedzy, jak je wykorzystywać. Wnosi stałą zmianę, a nie tylko ofiarowaniem doraźnej pomocy.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

- Projekt Newborn jest realizowany od zeszłego roku, wtedy po raz pierwszy udało nam się go zrealizować w Mang'anzo w Tanzanii. Polega na tym, że z jednej strony budujemy całą infrastrukturę dla ratowania wcześniaków, dla ratowania dzieciaków w ogóle, żeby zapobiegać zgonom okołoporodowym, a z drugiej strony, żeby ten personel, który jest na miejscu wyszkolić w jak najlepszy sposób. Żeby uzyskać retencję wiedzy, żeby oni, kiedy my wracamy do Polski, mogli działać dalej - wyjaśnia dr Bartłomiej Guzik.

Umieralność wcześniaków w Tanzanii

Dzieci, które przychodzą na świat przedwcześnie, wymagają profesjonalnej opieki lekarskiej.

- W regionie Mang'anzo rodzi się około 70, 80 wcześniaków każdego roku. Dotąd były one całkowicie zdane na los, czy przeżyją, czy nie - podkreśla gość Dzień Dobry TVN. Jak dodaje, umieralność wśród tej grupy noworodków była praktycznie stuprocentowa.

Centrum Dobroczynności Lekarskiej - kto może pomóc

Lekarzom towarzyszą studenci medycyny oraz wolontariusze, przede wszystkim zajmując się organizacją i zdobywaniem środków na finansowanie ich przelotów i pobytów w Tanzanii. Towarzyszą im także na miejscu. Uczą się tam tego, czego nie nauczą ich żadne wykłady - komunikacji z pacjentami, a także empatii, której często brakuje w relacji lekarz-pacjent. - Z założenia nasze działania opierają się na współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Od zarania to dzieło było realizowane przy współpracy z Collegium Medicum i z panem Prorektorem Tomaszem Grodzickim. Co za tym idzie, integralną częścią każdego projektu, jaki realizujemy, zarówno w Polsce, jak i w Afryce, są studenci medycyny UJ, ale także z innych uczelni - mówi prezes fundacji "Centrum Dobroczynności Lekarskiej".

- Studenci uczą się bardzo dużo w relacji uczeń-mistrz, czego w dzisiejszych czasach jest relatywnie mało. Mają przyśpieszony kurs empatii tam na miejscu - podsumowuje gość Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości