Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – mawiały nasze babcie. I miały rację. Zdrowy sen zależy od nas i jest niezwykle istotny, zwłaszcza że poświęcamy na niego aż 1/3 swojego życia. Czym się zatem kierować wybierając poszewki na kołdry? O tym opowiedział na antenie dr hab. Michał Puchalski, profesor Politechniki Łódzkiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.
Czym kierować się wybierając poszewki na kołdry?
Dobór pościeli jest często naszym subiektywnym wyborem. Zamiast jednak skupiać się na wzorach i kolorach, warto podczas zakupów zwrócić uwagę na metkę i skład poszewki. Ze względu na to, że pościel często bezpośrednio przylega do ciała, wybierać należy materiały przewiewne i naturalne.
- Kolor i wzór to jest kwestia gustu. Ja bym się skupił na komforcie użytkowym – biofizycznym, czy będzie nam ciepło, czy będziemy się w tym pocić oraz komfort sensoryczny – czyli dotyk. Ja bym się kierował przede wszystkim surowcem, patrzył na metki. W Europie fajnym materiałem jest bawełna – powiedział dr Michał Puchalski.
Na sklepowych półkach znajdziemy pościel wykonaną z przeróżnych materiałów. Najpopularniejsze komplety to te bawełniane, satynowe, lniane, kaszmirowe, z kory lub poliestru. Zdaniem specjalisty najlepszym wyborem jest organiczna bawełna. Dlaczego? Jest zdecydowanie milsza w dotyku niż np. len, nie uczula, oddycha i chłonie wilgoć. Dla alergików sprawdzą się również sztuczne włókna celulozowe w tym bambusowe. Nowością na rynku są natomiast dzianiny jerseyowe – dobrze przepuszczają powietrze, są elastyczne, cienkie i lekkie. Co więcej, nie wymagają prasowania.
Co warto kupować, a czego unikać?
Parametrem opisującym tkaniny czy też dzianiny przeznaczone na pościel jest masa powierzchniowa zwana często gramaturą. W większości przypadków zwłaszcza przy bawełnie czy też włóknach sztucznych celulozowych, pościel, którą kupujemy ma 100-120 g/m2 i jest transparentna, prześwituje. Może się szybko zużywać, starzeć się i rozdzierać. Lepsze materiały to materiały grubsze w dotyku mające masę powierzchniową 170-190 g/m2. Taką pościel stosuje się np. w hotelach, gdyż jest częściej prana i bardziej eksploatowana.
- Szukajmy natury, odchodźmy od włókien syntetycznych tj. poliester – podsumował ekspert.
Zobacz także:
- Komu grozi wypalenie rodzicielskie? Popełniasz te błędy?
- Ogromna namiętność, ale i zbrodnie z zazdrości. Co jeszcze przyniesie rok Wodnego Tygrysa?
- Pola Lis dostała telefon z groźbami śmierci. "Mam nadzieję, że odpowiednie organy znajdą osobę odpowiedzialną za to"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/ East News