Układanie paneli podłogowych. Od czego zacząć?

Osoba, która układa panele podłogowe
Jak ułożyć panele podłogowe?
Źródło: suravikin/Getty Images
Panele podłogowe to alternatywa dla drewnianego parkietu lub płytek. Idealnie imitują drewno, a przy tym są wytrzymałe, eleganckie i łatwe w utrzymaniu w czystości. Układanie paneli nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, dlatego przy znajomości podstawowych zasad jesteśmy w stanie wykonać montaż samodzielnie.

"Odpicowane mieszkanie"

DD_20211014_Mieszkanie_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie - urzekł ich stary duch
Odpicowane mieszkanie - urzekł ich stary duch
Odpicowane mieszkanie - artystyczne wnętrze we Wrocławiu
Odpicowane mieszkanie - artystyczne wnętrze we Wrocławiu
Odpicowane mieszkanie – dom na dwunastu kółkach
Odpicowane mieszkanie – dom na dwunastu kółkach
Odpicowane mieszkanie - przytulność na pierwszym miejscu
Odpicowane mieszkanie - przytulność na pierwszym miejscu
Odpicowane mieszkanie – wymarzony dom w środku lasu
Odpicowane mieszkanie – wymarzony dom w środku lasu
Odpicowane mieszkanie – meble są tylko dodatkiem
Odpicowane mieszkanie – meble są tylko dodatkiem
Odpicowane mieszkanie – świat ulepiony z gliny
Odpicowane mieszkanie – świat ulepiony z gliny
Odpicowane mieszkanie – lato zamknięte w tapetach
Odpicowane mieszkanie – lato zamknięte w tapetach
Odpicowane mieszkanie – powrót po metamorfozie
Odpicowane mieszkanie – powrót po metamorfozie
Odpicowane mieszkanie - meble jak cukierki
Odpicowane mieszkanie - meble jak cukierki
Odpicowane mieszkanie – zasada trzech kolorów
Odpicowane mieszkanie – zasada trzech kolorów
Odpicowane mieszkanie - marzenie o kamienicy
Odpicowane mieszkanie - marzenie o kamienicy

Układanie paneli podłogowych, jak większość prac remontowych, wymaga wcześniejszego przygotowania. Jedną z najważniejszych kwestii przed rozpoczęciem montażu jest przygotowanie samych paneli. Potrzebują one min. 48 godzin na aklimatyzację w pomieszczeniu. Najlepiej po dostawie umieścić je w miejscu, gdzie będą układane, i nie rozpakowywać ich. Możemy ułożyć paczki jedna na drugiej. Temperatura w danym pokoju powinna być wyższa niż 18°C. Ważna jest także wilgotność powietrza – najlepsza będzie w granicach 50–70 proc. Dopiero po czasie aklimatyzacji można rozpocząć układanie paneli krok po kroku.

Przygotowanie podłoża pod układanie paneli

Zanim rozpoczniemy pracę, musimy odpowiednio przygotować podłogę lub ściany, jeśli w grę wchodzi układanie paneli ściennych. Przede wszystkim podłoże musi być czyste i suche. Nie można dopuścić, żeby znalazła się na nim wilgoć. Drugą ważną kwestią jest równe podłoże, niezbędne do utrzymania paneli w dobrej kondycji i uniknięcia ich przesuwania czy pękania. Krzywizny można wyrównać, stosując samopoziomującą się masę wyrównawczą. Nie tylko wygładzi ona podłogę, ale także wypełni wszelkie ubytki i pęknięcia. Po całkowitym wyschnięciu masy przystępujemy do pracy.

Układanie paneli podłogowych – po co folia paroizolacyjna?

Jeśli podłoże jest wykonane z jastrychu lub ma być na nim zamontowane ogrzewanie podłogowe, należy najpierw zabezpieczyć je folią paroizolacyjną, która ochroni panele przed wilgocią. Rozwijamy ją tak, aby późniejsze układanie paneli podłogowych przebiegało w tę samą stronę. Folię odpowiednio docinamy, zostawiając przy ścianach zakładkę o wysokości 10 cm. Poszczególne pasy folii warto kłaść na zakładkę i sklejać w miejscach łączenia taśmą klejącą. Na tak przygotowaną powierzchnię rozkładamy izolację akustyczną, czyli warstwę korka, filcu lub piankę PE. Obie folie pełnią funkcję izolacyjną – pierwsza przed wilgocią oraz zimnem, druga chroni przed hałasem.

Jak zacząć układanie paneli podłogowych?

Główną zasadą układania paneli podłogowych jest montaż równolegle do kąta padania światła. Prace rozpoczynamy od lewego tylnego rogu pomieszczenia. Pierwszy rząd paneli, który znajduje się przy ścianie, powinien mieć gładką powierzchnię, dlatego najlepiej usunąć pióro lub wpust z tej strony. Pamiętajmy, że układanie paneli bez dylatacji nie jest dobrym pomysłem z uwagi na pracę podłoża podczas jego eksploatacji i zmiany temperatur. Pomiędzy panele i ścianę wsuwamy rozpórki, tak aby szczelina miała ok. 10–15 mm. W ten sposób układamy pierwszy rząd paneli wzdłuż całej ściany. Ostatni element docinamy wyrzynarką, piłą tarczową lub gilotyną do paneli.

Układanie paneli zatrzaskowych

Jeżeli pierwszy rząd jest już gotowy, możemy rozpocząć układanie paneli na zatrzask. Są one bardzo łatwe w montażu – z jednej strony mają pióro, a z drugiej wpust. Po połączeniu elementów idealnie przylegają one do siebie, tworząc spójną posadzkę. Panele przykładamy do wcześniejszego rzędu i zatrzaskujemy je ze sobą przy pomocy gumowego młotka. W taki sposób układamy kolejne rzędy paneli, aż dotrzemy do ściany końcowej. Ostatni rząd paneli najczęściej trzeba dociąć. Należy pamiętać, aby dokładnie wymierzyć szerokość elementu i uwzględnić szczelinę dylatacyjną. Układanie paneli zatrzaskowych kończymy, łącząc je z przedostatnim rzędem (warto do tego użyć stalowego zaczepu).

W jaki wzór układać panele podłogowe?

Najczęściej panele układamy tak, aby kolejny element znajdował się w połowie poprzedniego. Jednak ich układ może być dowolny i zależy jedynie od naszych umiejętności. Panele mogą być ułożone równolegle, w jednym rzędzie lub we wzór jodełki. W tym drugim przypadku niezbędne będzie docięcie poszczególnych elementów i pilnowanie wzoru.

Układanie paneli podłogowych – jak je wykończyć?

Ułożenie paneli podłogowych może wymagać kilku dodatkowych zabiegów w pomieszczeniu. Przede wszystkim konieczne będzie wycięcie otworów na rury instalacyjne, np. od grzejnika. W tym celu na panelach rysujemy średnicę otworów plus dodatkowy zapas kilku milimetrów, a następnie wycinamy je za pomocą sękownika. Otwory można później przykryć rozetą. Kolejnym ważnym elementem są drzwi. Po ułożeniu paneli podłoga będzie wyższa o kilka centymetrów, co może uniemożliwiać swobodne zamykanie drzwi. W tej sytuacji niezbędne będzie przycięcie ościeżnicy zgłębiarką. Jeśli wymaga tego sytuacja, trzeba też przyciąć skrzydło drzwiowe.

Ostatnie szlify w układaniu paneli podłogowych

Na koniec pozostanie wykończenie podłogi, czyli zamontowanie listw przypodłogowych, które zasłonią szczeliny dylatacyjne. Zanim przymocujemy listwy, należy odciąć wystająca folię paroizolacyjną, używając w tym celu noża do tapet. Następnie przytwierdzamy listwy przypodłogowe na klej lub wkręty.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości