Konkurs na najpiękniejszy lodowy pokój
Tomasz Czajkowski, zanim został architektem wnętrz, pracował w sklepie meblowym, w którym sam tapicerował i naprawiał antyczne meble. Dzięki temu nabył manualne umiejętności, które przydają mu się w aktualnym zawodzie. Artysta po raz siódmy wygrał konkurs na projektanta i wykonawcę jednego z pokoi lodowego hotelu, który od 32 lat budowany jest każdego roku w oddalonej o 200 kilometrów od kręgu polarnego miejscowości Jukkasjärvi.
- Ice Hotel, żeby zbudować swój prestiż i atrakcyjność, zaprasza artystów z całego świata. Ale żeby ich wyselekcjonować, jest organizowany międzynarodowy konkurs, do którego może przystąpić każdy, niekoniecznie artysta. Jury wyłania dwanaście projektów i zaprasza do zrealizowania pokoi - wyjaśnił gość programu Dzień Dobry TVN.
W tym roku Tomasz Czajkowski zaprosił do współpracy innego architekta, Tomasza Jastrzębskiego. Projekt artystów nawiązuje do stylu Art Deco. By zbudować pokryte ornamentem ściany i wyrzeźbić lodowe łóżko, potrzebowali około pięciu metrów sześciennych śniegu.
- Praca trwała równo 14/15 dni. W tym roku były ekstremalne mrozy: -40 stopni Celsjusza. Ten mróz wręcz boli. Trzeba się jednak szybko ruszać i wtedy jest dobrze - powiedział architekt.
Ice Hotel - kiedy odwiedzić?
Ice Hotel jest dostępny dla gości od grudnia. Możliwość pomieszkiwania w lodowych pokojach kończy się zazwyczaj w okolicach marca - uzależnione jest to od pogody i tempa topnienia śniegu. Jednak zaledwie dziesięć metrów od sezonowego pensjonatu została stworzona lodowa kraina dostępna dla turystów o każdej porze roku. Tomasz Czajkowski ma swój udział również w tym projekcie. Zbudowane przez niego pomieszczenie od około czterech lat zdobi wnętrza Ice Hotelu 365.
Architekt w Dzień Dobry TVN pokazał "lodowe" krzesło własnego autorstwa - wykonane ze szkła na wzór tego, które zostało zaprojektowane i wykute w lodzie w Ice Hotelu. W naszym wideo zobaczycie, jak wygląda taki oryginalny mebel.
Zobacz także:
- Popularność jurt w Polsce. "Stają się rozpoznawalne, jest ich coraz więcej"
- Zakłady fabryczne Scheiblera do dziś budzą zachwyt. "To miejsce unikatowe w skali Europy"
- Miasto mozaik i Dantego. Zobaczcie, czym wyróżnia się Ravenna