Agenci do zadań specjalnych kół gospodyń wiejskich. "Mają moc, też są ważni i potrzebni"

Agenci do zadań specjalnych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Agenci do zadań specjalnych kół gospodyń wiejskich
Agenci do zadań specjalnych kół gospodyń wiejskich
Koła gospodyń wiejskich
Koła gospodyń wiejskich
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Koła gospodyń wiejskich coraz częściej wspierają mężczyźni i młode kobiety. Wszyscy łączą siły, by aktywizować swoje miejscowości i dostarczyć radości ich mieszkańcom. Czym zajmują się panowie w lokalnych organizacjach?

Panowie w kołach gospodyń wiejskich

Koło gospodyń wiejskich, mimo swojej nazwy może być miejscem realizacji dla wielu mężczyzn. Dowodów należy szukać m.in. w Żdżarowie w województwie mazowieckim. - W naszym kole jest dwudziestu mężczyzn i dziesięć kobiet - tłumaczy członkini organizacji Renata Kopka.

Czym zajmują się panowie? - Zmywamy, nakrywamy stoły, obieramy ziemniaki i robimy sałatki - opowiada Wojciech Ćwikliński. - Jak trzeba zrobić zakupy, to my pojedziemy, butlę wymienić, to wymienimy - podkreśla Arkadiusz Wódka. - Siadamy na mopy i jeździmy. Dziewczyny zmywają, a my sprzątamy salę - dodaje Wojciech.

Agenci do zadań specjalnych KGW

Agentów do zadań specjalnych w kołach gospodyń wiejskich znajdziemy także w innych częściach Polski. Jednym z nich jest Mateusz Maćkowiak z Wydartowa Pierwszego. Jak tłumaczy, jego specjalizacją jest pyszny makowiec, pasztet z cukinii i robienie ławek, a oprócz tego zajmuje się także finansami.

- Od samego początku jak został skarbnikiem, to nie tylko prowadzi naszą księgowość i dobrze wydaje pieniądze, ale też jest pomocny i uczynny, jest facetem nie do zastąpienia - zaznacza przewodnicząca Małgorzata Lorek.

Członkowie KGW to coraz częstszy widok w Polsce, niektórzy pełnią w nich rolę prezesów. - W dawnych latach do koła należały najczęściej panie, a teraz panowie też mają moc, też są ważni i potrzebni - podsumowuje prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Krajkowie Bartek Kłak.

Nowoczesne koła gospodyń

O męskim akcencie oraz o zaletach kół gospodyń wiejskich w studiu Dzień Dobry TVN opowiadały Karolina Witt, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy Ruskiej, Karolina Witowska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich „JagaBabki” w Jagatowie, Małgorzata Pluto Prądzińska, założycielka Koła Gospodyń Wiejskich "Borowianki" w Borowym Młynie.

W kołach gospodyń wiejskich realizują się także młode kobiety. Co przyciąga je do uczestnictwa w tego typu inicjatywach? Według przewodniczącej KGW z Kobylnicy Ruskiej Karoliny Witt, jest to przede wszystkim szansa na kultywowanie zwyczajów i tradycji danego regionu, o których niestety wiele młodych ludzi zapomina. 

Czym zajmują się w swoich organizacjach? - My zajmujemy się przede wszystkim aktywizacją miejscowości, działamy na rynku lokalnym. Tworzymy atrakcje dla dzieci, zachęcamy wioskę do wspólnych działań, udzielamy się w konkursach i wykazujemy się nowoczesnością - podkreśla Karolina Witowska z "JagaBabek".

- Moje koło wyróżnia się liczebnością (49 osób) i bardzo pozytywną energią - podsumowuje założycielka Koła Gospodyń Wiejskich "Borowianki" Małgorzata Pluto-Prądzińska.

Co trzeba zrobić, aby wstąpić do Koła Gospodyń Wiejskich? Cała rozmowa dostępna w naszym materiale wideo.

DD_20221220_Gospodynie_REP
Koła gospodyń wiejskich
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie