Dom

Rośliny akwariowe, czyli ogród w akwarium. Tajniki pielęgnacji roślin akwariowych

Dom

Autor:
Oskar
Netkowski
Akwarium

Rośliny akwariowe to świetny element dekoracyjny każdego akwarium. Dzięki nim akwarium stanie się prawdziwą ozdobą mieszkania. Ponadto rośliny akwariowe dbają o ryby i tworzą im bezpieczne środowisko do życia.

Hodowla rybek akwariowych nie jest bardzo skomplikowana. O wiele więcej czasu i wiedzy wymaga stworzenie im bezpiecznego środowiska, które jednocześnie będzie dekoracyjną ozdobą. Uprawa roślin akwariowych polega na ich regularnej pielęgnacji i dostarczaniu im odpowiednich składników odżywczych.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Jaką funkcję pełnią rośliny akwariowe?

Rośliny akwariowe to baza każdego dobrze utrzymanego akwarium. Hodowane są jako rośliny ozdobne, najczęściej w zielonych barwach, o różnych kształtach. Popularne są również czerwone rośliny akwariowe. Spełniają wiele funkcji: od dostarczania tlenu do upiększania akwarium. Przede wszystkim jednak dbają o samopoczucie ryb. Są dla nich pokarmem i tworzą miejsca, w których mogą się kryć. Dzięki temu ryby chętniej się rozmnażają.

O tym, jak ważną rolę odgrywają, łatwo się przekonać obserwując ryby, które żyją w akwarium bez roślin i te, które mają piękny, podwodny ogród. Różnica w żywotności i aktywności takich ryb jest zaskakująco duża. Te słabsze i bardziej płochliwe dzięki roślinom mogą odpocząć i mają większe szanse na przeżycie. Rośliny akwariowe, oprócz produkcji tlenu, eliminują nadmiar dwutlenku węgla oraz tych minerałów czy związków azotu, które mogłyby stanowić zagrożenie dla rybek. Ponadto rośliny te mogą urozmaicać dietę wielu gatunkom rybek akwariowych. Czyszczą też środowisko, dbając np. o to, by nie było w nim glonów.

Rodzaje roślin akwariowych

Wyróżniamy kilka rodzajów roślin akwariowych. Można je podzielić ze względu na miejsce, które powinny zajmować w akwarium. Są to:

  • · rośliny znajdujące się na pierwszym planie – tutaj najlepiej sprawdzą się rośliny akwariowe niskie, które dobrze ulokują się w przedniej części akwarium. Rośliny te wymagają dobrego nawożenia oraz odpowiednich, czyli dużych ilości światła. Z tych powodów nie poleca się ich początkującym, ponieważ nie są łatwe w uprawie, · rośliny rosnące na drugim planie – sadzi się jej w centralnej części akwarium. Trzeba zachować między nimi spore odległości, ponieważ lubią się bujnie rozrastać, · wysokie rośliny akwariowe – świetnie się sprawdzą w tylnej części akwarium. Mają za zadanie zasłonić grzałkę, filtr i inne elementy zbiornika. Poleca się sadzenie ich pojedynczo albo w grupach. Przykładem takich popularnych roślin akwariowych zdecydowanie łatwych w uprawie są trawy, · epifity – z reguły zadowalają się niedużym dostępem do światła, co sprawia, że są dość niewymagające w uprawie. Epifitów nie trzeba sadzić w podłożu. Należy je po prostu przytwierdzić do elementów dekoracyjnych w akwarium. · rośliny akwariowe pływające w wodzie – zapewniają ciekawe wrażenia estetyczne, jednakże zazwyczaj potrzebują dużo światła, przez co nie najlepiej rosną w domowych zbiornikach. Jednym z wyjątków łatwych w hodowli jest wgłębka wodna. Przypomina mech i z powodzeniem można ją hodować w domowych akwariach.

Najlepiej, by w zbiorniku posadzone były rośliny pochodzące z tej samej strefy klimatycznej, co ryby. Dzięki temu można unikać rozbieżności w potrzebach klimatycznych roślin i ryb.

Jak sadzić rośliny akwariowe?

Jak sadzić rośliny akwariowe ? Sposób sadzenia roślin akwariowych uzależniony jest od ich rodzaju i gatunku. Najczęściej rośliny sprzedawane są w koszyczkach, które przed posadzeniem w akwarium należy usunąć. Po przyniesieniu roślin ze sklepu trzeba je przygotować do sadzenia - delikatnie obmyć z kurzu czy innych żyjątek takich jak ślimaki. Za pomocą ostrych nożyczek usunąć niezdrowe części czy martwe korzenie. Po wykopaniu małych dołków w podłożu trzeba umieścić w nich rośliny tak, by zasłonić korzenie, a szyjkę korzeniową pozostawić niezakrytą. Rośliny akwariowe in-vitro oraz takie, które nie mają bardzo rozwiniętego systemu korzeniowego, sadzimy z użyciem pęsety. Jeśli chcemy, by sadzonki się nie przesuwały, można położyć obok nich kamienie.

Jak dbać o rośliny akwariowe?

Rośliny akwariowe są bardzo wdzięczną ozdobą zbiorników akwariowych. Chcąc uprawiać żywe rośliny akwariowe, trzeba pamiętać o ich pielęgnacji:

  • · systematycznie usuwać fragmenty roślin, które obumarły, · oczyszczać liście i rośliny z osadzających się na nich glonów, · regularnie przycinać rośliny używając specjalnych narzędzi (nożyczek), · przesadzać rośliny, które rozrosły się zbyt gęsto, · systematycznie sprawdzać stan wody wraz z jej parametrami oraz dbać o odpowiednie nawożenie - rośliny akwariowe pobierają minerały przez korzenie lub liście. Na rynku występuje wiele rodzajów nawozów. Najlepiej kupić gotowe nawozy przeznaczone do odpowiednich typów roślin i pór wegetacyjnych.

Dbanie o dobrą kondycję roślin akwariowych to podstawa. Dzięki temu mogą cieszyć oczy, jak i wspierać środowisko sprzyjając rozwojowi ryb. Ich uprawa wymaga cierpliwości i wiedzy, ale zdecydowanie warto zgłębić jej tajniki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images

Pozostałe wiadomości