CO₂ w akwarium – jakie ma znaczenie i jaką spełnia rolę?

CO₂ w akwarium – jakie ma znaczenie i jaką spełnia rolę?
CO₂ w akwarium – jakie ma znaczenie i jaką spełnia rolę?
Źródło: vgajic/Getty Images
Roślinność wodna, do prawidłowego procesu fotosyntezy, a więc życia i rozwoju, potrzebuje węgla zawartego w CO₂. Pozyskuje się go z wody, w której jest składnikiem ubocznym procesu oddychania zwierząt i ryb. W przypadku dużych zbiorników wodnych i bujnych roślin, naturalny proces jest niewystarczający i gaz musi zostać doprowadzony dodatkowo z zewnątrz. Jaką rolę pełni CO₂ i jakie są sposoby wprowadzania go do akwarium?

Dwutlenek węgla w akwarium to produkt uboczny wytwarzany w procesie oddychania przez ryby i zwierzęta żyjące w akwarium. Gaz dostaje się również do akwarium z powietrza w wyniku napowietrzania wody. Jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin żyjących w akwarium. I to właśnie one warunkują stopień jego zapotrzebowania. W przypadku pojedynczo rosnących roślin, zapotrzebowanie na dwutlenek węgla zostanie zaspokojone w ilości, która dostarczana jest w procesie oddychania przez ryby oraz napowietrzanie. Jednak w przypadku dużych ilości roślin, poziom gazu może być niewystarczający i niezbędne jest jego dostarczenie z zewnątrz.

CO₂ w akwarium – jakie ma znaczenie?

Rośliny akwariowe wykorzystują CO₂ w procesie fotosyntezy, a więc żywienia. Przy pomocy łodyg i liści wchłaniają substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Niedobór dwutlenku węgla rośliny zaczynają uzupełniać z rozpuszczonych w wodzie węglanów. Prowadzi to jednak do odwapnienia wody, czyli zaburzenia odpowiedniego stanu jej twardości. Jeśli pH wody zacznie spadać, a tym samym wzrastać kwasowość wody, grozi to wyginięciem zwierząt żyjących w akwarium i obumarciem roślin. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią proporcję CO₂ w wodzie, a w przypadku bogatej i bujnej roślinności, dostarczać CO₂ do akwarium z zewnątrz. Prócz CO₂ rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują mikro- i makroelementów, które powinny być dostarczone wraz z gazem, co przełoży się na utrzymanie w zbiorniku wodnym środowiska optymalnego dla życia roślin i zwierząt.

DD_20211203_Kuchnia_REP
Ryba na piątek według Sebastiana Olmy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposoby dostarczania CO₂ do akwarium

Sposób dostarczania dwutlenku węgla do akwarium jest przede wszystkim uwarunkowany wielkością zbiornika, bujnością roślin w nim żyjących i dostępem do światła. W małych akwariach dostarczanie CO₂ może odbyć się poprzez dozowanie potrzebnego węgla w płynie, który podany bezpośrednio do wody, jest przyswajany przez rośliny w całości. Jest to szybki i łatwy sposób odżywienia roślin. Warto jednak wiedzieć, iż podawana płynna mieszanka zawiera ważny aldehyd glutarowy, który wchłonięty przez rośliny, rozkłada się w ich komórkach na cząsteczki węgla. W ten sposób pominięte zostaje wzbogacenie wody o CO₂. Podobny proces działania oferują dostępne na rynku tabletki CO₂ do akwarium, które rozpuszczają się po dodaniu ich od wody, a substancje które wydzielają, wchłaniane są przez rośliny. Umieszczone w dyfuzorze tabletki CO₂, w kontakcie z wodą, wytwarzają aż 2500 bąbelków bogatych w dwutlenek węgla. Dodatkowo wzbogacone są o składniki mineralne, które odżywiają rośliny. W przypadku dużych akwariów z bujną roślinnością, w których dodatkowo jest ograniczone źródło światła, należy sięgnąć po bardziej efektywne metody odżywiania wody w dodatkowe porcje CO₂. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się zestaw CO₂ do akwarium. Podstawowy komplet składa się z butli CO₂ do akwarium, zaworów wężykowych (dławiącego i przeciwzwrotnego), dyfuzora i licznika dostarczanej porcji CO₂. Najprostszy zestaw, zastosowany nawet w dużych akwariach, dostarcza wymaganą ilość CO₂ i umożliwia łatwe dozowanie potrzebnego gazu. Cały proces jest łatwy, a z jego przeprowadzeniem poradzą sobie nawet amatorzy. Istotą powodzenia całego procesu jest zawór – najważniejszy w całym zestawie, dlatego powinien być starannie dobrany. Szczelny zawór jest podstawą powodzenia całego procesu wprowadzania węgli do wody. Wybierając zestaw, warto zdecydować się na taki, który wymaga od nas minimum czynności, sprowadzających się tylko do uzupełniania butli. Zestawy, które potrzebują skręcania i manualnego ustawiania, lepiej zostawić zawodowcom. Ceny ciśnieniowego zestawu CO₂ do akwarium zaczynają się od 150 zł za zestaw podstawowy. Przy jego wyborze warto zasięgnąć porady specjalisty w sklepie akwarystycznym lub znajomych, doświadczonych w hodowli roślin wodnych.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości