Zwierzęta

Jak często karmić rybki w akwarium lub w stawie?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna stoi przy akwarium z rybami

Prawidłowe karmienie ma istotny wpływ na zdrowie i dobrą kondycję zarówno ryb akwariowych, jak i stawowych. Pokarm powinien być urozmaicony i dopasowany do gatunku ryb, jakie mamy w swojej hodowli. Jednak nie tylko na rodzaj pokarmu powinniśmy zwrócić uwagę, ale również na to, jak często karmić ryby i jak podawać im pokarm, aby się nie przejadały i nie były niedożywione.

Wiedzę, jak często karmić rybki w akwarium i w stawie, powinien mieć każdy hodowca tych zwierząt. Należy wiedzieć, że dużym błędem jest przekarmianie ryb lub nieprawidłowe dostarczanie pokarmu, w rezultacie czego ryby mogą chorować i żyć znacznie krócej.

Jak często karmić rybki akwariowe?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak karmić bojownika, welonki lub gupiki, pamiętajmy o nadrzędnej zasadzie – nadmiar jedzenia jest bardziej szkodliwy niż niedosyt. Dlatego też ważne, by wiedzieć, jak karmić rybki, by ich nie przekarmiać. Żarłoczne ryby zjedzą wszystko, co im się poda, a to przyniesie nieprzyjemne konsekwencje dla ich zdrowia. To, jak często karmić rybki w akwarium, zależy od indywidualnych potrzeb danego gatunku, liczby ryb w zbiorniku, wieku ryb i temperatury wody. Przykładowo, młodsze ryby powinny otrzymywać więcej pokarmu niż starsze osobniki. Temperatura wody jest istotnym czynnikiem, jeśli zastanawiamy się, jak często karmić rybki akwariowe, ponieważ zależy od niej przemiana materii ryb. Trudno jest ustalić dawkę dzienną pokarmu dla ryb, należy przede wszystkim zwracać uwagę, czy pożywienie jest w całości zjadane i czy zwierzęta nie wyglądają na otyłe. Gdy pokarm nie zalega na dnie, a ryby są w dobrej formie, można sądzić, że podawana dawka pokarmu jest wystarczająca. Zakłada się, że ryby powinny codziennie dostawać pokarm kilka razy (2–5) i każda porcja powinna zostać zjedzona w ciągu 3–5 minut. Młodsze osobniki powinny dostawać pokarm jak najczęściej w ciągu dnia, ale w niewielkich porcjach, natomiast starszym wystarczą 2–3 dawki pokarmu.

Jak karmić rybki w akwarium?

Duży wpływ na zdrowie i kondycję ryb akwariowych ma nie tylko częstotliwość karmienia, ale również sposób podawania pożywienia. Zachowanie ryb ma istotne znaczenie w tym, jak karmić rybki, ponieważ w akwariach hodujemy często ryby o różnych temperamentach i zwyczajach. Sposób karmienia należy dopasować zarówno do tych, które żerują na dnie, w toni wodnej lub pobierają pokarm pływający na powierzchni. Tym pierwszym należy zapewnić granulat szybko tonący, który ma największą szansę dotrzeć na dno i zostać zjedzony przez żerujące tam ryby. Natomiast pokarm, który wolno tonie, będzie najbardziej odpowiedni dla ryb, które jedzą bezpośrednio z powierzchni wody lub głębinowych. Można również zakupić pokarm w tabletkach, które przykleja się do ścianek akwarium. Należy je tak rozmieścić, by do tabletek dostęp miał każdy typ rybek.

Pamiętajmy, by ryby akwariowe karmić przede wszystkim wysuszonym pokarmem. Żywy pokarm nie jest zalecany, chyba że sami go wyhodujemy. W innym przypadku nie mamy pewności, skąd pochodzi, może zatem być przyczyną infekcji i schorzeń ryb w akwarium. Najlepiej wybierać pokarm w tabletkach lub płatach. Płaty powinny być takiej wielkości, aby ryby nie miały trudności z ich połykaniem.

Jak często karmić ryby w stawie? 

Posiadając hodowlę stawową, warto wiedzieć, jak karmić ryby w stawie, aby im nie zaszkodzić. Zwierzęta w zbiorniku wodnym żywią się naturalnym pokarmem, czyli narybkiem, planktonem i roślinnością stawową. Ryby te jednak należy dokarmiać, by osiągnąć jak najlepsze wyniki hodowlane lub dla zapewnienia odpowiedniej ilości pożywienia dla wszystkich ryb w oczku wodnym, w którym często liczba zwierząt jest dość liczna i naturalnego pokarmu może nie starczyć dla wszystkich. Ryby stawowe zależnie od gatunku dokarmia się mieszankami zbóż, paszami kondycyjnymi i leczniczymi oraz granulatem. Jak często karmić ryby w stawie, by ich nie przekarmiać? Warto wiedzieć, że w polskim klimacie powinno się to robić jedynie od kwietnia lub maja do października, kiedy temperatura wody przekracza 10℃. Częstotliwość karmienia ryb stawowych, jak w przypadku ryb akwariowych, należy dopasować indywidualnie, zwracając uwagę na kondycję i przyrost ryb. Zwierzęta w stawie najlepiej karmić małymi porcjami, ale systematycznie, raz lub dwa razy dziennie. Największe dawki pożywienia podaje się rybom, kiedy temperatura jest najwyższa. Wtedy powinno się podawać im pokarm wcześnie rano, by ryby miały możliwość strawienia karmy przed nastaniem najwyższych temperatur.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images

Pozostałe wiadomości