Hobby

Jak sfotografować wielkie ssaki morskie?

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Sfotografować wieloryba
Sfotografować wielorybaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wojciech Męczyński jest fotografem podwodnym. Mężczyzna jest zafascynowany wielkimi morskimi ssakami i to właśnie im robi zdjęcia. Co jest takiego niezwykłego w tych zwierzętach? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.  

Wielkie ssaki morskie - co warto wiedzieć o tych zwierzętach?

W latach 90. rozpoczęła się wielka rzeź wielorybów, która trwała przez kolejne dziesięciolecia. Wyginęło 300 tysięcy zwierząt. W pewnym momencie na świecie było ich zaledwie 500. Na szczęście badacze z Wielkiej Brytanii zaobserwowali, że populacja płetwali błękitnych się odradza. - [...] Bardzo cieszy to, że akurat płetwale błękitne się odradzają. To największe zwierzęta, które kiedykolwiek żyły na ziemi. Te zwierzaki mają 150 ton wagi, więc są naprawdę ogromne. Długość ich ciała dochodzi do 32 metrów, więc są to potężne, potężne zwierzęta. Dwukrotnie większe od humbaków, z którymi miałem okazję się spotkać na Tonga. Oczywiście cieszy, że populacja tych zwierząt się odradza, ale myślę, że my jako ludzie mamy jeszcze dużo do zrobienia w kontekście ochrony przyrody, w kontekście wielorybów [...] - mówił w Dzień Dobry TVN Wojciech Męczyński, fotograf podwodny.

Kiedy jest dobry czas na fotografowanie tych zwierząt? - Najlepszym, ale z drugiej strony jedynym momentem, kiedy można to robić to czas pomiędzy lipcem a październikiem, bo właśnie wtedy humbaki [...] udają się w podróż do ciepłych wód Pacyfiku. Ta podróż trwa kilka tygodni. [...] Na ciepłe Pacyficzne wody udają się po to, aby rodzić młode, rozmnażać się i te młode wychowywać - mówił fotograf.

Jak wygląda spotkanie z morskim ssakiem?

Warto dodać, że to, na jaką odległość można zbliżyć się do zwierzęcia, ściśle określa prawo Królestwa Tonga. - Mówi, że turystom w wodzie wolno być od jednego bądź grupy wielorybów nie bliżej niż cztery metry. [...] - mówił fotograf. Jak humbaki reagują na obecność człowieka? - Bardzo różnie. [...] Humbaki mają tak jak ludzie swoje charaktery, mają również lepsze i gorsze dni. Mają takie dni, że chcą się spotykać z innymi i mają takie dni, kiedy chcą same po cichutku siedzieć we własnym domu [...] - dodał fotograf.

Jak brzmi śpiew wielorybów? W jakich sytuacjach zwierzętach wydają te niezwykłe odgłosy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości