Jak sfotografować wielkie ssaki morskie?

Jak sfotografować wieloryba?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sfotografować wieloryba
Sfotografować wieloryba
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
O czym mówią zwierzęta?
O czym mówią zwierzęta?
Słuchają go piłkarze i zwierzęta
Słuchają go piłkarze i zwierzęta
Czym leczą się dzikie zwierzęta?
Czym leczą się dzikie zwierzęta?
Wojciech Męczyński jest fotografem podwodnym. Mężczyzna jest zafascynowany wielkimi morskimi ssakami i to właśnie im robi zdjęcia. Co jest takiego niezwykłego w tych zwierzętach? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.  

Wielkie ssaki morskie - co warto wiedzieć o tych zwierzętach?

W latach 90. rozpoczęła się wielka rzeź wielorybów, która trwała przez kolejne dziesięciolecia. Wyginęło 300 tysięcy zwierząt. W pewnym momencie na świecie było ich zaledwie 500. Na szczęście badacze z Wielkiej Brytanii zaobserwowali, że populacja płetwali błękitnych się odradza. - [...] Bardzo cieszy to, że akurat płetwale błękitne się odradzają. To największe zwierzęta, które kiedykolwiek żyły na ziemi. Te zwierzaki mają 150 ton wagi, więc są naprawdę ogromne. Długość ich ciała dochodzi do 32 metrów, więc są to potężne, potężne zwierzęta. Dwukrotnie większe od humbaków, z którymi miałem okazję się spotkać na Tonga. Oczywiście cieszy, że populacja tych zwierząt się odradza, ale myślę, że my jako ludzie mamy jeszcze dużo do zrobienia w kontekście ochrony przyrody, w kontekście wielorybów [...] - mówił w Dzień Dobry TVN Wojciech Męczyński, fotograf podwodny.

Kiedy jest dobry czas na fotografowanie tych zwierząt? - Najlepszym, ale z drugiej strony jedynym momentem, kiedy można to robić to czas pomiędzy lipcem a październikiem, bo właśnie wtedy humbaki [...] udają się w podróż do ciepłych wód Pacyfiku. Ta podróż trwa kilka tygodni. [...] Na ciepłe Pacyficzne wody udają się po to, aby rodzić młode, rozmnażać się i te młode wychowywać - mówił fotograf.

Jak wygląda spotkanie z morskim ssakiem?

Warto dodać, że to, na jaką odległość można zbliżyć się do zwierzęcia, ściśle określa prawo Królestwa Tonga. - Mówi, że turystom w wodzie wolno być od jednego bądź grupy wielorybów nie bliżej niż cztery metry. [...] - mówił fotograf. Jak humbaki reagują na obecność człowieka? - Bardzo różnie. [...] Humbaki mają tak jak ludzie swoje charaktery, mają również lepsze i gorsze dni. Mają takie dni, że chcą się spotykać z innymi i mają takie dni, kiedy chcą same po cichutku siedzieć we własnym domu [...] - dodał fotograf.

Jak brzmi śpiew wielorybów? W jakich sytuacjach zwierzętach wydają te niezwykłe odgłosy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!