Zwierzęta

Akwarium dla chomika – jak wybrać odpowiednie?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Biały chomik. Akwarium dla chomika. Zwierzęta domowe.

Chomik to malutkie i przyjazne zwierzątko, które może mieszkać w niemal każdym domu. W związku z łatwością hodowli i jego małym rozmiarem, często jest polecany na pierwszego pupila dla dziecka. Żeby nasz drobny podopieczny był szczęśliwy, należy jednak zapewnić mu możliwie jak najbardziej komfortowe warunki. Podstawowe znaczenie ma oczywiście przestrzeń, w której zamieszka.

Podstawą decyzją, jaką będziesz musiał podjąć, jest to, czy wybierzesz dla swojego chomika klatkę czy terrarium. Wbrew pozorom nie jest to decyzja łatwa, bo za każdym z tych schronień stoi mocna argumentacja. 

Terrarium czy klatka dla chomika?

Na początku warto żebyś zastanowił się, gdzie dokładnie będzie umiejscowiony nowy dom dla twojego zwierzątka i czy jest to miejsce narażone na przeciągi. Klatka co prawda zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, ale jeśli znajduje się w pokoju, w którym często pojawiają się przeciągi, to może doprowadzić do poważnej choroby chomika. Dosyć kłopotliwa w przypadku klatki jest decyzja o wyborze rozstawienia prętów. Warto wiedzieć, że dla chomika syryjskiego odstęp nie może przekraczać 1,2 centymetra, a dla chomika dżungarskiego powinien być jeszcze mniejszy – maksymalnie 1 centymetr. Plusem klatki jest to, że stosunkowo łatwo jest ją sprzątać – porządkowanie i mycie kuwety nie stanowi większego problemu. Oczywiście trzeba mieć także na uwadze, że chomik potrzebuje nieco przestrzeni, dlatego klatka powinna mieć minimalne wymiary kuwety 60x40 centymetrów, ale w tym przypadku warto mieć na uwadze zasadę – im więcej, tym lepiej. Jedynym ryzykiem jest to, że chomik może zacząć tworzyć akrobacje na dachu klatki i że spadając ze zbyt dużej wysokości, mógłby zrobić sobie krzywdę.

Zwierzęta

Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Akwarium dla chomika również powinno być możliwie duże, najlepiej o długości około 80 centymetrów, a jego wysokość nie powinna być większa od szerokości. Akwarium jest jednak znacznie bardziej kłopotliwe do umycia i przestawienia – trzeba być z nim bardzo ostrożnym, bo z łatwością może się rozbić. Jeśli zdecydujesz się mimo wszystko na akwarium, to pamiętaj, by wybrać takie, które posiada jak najmniejszą ilość silikonu, który wystaje do wewnątrz. Powód jest dość prosty – dziwny materiał z pewnością przykuje uwagę gryzonia, a jeśli zje jego kawałek, może mu on zaszkodzić. Warto też pamiętać, że w przypadku akwarium dla gryzonia cyrkulacja powietrza jest bardzo słaba, dlatego jego wielkość ma istotne znaczenie. Dobrze będzie jeśli wykonasz pokrywę do akwarium, możesz użyć w tym celu ocynkowanej siatki o oczku około 1x1 centymetra. Ewentualną alternatywą dla akwarium może być pojemnik plastikowy o mlecznej barwie, ale koniecznie nie mniejszy niż 80x40 centymetrów. Jest lekki, dlatego znacznie łatwiej będzie ci go przenieść i wyczyścić. 

Domki dla chomików 

Gdy już podejmiesz decyzję o wyborze klatki lub akwarium dla chomika, musisz przystąpić do wyposażenia wnętrza domu dla twojego zwierzątka. Przede wszystkim musisz zapewnić mu sypialnię. Możesz kupić gotowy, drewniany domek w sklepie zoologicznym lub stworzyć go samemu – wystarczy wydrążyć otwór w pudełku. Chomik sam przygotuje sobie tam posłanie i nigdy się tam nie załatwi, dzięki czemu taki dom wystarczy mu na naprawdę długo.

Akcesoria dla gryzoni

Aby chomik był szczęśliwy, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę rozrywki. Jest bardzo wiele dróg, które pomagają hodowcom w osiągnięciu tego celu, należą do nich m.in:

  1. 1Gryzak – kup chomikowi drewniany gryzak, na którym będzie mógł piłować swoje ząbki. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów, to możesz spokojnie wykorzystać to, co z pewnością masz pod ręką – chomiki uwielbiają zabawę tekturą, dużą radość sprawi im zwyczajna pozostałość po rolce papieru lub ręczniku papierowym. Dodatkowo zwierzę z chęcią wykorzysta kawałki tektury do wyścielenia sobie łóżeczka, dzięki temu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.
  2. 2Kołowrotek – to chyba najsłynniejsza spośród zabawek dla chomików, a równocześnie urządzenie, które zapewni im niekończącą się radość. Każde zwierzę potrzebuje ruchu, nic więc dziwnego, że tak lubią się nim bawić. Ostatnią modą są także plastikowe kulki dla chomików, które umożliwiają im swobodne poruszanie się po domu. Chomik nie wyjdzie z takiej kuli, dzięki temu nie uszkodzi mebli czy dywanów, a równocześnie ma zabawę zbliżoną do kołowrotka, tyle że na otwartej przestrzeni. 
  3. 3Sprężyna i zjeżdżalnia – w klatce czy akwarium gryzonia można zamontować także sprężynę, po której chomik będzie się mógł wspinać oraz zjeżdżalnię, po której będzie odbywał drogę w drugą stronę.

Pamiętaj, że nawet najlepsze zabawki nie oswoją twojego zwierzęcia, do tego niezbędny jest kontakt z właścicielem. Na początku chomik będzie nieufny – może nawet reagować gryzieniem na próby głaskania, ale jeśli oswoi się z Twoim zapachem, stanie się znacznie bardziej towarzyski. Na jego zaufanie trzeba sobie jednak najpierw zasłużyć.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kerrick/Getty Images

Pozostałe wiadomości