Zwierzęta

Jakie ptaki częściej odwiedzają nasze karmniki? Ornitolog: "Obserwowanie ich poprawia samopoczucie"

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Rudzik, sikorka, bogatka - kogo zobaczymy w Polsce zimą
Rudzik, sikorka, bogatka - kogo zobaczymy w Polsce zimąDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Zima to okres, kiedy ptaki chętniej odwiedzają karmniki. To dobra okazja, by przyjrzeć się gatunkom, które zazwyczaj stronią od ludzi. Tylko jak je odróżnić? Które najczęściej gościmy? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Adama Zbyryta, biologa, ornitologa i autora książek o przyrodzie.

Jakie ptaki najczęściej odwiedzają karmniki w Polsce?

Ornitolog Adam Zbyryt wyróżnił cztery gatunki. Zaliczają się do nich:

  • sikora bogatka - ma żółty brzuch z czarną przepaską oraz czarną głową z białymi policzkami;
  • sikora modraszka - posiada żółty brzuch i niebieską czapeczkę, skrzydła oraz ogon;
  • dzwoniec - to ptak wielkości wróbla o oliwkowożółtym upierzeniu, cielistym dziobie i żółtą przepaskę na skrzydle;
  • czyż - jest znacznie mniejszy od wróbla, ma mały szpiczasty dziób, żółty na spodzie i oliwkowy na wierchu ciała, czarna czapeczka na głowie.

- Te cztery gatunki są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach, ale oczywiście jest ich dużo, dużo więcej, ponieważ to jest bardzo łatwe źródło pokarmu, który jest bardzo ograniczony w okresie zimowym. Ptaki więc bardzo chętnie przylatują do karmników i korzystają z tego, co im wykładamy - wyjaśnił biolog.

Dokarmianie ptaków zimą

W przestrzeni publicznej, co jakiś czas pojawia się dyskusja na temat tego, czy powinniśmy dokarmiać ptaki. Jak zauważył nasz rozmówca, zdania na są podzielone.

To jest bardzo trudny temat. Tak naprawdę debata wśród naukowców ciągle trwa. Nie ma jasnej odpowiedzi. Wiemy, jak dużo jest negatywnych konsekwencji. To jest na przykład to, że ptaki koncentrują się przy karmniku, roznosząc między sobą różnego rodzaju choroby. Mamy takie przypadki, np. dzwońców na Wyspach Brytyjskich dopadła taka choroba, że zdziesiątkowała je. Bardzo silnie spadła ich liczebność. Teraz pomału się odbudowuje. (…) Bardzo dużo ptaków ginie na skutek drapieżnictwa kotów. Koty w ogrodach niestety mają łatwy łup w postaci ptaków, które są przy karmnikach. Niestety pokarm też, który podajemy jest złej jakości. Wiele osób nie zwraca na to uwagi. Traktujemy trochę ptaki i karmniki jako takie śmietniki. Najczęściej jest to chleb, który jest spleśniały - wymienił Adam Zbyryt.

Jest i druga strona medalu. - Z kolei ptaki, które dokarmiamy są w lepszej kondycji, więc mają więcej młodych najczęściej w kolejnym okresie lęgowym, kiedy przystępują do rozrodu po zimie. To jest jeden z takich mocnych plusów, a kolejny to taki, że bardzo nas cieszą ptaki przy karmnikach. Dowiedziono naukowo, że obserwowanie ptaków, dokarmianie poprawia nasze samopoczucie - zaznaczył ornitolog.

Co powinniśmy podawać ptakom? Jakich produktów obok chleba unikać?  Dlaczego rzadko widzimy gile? Posłuchaj całej rozmowy z naszym gościem w materiale wideo.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości