Zwierzęta

Rodzaje drapaków dla dużych kotów. Jak wybrać i czym się kierować?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rudy kot leżący koło drapaka. Akcesoria dla zwierząt. Koty domowe.

Koty, które mieszkają w naszych domach, bywają bardzo różne. Te większych ras lub gabarytów są zwykle cięższe i trudniej dobierać dla nich akcesoria. Z jednej strony potrzebują zdecydowanie więcej miejsca, z drugiej – wymagają trwalszych rozwiązań, które nie zniszczą się w miarę użytkowania. Drapaki dla dużych kotów sprawdzą się więc świetnie przy małych zwierzętach, ale te dla małych nie zawsze okażą się odpowiednie dla dużych.

Drapak dla dużego kota może występować w różnych postaciach. Dla większych mruczków polecane są przede wszystkim konstrukcje piętrowe, by zwierzęta miały więcej miejsca, a przy okazji mogły patrzeć na świat z góry. Wybór drapaka dla dużego kota, np. mainkuna, może stanowić nie lada wyzwanie dla właściciela, jednak kupienie modelu oznaczonego jako egzemplarz dla dużego kota powinno przynieść pożądany efekt.

Drapak dla dużych kotów – z czego wybierać? 

Najpopularniejszymi drapakami dla dużych kotów są modele sizalowe. Zwykle składają się z drewnianych lub kartonowych pięter (płyt) i pionowych słupków owiniętych sznurkiem sizalowym. Większe koty potrzebują przestrzeni, dlatego też zazwyczaj poleca się w ich przypadku bardziej rozbudowane modele, na przykład złożone z dwóch czy trzech pięter. Zamiast płyt kartonowych czy drewnianych w niektórych modelach drapaków dla dużych kotów znajdują się legowiska. Niektóre są po prostu miękkimi tkaninami, inne wykonuje się z pluszu i obszywa na kształt poduszek. W niektórych dużych drapakach dla kotów znajdują się też ukośne drabinki wykonane z pluszu bądź przeznaczone do drapania. Dużą atrakcją w drapakach mogą też być różnego rodzaju budki, do których kot, nawet ten największy, będzie mógł wejść, żeby się schować.

Innym rozwiązaniem będzie drzewko dla kota. W tym wypadku warto wykonać drapak samodzielnie, przynosząc do domu odpowiednio wysoki konar, najlepiej o kilku rozgałęzieniach. Wtedy koty będą się mogły wspinać na upragnioną wysokość i drapać korę. Niektóre sklepy sprzedają gotowe drzewka-drapaki dla kota. Kupujący ma wówczas pewność, że koty będą z takiego rozwiązania korzystać i że dobrze spełni ono swoje zadanie.

Duże koty zainteresują także drapaki sięgające do sufitu. To akurat świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń. Tego rodzaju drapak dla dużego kota to po prostu gruba, pionowa rurka owinięta sznurkiem sizalowym bądź innym materiałem nadającym się do drapania. Kot korzystający z takiego drapaka może nie tylko drapać, ale także wspinać się pod sam sufit.

Zobacz wideo: Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?

Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało? Ekspertka Beata Szutko-Goworek radzi, czym czesać kota. Wyjaśnia również, co wpływa kondycję sierści czworonogów. Sprawdź, czy dobrze dbasz o pupila. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dużych drapaków dla kotów? 

Jeśli wybiera się drapak dla dużego kota rasy mainkun bądź leśny norweski, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić jego stabilność. Drapak dla dużego kota w żadnym wypadku nie może się chybotać, ponieważ mogłoby to grozić jego przewróceniem, a także upadkiem zwierzęcia, które mogłoby sobie zrobić krzywdę. Właśnie dlatego zaleca się wybieranie drapaków wykonanych z solidnych materiałów i umiejętnie rozplanowanych. Żaden z elementów nie może być zaprojektowany w taki sposób, by kot, siadając na nim, przeważył drapak. Drapak dla dużych kotów powinien mieć grube słupki owinięte równie grubym sznurem, ponieważ tylko w taki sposób uda się zapewnić zwierzakowi coś bardziej wytrzymałego. Tekturowe tuby wykorzystywane do tworzenia słupków często się przecierają, dlatego zadbanie o ich solidność jest tak ważne. Duże koty potrzebują przynajmniej jednego bardzo długiego słupka (przynajmniej o wysokości 70 centymetrów), by drapiąc, mogły się rozciągnąć. Jeśli z kolei wybór padnie na drzewko dla kotów, tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na jego stabilność. Część rozgałęzień może na przykład zostać przytwierdzona do ściany, by zyskać pewność, że drzewko się nie przewróci ani nie spadnie na zwierzę. Konar musi być oczywiście odpowiednio gruby, a zarazem elastyczny, żeby nie złamał się podczas skoków i innych akrobacji, na jakie zdecyduje się koci użytkownik. Warto zauważyć, że na drzewko dla kota może się zdecydować każdy, kto chciałby nadać oryginalny charakter pomieszczeniu. Drapak tego rodzaju może bowiem spokojnie posłużyć za ozdobę, która na pewno przykuje uwagę, a jednocześnie będzie pełnić praktyczną funkcję bawialni dla kota.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lightspruch/Getty Images

Pozostałe wiadomości