Zwierzęta

Tabletki odrobaczające dla psa – jak je bezpiecznie stosować? Jakie skutki uboczne mogą wywoływać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pies pochylający się nad dłonią pełną tabletek. Odrobaczanie psa. Zwierzęta domowe.

Pasożyty, zwane także potocznie robakami, atakują nasze psy nader często. Wyróżniamy ich dwie zasadnicze grupy – wewnętrzne (obłe i płaskie) i zewnętrzne. Pobierają one od zwierzęcia przyswajane przez nie składniki odżywcze, prowadząc do ich braków w psim organizmie. Zatruwają też psa toksycznymi produktami własnej przemiany materii. Uniknięcie i usunięcie ich nie jest łatwe, dlatego z pomocą przychodzą tabletki na odrobaczenie dla psa. Warto jednak pamiętać, aby stosować je rozsądnie, by nie było skutków ubocznych.

Tabletki na odrobaczenie psa mogą przynieść mu wiele korzyści. Nie zapominajmy jednak o skutkach ubocznych, które powodowane są przez niewłaściwe stosowanie tego typu środków.

Objawy zarobaczenia u psa

Wiemy już, że pasożyty sieją spustoszenie w psim organizmie. Rzadko są one widoczne w wydalanym kale. Zarobaczony pies ma za to szereg innych objawów. Są to m.in.:

 • apatia;
 • senność;
 • unikanie kontaktu z właścicielem;
 • biegunka;
 • mdłości i wymioty;
 • brak apetytu;
 • utrata wagi;
 • specyficzny kaszel;
 • ciężki oddech;
 • matowa, wypadająca sierść.

Po zaobserwowaniu jakiegokolwiek niepokojącego objawu należy udać się do lekarza weterynarii. On na podstawie symptomów i badań kału będzie w stanie ocenić, jaki pasożyt nęka naszego pupila i jaka tabletka odrobaczająca dla psa będzie najlepsza. Warto zaznaczyć, że nieleczone zarobaczenie może doprowadzić do poważnych powikłań ze strony układu nerwowego – są one dużo groźniejsze niż ewentualne skutki uboczne po podaniu tabletki na odrobaczenie psa. 

Czy można uniknąć zarobaczenia u psa?

Zarobaczony pies cierpi. Nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Można jednak oszczędzić mu tego, stosując się do kilku zasad. Pierwszą z nich jest regularne odrobaczanie psa od pierwszych miesięcy jego życia. Ponadto mięso podawane psu powinno być podgotowane lub przemrożone przez minimum 3 dni, najlepiej aby pochodziło ze sprawdzonego źródła. Psie miski i zabawki powinny być regularnie myte, a legowisko prane w wodzie o wysokiej temperaturze. Warto też pilnować, by pies nie miał kontaktu z zaniedbanymi zwierzętami i uważać, by na spacerze nie zjadał odchodów, śmieci czy resztek jedzenia.

Jak działają tabletki dla psa na odrobaczenie?

Odrobaczanie psa poprzez tabletki polega na zabijaniu i eliminowaniu z jego organizmu pasożytów, które są wydalane wraz z kałem. Najczęściej są to wieloskładnikowe środki, które niwelują kilka grup robaków. Lek podaje się jednorazowo lub w kilku dawkach, w zależności od intensywności zarobaczenia. Decyduje o tym jednak weterynarz. Podobnie działają tabletki dla kota na odrobaczenie.

Tabletki na odrobaczenie psa – jak je podawać?

Tak jak o sposobie podawania, tak i o dawkach powinien decydować lekarz weterynarii. Jeżeli jednak mamy już doświadczenie w tej kwestii, tabletki dla psa na robaki możemy podać samodzielnie. Należy koniecznie zapoznać się z ulotką, w której znajduje się zalecenie dawkowania – najczęściej w miligramach na kilogram masy ciała psa. Bardzo często w dawkowaniu stosowany jest margines błędu, dlatego można zaokrąglać je do min. ¼ tabletki. W razie wątpliwości należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać dawkowanie w zależności od trybu i warunków życia psa. Tabletki na odrobaczenie psa powinny być podawane mu regularnie minimum 2 razy w ciągu roku.

Ile słów zna Twój pies?
Ile słów zna Twój pies? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy są tabletki przeciw kleszczom dla psa?

Pamiętajmy, że nie tylko pasożyty wewnętrzne żerują na psach. Wyróżniamy także te zewnętrze, np. pchły i kleszcze. Zapobiegają im np. spreje i obroże ochronne. Od niedawna na rynku znajdują się także tabletki dla psa na kleszcze. Mają formę lekko gumowych pastylek do gryzienia. Zawierają substancje aktywne, które działają negatywnie na pasożyty zewnętrzne. Taka tabletka na pchły i kleszcze dla psa działa niemal od razu, chroniąc zwierzę przez około 12 tygodni. Są to bardzo silne tabletki dla psa – skutki uboczne, które mogą powodować, to m.in. problemy z trzustką, ataki padaczki, problemy skórne czy niewydolność nerek. Warto podawać je pod kontrolą weterynarza.

Czy można kupić tabletki na odrobaczenie psa w aptece?

Jak już dobrze wiemy, wszystkie środki podawane zwierzętom powinny być zalecone i przepisane przez lekarza weterynarii. I to właśnie u niego najlepiej i najłatwiej kupić tabletki na robaki dla psa. Warto zaznaczyć, że są one dostępne z reguły także w aptekach weterynaryjnych. Zabronione jest odrobaczanie psa tabletkami dostępnymi w klasycznych aptekach – mogą one wywołać szereg dolegliwości. Niepoprawne, nieodpowiedzialne odrobaczanie psa może doprowadzić do poważnych powikłań i skutków ubocznych, a nawet do jego śmierci. 

Tabletki na odrobaczenie psa – skutki uboczne

Tabletki na robaki dla psa, podawane mu zgodnie z powyższymi zaleceniami, nie powinny wywołać skutków ubocznych. Czasem jednak nie można ich uniknąć. Do najczęstszych powikłań po odrobaczaniu należą:

 • wymioty;
 • nudności;
 • brak łaknienia;
 • biegunka lub zaparcia;
 • ślinotok;
 • apatia;
 • drgawki;
 • konwulsje.

Po zaobserwowaniu któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: LightFieldStudios/Getty Images

Pozostałe wiadomości