Dom

Akwarium dla rybek – rodzaje, urządzenie i akcesoria

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Akwarium dla rybek to popularny i atrakcyjny dodatek do mieszkania, który wymaga naszego zaangażowania i podstawowej wiedzy. Popularne zbiorniki wodne odchodzą do lamusa na rzecz akwarium wiszącego i holenderskiego, ale czy słusznie?

Akwarium to sztuczny zbiornik z wodą przeznaczony do hodowli ryb, gadów i płazów. Akwaria dla rybek są najczęściej szklane i przezroczyste, wypełnione ozdobnymi roślinami, żwirkiem i kilkoma podstawowymi elementami. Zakładanie akwarium wiąże się z dużą przyjemnością, ale też obowiązkiem zachowania podstawowych zasad.

Rodzaje akwarium

Najpopularniejsze rodzaje akwarium dla rybek wykonuje się ze szkła klejonego lub odlewanego w całości. Mniej powszechne akwaria są stworzone ze szkła akrylowego, potocznie zwanego plexi.

Ze względu na kształt wyróżniamy m.in akwaria.:

 • prostokątne,
 • kwadratowe,
 • profilowane,
 • okrągłe,
 • trójkątne,
 • sześciokątne.

Mniej popularne akwaria mają kształt falowany, profilowany i owalny. Ze względu na wygodę czyszczenia i komfort ryb stosuje się akwaria prostokątne, stojące na komodzie lub wbudowane w ścianę. Możemy także wykonać akwarium na zamówienie, które będzie dopasowane do naszych potrzeb i wymagań. Takie rozwiązanie jest kosztowne, ale pozwala na wybór szkła, kształtu akwarium, wymiarów i grubości materiału, a także rodzaju nakrycia.

Akwaria wiszące, inaczej ścienne, są najczęściej zbudowane ze szkła płaskiego i przede wszystkim pełnią funkcje ozdobne. Salon udekorowany takim zbiornikiem wygląda ekskluzywnie i przyciąga uwagę każdego gościa domu. Akwarium wiszące należy umieścić z dala od okien i miejsc nasłonecznionych. Ważnym elementem takiego zbiornika jest filtr wewnętrzny, odpowiadający za utrzymanie prawidłowej czystości akwarium, oświetlenie i w niektórych przypadkach systemy napowietrzające.

Akwaria, w których ryby są dodatkiem

Rynek akwarystyczny powiększył się o zbiorniki, uwielbiane przez fanów natury i dekoratorów wnętrz. Mowa o akwarium holenderskim i naturalnym, które są przeznaczone głównie do hodowli roślin wodnych. W przypadku ww. akwarium na wymiar, ryby są jedynie dodatkiem i występują w bardzo małej ilości. Akwarium holenderskie cechuje duża zawartość roślinności, korzeni i dodatków oraz jasne oświetlenie wspomagające rozwój roślin i procesy fotosyntezy. W przypadku braku ryb należy zastosować nawozy mineralne, które wzbogacą wodę w niezbędny dwutlenek węgla. Innym zbiornikiem dekoracyjnym jest akwarium naturalne, które przypomina pomniejszone jezioro z małą ilością kręgowców wodnych. Akwarium naturalne powinno być otwarte i długie. Na dnie zbiornika układa się piasek lub jednorodny żwir, a następnie elementy dekoracyjne, takie jak: kamienie, korzenie, skały i części drzew. Dopełnieniem tego typu akwarium są rośliny i ryby jednego gatunku.

Akwarium kula

Bardzo popularnym, ale niekoniecznie funkcjonalnym zbiornikiem wodnym jest akwarium kula. Aranżacja akwarium o takiej budowie jest sporym wyzwaniem ze względu na niewielki kształt i zaokrąglone ściany. Co więcej, rybki w akwarium o kulistych kształtach mogą się na tyle zestresować, że pojawią się u nich problemy z błędnikiem, a nawet karłowaceniem ciała. Tego typu zbiorniki cieszą się niemałą popularnością ze względu na atrakcyjny wygląd i łatwość przenoszenia w inne miejsca, ale są jednym z gorszych rozwiązań dla ryb w nich żyjących. Światło w akwarium kuli jest nienaturalnie załamane, a wymiana gazowa w dużym stopniu uniemożliwiona. Dochodzi do uwalniania szkodliwych substancji i związków azotowych, a w ostateczności do śmierci ryb.

Akcesoria do akwarium

Każdy zbiornik wodny, w którym mają pojawić się ryby i rośliny, wymaga kilku podstawowych elementów wyposażenia, do których należą:

 • filtr;
 • oświetlenie;
 • ogrzewanie;
 • termostat;
 • karmnik.

Filtr akwarystyczny ma bardzo duże znaczenie dla życia ryb i prawidłowego funkcjonowania roślin. Wyróżniamy filtry zewnętrzne i wewnętrzne oraz biologiczne i mechaniczne. Zadaniem każdego z nich jest usunięcie fizycznych i chemicznych zanieczyszczeń z wody i utrzymywanie jak najkorzystniejszych parametrów wodnych.

Inne akcesoria do akwarium to oświetlenie, odpowiedzialne za biochemiczne procesy fotosyntezy roślin i rozwój ryb, a także ogrzewanie, do którego służy grzałka akwarystyczna. Ważnym elementem akwarium jest termostat dołączony do grzałki, który odpowiada za utrzymywanie pożądanej temperatury wody. Podstawowym wyposażeniem akwarium jest także karmnik manualny bądź mechaniczny, dostosowany do częstotliwości karmienia. Druga propozycja jest szczególnie komfortowa, kiedy wyjeżdżamy na urlop i zostawiamy rybki bez opieki.

Poza podstawowymi elementami, w akwarium mogą znaleźć się ozdoby kamienne i konary drzew, sztuczne rafy koralowe oraz kolorowe podłoże ze żwiru naturalnego. Istotną rolę w zbiorniku wodnym odgrywają rośliny akwariowe, np. moczarka kanadyjska, rogatek sztywny, amazonka czy gałęzatka kulista. Jeśli nie wiemy, jak urządzić akwarium dla rybek, możemy skorzystać z gotowych zestawów akwarystycznych, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do życia ryb i roślin.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Akwarium w salonie - jak je wyeksponować?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Czanner/Getty Images

Pozostałe wiadomości