prace domowe

  prace domowe

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marcina Stiburskiego, który jest autorem koncepcji "Szkołą minimalna". Według niej w szkole nie byłoby ocen, prac domowych, kartkówek, obowiązkowych lektur. Skąd taki pomysł? Czy szkoła bez ocen to dobry pomysł?

  Pisarz i wykładowca Alfie Kohn pewnym głosem twierdzi, że nie istnieje żadne badanie naukowe, które niezbicie wykazałoby, że dzieci odnoszą korzyść z odrabiania prac domowych. Dlaczego więc wiele szkół nadal je zadaje? Jakie wyniki osiągają dzieci, które chodzą do szkół, które zrezygnowały z prac domowych? Z pisarzem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Jak domowymi sposobami przygotować ekologiczne środki do czyszczenia? Naszym gościem była dziś Ewa Kozieł - autorka bloga o ekosprzątaniu. Zobaczcie jak zrobić: mleczko do czyszczenia łazienki i kuchni, spray do czyszczenia luster, armatury, mebli, blatów czy płyn do naczyń. Jak skutecznie odświeżyć tapicerkę, usunąć zabrudzenia w kuchni i jakich błędów w ekosprzątaniu się wystrzegać!

  Filip Chajzer postanowił przetestować współczesnych mężczyzn! Jak radzą sobie z prostymi pracami domowymi? Czy wygrają pojedynek z lustrem, gniazdkiem elektrycznym i deską klozetową...? Zobaczcie! W studiu Dzień Dobry TVN, domowi majsterkowicze - Tomasz Sobierajski, Marcin Daniec i Dawid Czupryński, o tym, czy współcześni mężczyźni rzeczywiście stają się coraz bardziej atechniczni.

  Gość Dzień Dobry TVN ekspertka do spraw prac domowych Ewa Szaniawska powiedziała, jak prać, aby białe rzeczy pozostały białe. Jak usunąć żółte plamy po dezodorancie? Czy ciepła woda utrwala brud?

  Obiecaliśmy Wam, że przed Świętami pomożemy Wam w trudnej sztuce prasowania, dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Ewę Szaniawską, ekspertkę prac domowych. Czy i jak prasować swetry i jeansy? Okazuje się, że Marcin Prokop lubi prasować koszule. Czy zrobił to fachowo? Zobaczcie, jak oceniła go nasza ekspertka.

  Proszki, płyny, kapsułki, a nawet orzechy. Do białego, kolorowego, czarnego, wełnianego i specjalnie dla alergików. Z Niemiec, czy polskie? Ekologiczne, zrobione w domu czy te standardowe? Wielość detergentów piorących jest wręcz przytłaczająca i sprawia, że pozornie prosta czynność polegająca na wrzuceniu do pralki brudnych ubrań, a po pewnym czasie wyciągnięciu z niej czystych, staje się nie lada wyzwaniem. Z gąszczu mydlin i pytań wyciągnęła nas w Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka.

  Tym razem poprosiliśmy naszą "złotą rączkę" - Wieśka Skibę - o podklejenie stołu i krzeseł filcem. Jakie były mu do tego potrzebne narzędzia? Czy to pracochłonne zajęcie? I czy każdy z tym sobie poradzi?

  Białe rzeczy z czasem szarzeją lub żółkną. Jak przywrócić im śnieżną biel? Przydadzą się nam do tego środki kuchenne. Jakie? Swoimi domowymi sposobami podzieliła się z nami Ewa Szaniawska, ekspertka od prac domowych.

  Jesienią mokre pranie schnie o wiele dłużej niż latem. Jak przyspieszyć ten proces, jeżeli nie mamy w domu suszarki mechanicznej? Swoimi sposobami, w studiu Dzień Dobry TVN, podzieliła się Ewa Szaniawska, nasza ekspertka od prac domowych.

  Zdaniem Wiesława Skiby, naszej "złotej raczki", z wymianą sparciałej uszczelki poradzi sobie każda gospodyni. Zobaczcie, jak robi to Wiesiek i same spróbujecie ją wymienić. Zajmie Wam to kilka minut, a dzięki temu w mieszkaniu będzie ciepło.

  Chciałabyś się poruszać, ale z powodu obowiązków domowych nie masz na to czasu? Sportsmama - Aleksandra Rożnowska - ma na to radę! W Dzień Dobry TVN pokazała, jak połączyć ćwiczenia z pracami domowymi. Wystarczy mop, szczotka, deska do prasowania i trochę chęci.

  Kogut domowy to męski odpowiednik kury domowej, czyli mężczyzna, który sprząta, pierze, prasuje i z uśmiechem poda partnerce ugotowany przez siebie obiad. Czy rzeczywiście istnieje taki gatunek koguta? O tym w Dzień Dobry TVN z Jolantą Pieńkowską i Robertem Kantereit rozmawiali: Gor Bisharyan, Paweł Loroch i psycholog Konrad Maj.