Kapusta od wieków nazywa jest "królową warzyw", a jej drogocenny wpływ na nasze zdrowie doceniany jest od pokoleń. O tym, jakie prozdrowotne właściwości ma kapusta, porozmawialiśmy z lokalną zielarką i rolniczką Agnieszką Wróbel, rolniczką Anna Chmielewicz, Pawłem Marwitzem, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu oraz dietetyczką kliniczną Wandą Baltazą.
W Lesznowoli i Płowcach powstały bardzo nietypowe Koła Gospodyń Wiejskich. Zrzeszają panie, które są aktywne, uprawiają sporty, śpiewają, a nawet nagrywają teledyski.
"Widzimy się" to nowa akcja Dzień Dobry TVN. Tym razem prowadzący nasz program Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek-Majdan odwiedzili Andrychów, urokliwą miejscowość na południu Polski.
Czym zajmują się panowie w lokalnych organizacjach?
"Farsz to jego serce, jest najwazniejszy"
Kobiety łączą tradycję z nowoczesnością. Co robią na co dzień?
Kobiety potrzebują niekiedy wyjść z domu, a czasem nie wiedzą gdzie. Pomocne może być wówczas Koło Gospodyń Wiejskich. Jedno z nich założyła aktorka, Małgorzata Ostrowska-Królikowska. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich działaniach wraz z koleżankami z "Zalesianek", Marzeną Siennicką i Katarzyną Minkiewicz.
Nowoczesne gospodynie wiejskie nie chodzą w strojach ludowych, a ich znakiem rozpoznawczym są szpilki w soczystym malinowym kolorze. Pochodzące z niewielkiej wsi Kuriany dziewczyny nie boją się żadnych wyzwań i umiejętnie łączą nowoczesność z tradycją. Biorą udział w wielu społecznych inicjatywach, a w wolnych chwilach lepią też pierogi. O swojej aktywności opowiedziały w Dzień Dobry Wakacje.
Trener Tomasz Choiński odwiedził koło gospodyń wiejskich z Lesznowoli nieopodal Grójca. Panie zrobiły na nim wrażenie swoimi wokalnymi i artystycznymi umiejętnościami. A przygotowywana przez nie szarlotka często zdobywa wyróżnienia w regionalnych konkursach. Tomek zaproponował gospodyniom wspólne ćwiczenia na brzuch i pośladki. Zobaczcie, jak gospodynie dbają o kondycję! :-)
Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich od lat walczyły o miano wyrobu regionalnego dla Bandurzaka i zaledwie dwa miesiące temu zyskały certyfikat. To niekwestionowany przysmak Podkarpacia, a przepis na niego przekazywany jest od pokoleń. Z gospodyniami: panią Aliną i panią Marią spotkał się nasz dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Poznał tajemnicę powstawania ciasta i sam miał okazję je zrobić. Zobaczcie, jakie składniki są potrzebne, by powstał prawdziwy Bandurzak. Ślinka cieknie na sam widok.