Styl życia

Kobiety budują rakiety. "Nigdy w życiu nie myślałam, że będę związana z przemysłem kosmicznym"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Yuliia Yaryna
Kobiety, które budują rakiety
Kobiety, które budują rakietyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Te dziewczyny mają wiele pasji, jednak łączy je niecodzienna rzecz – zamiłowanie do kosmosu. Członkinie koła naukowego PWr in Space dokładają wszelkich starań, by spod ich rąk wychodziły eksperymentalne rakiety. Czym dokładnie się zajmują?

Kobiety budują rakiety

Liliya Sizhuk pochodzi z Białorusi i studiuje w Polsce inżynierię zarządzania, jest także prezesem  zarządu koła naukowego PWr in Space. Oprócz nauki i budowania rakiet jej pasją jest karate. Izabela Cwojdzińska jest studentką Politechnik Wrocławskiej i członkinią koła naukowego PWr in Space. Studiuje automatykę i robotykę, jest inżynierem systemu. Od najmłodszych lat jeździ na desce.

- Po moich obowiązkach idę na warsztat i buduję rakiety wraz z zespołem – opowiadała.

Wiktoria Mrowiec ma 23 lata i pochodzi z Wrocławia. Obecnie studiuje na Politechnice Wrocławskiej, jest na trzecim roku zarządzania i inżynierii produkcji. Oprócz tego studiuje także na Akademii Muzycznej i kształci się w kierunku instrumentalistki.

Choć mają zupełnie inne zainteresowania, łączy je wspólna pasja. Wszystkie są członkiniami koła naukowego, które zajmuje się budową rakiet eksperymentalnych.

- Budujemy je, by jeździć na zawody, by sprawdzić swoje umiejętności i możliwości. Jeździmy na zawody międzynarodowe, do Ameryki oraz do Portugalii – wyliczały.

Kobiety z zamiłowaniem do kosmosu

Budowa hybrydowej rakiety w załodze liczącej 80 osób zajmuje prawie cały rok. Statek ten składa się m.in. z silnika, komory spalania, komputera pokładowego i systemu odzysku. Rozwija prędkość do 239 metrów na sekundę.

- Osobiście zajmuje się marketingiem i PR-em, jestem liderką – powiedziała Wiktoria. Liliya Sizhuk dodała, że jej obowiązki to zarządzanie całym kołem i dokumentacją. Izabela działa w dziale elektroniki oraz supportuje inne działy przed zawodami.

W kosmosie przesądy i grawitacja nie działają, dlatego kobieta tworząca rakietę to bardzo dobry znak wiozący kosmiczną przyszłość.

- Trudno mi to opisać, nigdy w życiu nie myślałam, że będę związana z rakietami i z przemysłem kosmicznym. Marzę o swoim startupie z ludźmi z koła, wiem, jaki mamy potencjał i możliwości – podsumowała Liliya Sizhuk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Yuliia Yaryna

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości