Styl życia

Jakich dań nie odgrzewać, jeśli nie były w lodówce? "Można sobie zafundować jad kiełbasiany"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Których dań nie można odgrzewać na drugi dzień?
Których dań nie można odgrzewać na drugi dzień? Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

20 tys. osób rocznie trafia do szpitali z poważnymi zatruciami pokarmowymi, a ponad 80 tys. regularnie leczy dolegliwości żołądkowe. Wszystko przez to, że jemy żywność, która jest już nadpsuta. Ile czasu posiłki mogą się znajdować poza lodówką, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyk Milena Nosek.

Czego nie powinno się odgrzewać?

Często zdarza się, że przygotowujemy sobie obiad na później lub na następny dzień. Zostawiamy posiłek na kuchence w temperaturze pokojowej, zamiast schować jedzenie do lodówki. Po kilku godzinach odgrzewamy danie, a to poważny błąd. Dlaczego? Wyjaśniła to dietetyk Milena Nosek.

- Od razu trzeba podkreślić, że nie należy takich zachowań żywieniowych praktykować, ponieważ jest kilka produktów, których absolutnie nie należy zostawiać poza lodówką. Mamy trzy kierunki argumentacyjne. Pierwszy to walory smakowe, drugi to walory odżywcze odgrzewanych potraw, a trzeci ten najpoważniejszy to ryzyko poważnych zatruć pokarmowych. O ile te dwa pierwsze nie są niebezpieczne, to ten trzeci może grozić ryzykiem znalezienia się w szpitalu - powiedziała Milena Nosek.

Jakich produktów nie powinno się odgrzewać, jeśli nie znajdowały się w lodówce?

- Na pewno nie podgrzewamy takich warzyw, które są bulwami i te, które wcześnie się zbiera, typu sałaty, szpinak, bulwy buraka, selera korzeniowego, marchewki, pietruszki. To są warzywa, które mają azotany, związki te przekształcają się w azotyny, a te są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Pamiętajmy, że mówimy o ponownym podgrzewaniu jedzenia, kiedy zostawiamy je temperaturze pokojowej poza lodówką - podkreśliła dietetyk.

Tych potraw i produktów nie należy podgrzewać, gdy nie były przechowywane w chłodnym miejscu:

  • zupa warzywna ze szpinakiem/selerem/burakami,
  • dania z mlekiem kokosowym,
  • omlet ze szpinakiem,
  • ziemniaki,
  • pierś kurczaka,
  • ryż,
  • grzyby (poza pieczarkami),
  • flaki.

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?

Milena Nosek wskazała, że maksymalny czas przechowywania ugotowanego mięsa drobiowego poza lodówką to 4 godziny. Podobnie jest w przypadku dań obiadowych.

- Najlepiej, jeżeli to są 2 do 4 godzin w temperaturze pokojowej, około 21 stopni C. Tego należy naprawdę pilnować, dlatego że są przypadki poważnych zakażeń typu sepsa. Profilaktyka jest bardzo ważna - wskazała ekspertka.

Z kolei w przypadku ziemniaków, kiedy je ugotujemy, ostudzimy, a potem ponownie podgrzejemy, to spada ich indeks glikemiczny. Jak je ochładzać, a później na nowo gotować, by były bezpieczne dla zdrowia?

- Po ugotowaniu można ostudzić je w temperaturze pokojowej przez chwilę, to nie będzie długo trwało i wtedy znów podgrzać. Jeśli będą długo poza lodówką, to w ziemniakach można sobie nawet zafundować jad kiełbasiany. Może tam być - powiedziała Nosek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości