Styl życia

Polskie Himalaistki stanęły na szczycie K2. "To jest góra legenda"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2 Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Zdobycie najwyższego szczytu Karakorum to godne podziwu osiągnięcie, o jakim marzy niejeden miłośnik górskich wypraw. W rejonie K2 panują ekstremalne warunki pogodowe, a jednak wciąż nie brakuje śmiałków decydujących się na niełatwą wyprawę. W lipcu br. na szczycie ośmiotysięcznika stanęły Monika Witkowska i Dorota Rasińska-Samoćko. W Dzień Dobry TVN polskie himalaistki opowiedziały o swoim wielkim sukcesie.

Polskie himalaistki na szczycie K2

W 1986 roku marzenie o wejściu na K2 spełniła Wanda Rutkiewicz. Jak dotąd była ona jedyną Polką, której udało się stanąć na najwyższym szczycie Karakorum. 36 lat później w jej ślady poszły Monika Witkowska i Dorota Rasińska-Samoćko. Himalaistki wspinały się na odrębnych wyprawach i chociaż napotkały na drodze wiele trudności, nie zrezygnowały z postawionego sobie celu.

- W myślach przenosiłam się w czasy Wandy Rutkiewicz, kiedy warunki do zdobywania szczytu, jeżeli chodzi o sprzęt, były kompletnie inne (...). Poza wysiłkiem kondycyjnym i wymaganiami technicznymi, trzeba mieć naprawdę mocną psychikę, zwłaszcza że w tym roku wielkim problemem były spadające kamienie (...). Dwie osoby w tym roku od kamieni zginęły, było też dużo wypadków - zauważyła Monika Witkowska, która stanęła na szczycie góry 22 lipca.

Trudna droga na K2

Wspinaczka na drugi najwyższy szczyt Ziemi nie jest łatwa. Trudne warunki pogodowe, niska zawartość tlenu w powietrzu, wymagające wejście techniczne pomiędzy obozami, ale i konieczność pokonania własnych słabości to zaledwie część wyzwań, z jakimi musiały zmierzyć się polskie himalaistki.

- Ja zaczęłam w Pakistanie od Nanga Parbat. Później był Broad Peak. Ze względu na pogodę i warunki, weszłam na K2 28 lipca. Plan był bardzo ambitny - trzy góry, natomiast terminowo to wszystko zależało od pogody i od tego, jak Szerpowie będą przygotowywali wejście na szczyt K2 - wyjaśniła Dorota Rasińska-Samoćko, jednocześnie zwracając uwagę na ryzyko, jakie niesie za sobą każda tego typu wyprawa.

- Przede wszystkim to jest góra legenda, ale też jest bardzo ciężkie wejście na nią (...). Jak się wspinamy w Himalajach i w Karakorum to trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność - podsumowała himalaistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości