Styl życia

Dlaczego niektóre ciemne ubrania śmierdzą nawet po praniu? "Zaczynają się psuć w tkaninie"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
kobieta w ciemnej bluzce

Po kilku użyciach i praniach ciemne koszulki, koszule lub sukienki zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Nie pomaga ani płukanie w aromatycznych płynach, ani wietrzenie. Dlaczego czarne tkaniny śmierdzą, a z białymi i jasnymi nic się nie dzieje? Jak temu zaradzić? Agnieszka Witkowska, architekt porządku, wskazuje sprawdzony patent.

Pranie ciemnych tkanin

Kiedy ulubiona, czarna koszulka zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach nawet po praniu, możemy się zastanawiać, co robimy nie tak. Czy użyliśmy złego proszku lub płynu, a może wypraliśmy t-shirt w niewłaściwej temperaturze? Okazuje się, że to nie my popełniamy błędy, lecz to ubranie samo w sobie jest problemem. Ciemna odzież często bywa barwiona czarną henną oraz chinoliną i to właśnie połączenie tych dwóch składników w zetknięciu z detergentami zaczyna śmierdzieć.

- Składniki te mają sprawiać, że ubrania dłużej będą czarne, a barwnik szybko się nie wypłucze. Piorąc z użyciem proszku i płynu, dodając ich za dużo, bo przecież jak koszulki zaczynają brzydko pachnieć, wsypujemy i wlewamy więcej, to w efekcie jeszcze bardziej konserwujemy oba te składniki. Wchodzą ze sobą w reakcje i zaczynają się psuć w tkaninie. Stąd bierze się ten nieprzyjemny zapach - wyjaśniła Agnieszka Witkowska, architekt porządku, w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Jak uniknąć nieprzyjemnego zapachu na ubraniach?

- Warto prać w temperaturze 30 stopni C, czyli niższej, niż zwykle jest zalecane na metce. Należy też dodawać odpowiednią ilość proszku, bo tak naprawdę mało kto czyta na opakowaniach, ile proszku i płynu należy dodać do prania na odpowiednią wagę wsadu. A to ma znaczenie. Często dodajemy za dużo detergentów. To, co będzie najbardziej skuteczne, to już na etapie zakupów wybierać odzież, która będzie z certyfikowanej bawełny, bo wtedy jest duża szansa, że te barwniki nie zostały użyte, więc nie ma sztucznej henny. Takie ubrania nie są najtańsze, ale są lepszej jakości i będziemy je dłużej nosić - podkreśliła Agnieszka Witkowska.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ubrań?

Jeśli w naszej szafie znalazły się ubrania, które brzydko pachną, to jest szansa, żeby je uratować i zniwelować nieprzyjemną woń.

- Jest sposób, który można zastosować w przypadku wszystkich ubrań lub tkanin, które nie pachną dobrze. Należy wymoczyć je w occie. Wlewamy wodę do wanny lub do miski i dolewamy pół szklanki octu. Dzięki takiej kąpieli wypłukują się pozostałości proszku i płynu. To też świetny patent na ręczniki - materiał zaczyna twardnieć, bo proszek i płyn obklejają włókna. Dzięki octowej płukance ręczniki będą bardziej miękkie i odświeżone. Nie trzeba się obawiać, że ocet wybieli tkaninę, bo w takiej ilości będzie bezpieczny i nic się nie stanie. Następnie po płukance można wyprać ubrania czy ręczniki w pralce, nawet bez użycia detergentów - wskazała architektka porządku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Petro Kosarevych/Getty Images

Pozostałe wiadomości