Styl życia

Mieszkańcy Przemyśla projektują epokowe stroje. "Naszym założeniem było, żeby pokazać piękno mody z tamtych lat"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Izolda Sanetra
Czar dawnej Galicji

Moda z dawnych lat stanowi połączenie elegancji, subtelności i nietuzinkowego wzornictwa. Przekonują o tym przedstawiciele stowarzyszenia "Damy i Huzary" z Przemyśla, którzy z godnym podziwu zapałem odtwarzają stroje inspirowane stylem obowiązującym u schyłku XIX wieku. W Dzień Dobry TVN członkowie wyjątkowej grupy rekonstrukcyjnej opowiedzieli o swojej pasji.

Rekonstrukcja strojów historycznych w Przemyślu

Członkowie przemyskiego stowarzyszenia "Damy i Huzary" mogą pochwalić się niezwykłą pasją, łączącą zamiłowanie do mody z elementami wiedzy historycznej. Projektowane przez nich stroje wzorowane są na szykownych ubiorach, które noszono u schyłku XIX wieku.

- Naszym założeniem było, żeby pokazać piękno mody z tamtych lat - przyznał Andrzej Kawecki, jednocześnie podkreślając, że działalność grupy nie ogranicza się wyłącznie do odtwarzania konkretnych stylizacji.

Porady stylistki

Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Nie tylko się ubieramy, nie tylko szyjemy, ale też uwieczniamy nasze postacie na pięknych zdjęciach. Chodzę do archiwów, do muzeów, gdzie są te zdjęcia i dobieram kolorystykę z tamtej epoki. My nie robimy selfie, nie robimy dziubków. Wzorujemy się na gestach i układach ciał z tamtego czasu - wyjaśnił prezes stowarzyszenia "Damy i Huzary".

Co wyróżnia modę z dawnych lat?

Kostiumy inspirowane modą sprzed lat wykonywane są z dbałością o każdy detal. Długie, koronkowe suknie, strojne kapelusze, szydełkowe parasolki i eleganckie rękawiczki to zaledwie część elementów garderoby, po które z przyjemnością sięgają członkinie przemyskiego stowarzyszenia. Panowie zwracają uwagę gustownymi surdutami i akcesoriami, między innymi kieszonkowymi zegarkami i ozdobnymi laskami.

- Krawiectwo jest moją największą pasją od 40 lat. Kilkanaście lat spędziłam w Londynie, pracując u różnych projektantów. Szyłyśmy dla bardzo znanych osób ze świata filmu, polityków i również dla członków rodziny królewskiej - wspominała Krystyna Cynkar, która z imponującym zapałem angażuje się w realizację niecodziennego projektu.

- Moda u schyłku XIX wieku jest już taka bardziej funkcjonalna i nie jest tak bardzo bogato zdobiona, tylko w sposób dyskretny - podsumowała krawcowa z wieloletnim stażem, jako podstawowe wyznaczniki stylu tamtej epoki wskazując między innymi szykowne kołnierzyki, ozdobne broszki, delikatne wzory i pastelowe kolory.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości