Ocenoza to problem polskich szkół. "Młodzież słyszy, że od tego zależy ich życie"

Ocenoza jest zmorą polskich szkół. "Młodzież słyszy, że od tego zależy ich życie"
Źródło: Dzień Dobry TVN
„Zgerypała”, a co z matmą…?
„Zgerypała”, a co z matmą…?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Już na etapie edukacji młodzi ludzie zaczynają ze sobą rywalizować o jak najlepsze oceny. Odczuwają presję i obawiają się, że jeden słabszy stopień z kartkówki czy sprawdzianu zrujnuje ich wyniki w nauce, a w konsekwencji zaprzepaszczą marzenia o dobrej szkole średniej lub studiach. Jak można walczyć z ocenozą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dziennikarka edukacyjna Justyna Suchecka, a także Sebastian Kowalczyk, TikToker.

Czym jest ocenoza?

Ocenoza według definicji Wielkiego słownika języka polskiego to zbyt częste poddawanie uczniów sprawdzaniu ich postępów w nauce i wystawianie na tej podstawie ocen szkolnych. Dlaczego jest chorobą polskich szkół?

- Przekonaliśmy młodych ludzi, że oceny to jest to, co jest sednem i sensem ich edukacji, szczególnie w 8. klasie. Oceny liczą się przy rekrutacji, więc młodzież już od 7. klasy słyszy, że to jest bardzo ważne, co będą mieli na koniec roku, że od tego zależy ich życie, przyszłość. Doprowadziliśmy do sytuacji, w której zdarza się na poważnie, że same nastolatki wymagają, żeby rzeczy były na ocenę, bo jak nie jest na ocenę, to się nie liczy. Pytają, czy mogą poprawić 4+ na 5 - powiedziała Justyna Suchecka.

Kto zdaniem dziennikarki edukacyjnej wywiera największą presję na dzieciach?

- Myślę, że najbardziej zależy rodzicom, że to jest ten etap presji, kiedy to dorośli najbardziej cisną. Nauczyciele czują się rozliczani, więc wystawiają stopnie. Młodzi ludzie czują, że to ważne, więc oczekują tych stopni. Co jest najgorsze w tym wszystkim, polskie przepisy naprawdę pozwalają na to, żeby w ciągu semestru wystawić jedną ocenę, tę końcową - wskazała Suchecka.

Sebastian Kowalczyk, popularny TikToker, przyznał, że w jego przypadku to nauczyciele przykładali większą wagę do dobrych ocen.

- Zawsze to było tak, że to nauczyciel pilnował. Rodzice też, ale jak miało się pasję i zainteresowanie, to potrafili to zrozumieć, bo mieli nadzieję, że może z tej pasji też coś wyjdzie - stwierdził Sebastian.

Jak walczyć z ocenozą?

Czy można przeciwdziałać ocenozie, by uczniowie zwolnili w wyścigu o jak najlepsze oceny?

- Myślę, że to jest zmiana, która musi zajść w naszych głowach. Widzieliśmy to troszeczkę w czasie pandemii podczas zdalnego nauczania, że pojawiały się szkoły, które rezygnowały z ocen, bo i tak są fikcją przy zdalnych sprawdzianach. Co się wtedy zaczynało? Rodzice mówili, żeby wystawiać te stopnie, bo przecież nie wiedzą, co ich dzieci potrafią - skomentowała Jutyna Suchecka. - Jest coś, co jest promowane już od 30 lat, to są oceny opisowe. Zamiast stopnia jest komunikat: "to umiesz, tego nie umiesz, nad tym musisz popracować, w tym jesteś świetny". To zajmuje bardzo dużo czasu, nauczyciele, kiedy mają dużo uczniów i dużo pracy, to nie mają na to przestrzeni, ale są tacy, którzy to robią. To coś, co z serca polecam, bo to powinna być przyszłość oceniania - dodała dziennikarka edukacyjna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!