Sposób, w jaki uczniowie są oceniani w polskich szkołach pozostawia wiele do życzenia. Nieprawidłowości wypunktował najnowszy raport przygotowany przez Najwyższą Izbę Kontroli. Co mówią o nim nauczyciele? Jak system oceniania wygląda z perspektywy ucznia?
"Możecie się z nim nie zgodzić".
W jakiej sytuacji nauczyciel może zmienić ocenę?
Uczniowie obawiają się, że jeden słabszy stopień z kartkówki czy sprawdzianu zrujnuje ich wyniki w nauce i zaprzepaści marzenia o dobrej szkole średniej lub studiach.
Obserwatorzy są pod wrażeniem zaradności rodziców.
Koniec semestru to gorący okres dla nauczycieli i uczniów, którzy za wszelką cenę chcą poprawić końcowe oceny. A te wciąż budzą niemałe emocje. Czy powinny być średnią ocen zebranych w semestrze, czy też warto podejść do sprawy bardziej indywidualnie? O ocenianiu Adam Barabasz rozmawiał z Dorotą Kujawą-Weinke, nauczycielką języka polskiego, autorką bloga i trenerką.
Do kiedy wystawianie ocen w 2021 roku? To ważne przede wszystkim dla tych uczniów, którzy planują jeszcze poprawić swoje noty przed końcem pierwszego semestru roku szkolnego 2021/2022. Zostało jeszcze kilka tygodni, z czego aż 11 dni długiej, świątecznej przerwy od lekcji w szkole.
Jak powinno się oceniać w szkole?
Przed upragnionymi wakacjami uczniów czeka jeszcze wystawienie ocen końcowych za rok szkolny 2020/2021. Pojawią się na świadectwach i w przypadku kończenia szkoły podstawowej czy średniej często są brane pod uwagę w procesach rekrutacji w dalszej edukacji. Do kiedy jest wystawienie ocen?
Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Stara się robić wszystko, co w jego mocy, by zapewnić mu lepszy start. Od lat szczególne zainteresowanie budzi kwestia edukacji i szkolnych ocen. Czy tradycyjna polska szkoła jest przestarzała? Jakie zmiany powinny w niej zajść, żeby nauka miała sens? O tym rozmawialiśmy z naszymi gości. Rozmowę przypominamy z okazji Dnia Dobrej Oceny, który obchodzony jest 3 czerwca.
Paweł ma 12 lat. Uczy się w gimnazjum. Mimo, że w szkole na zajęciach z techniki uzyskał jedynie ocenę dopuszczającą, to podczas korepetycji u wujka, odkrył w sobie prawdziwą pasję. Zobaczcie, co udało mu się stworzyć. O systemie edukacji, presji związanej z ocenami i sposobach na kreatywne podejście do podstawy programowej rozmawialiśmy z Pawłem, jego ojcem - Michałem Jarczykiem i dyrektorem gimnazjum, Witoldem Młynarczykiem.