System oceniania uczniów - ocena przewidywana
Oceny końcowe wystawiane są zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
Art.44e: „1. Uczeń w trakcie nauki w szkole otrzymuje oceny: 1) bieżące; 2) klasyfikacyjne: a) śródroczne i roczne, b) końcowe”.
oraz
Art. 44f: „1. Uczeń podlega klasyfikacji: 1) śródrocznej i rocznej; 2) końcowej”.
Ponadto zgodnie z art. 44b. ust. 10. "Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły".
W ustawie nie zostało zdefiniowane pojęcie "oceny przewidywanej". Czytamy o niej w kontekście poinformowania ucznia oraz jego rodziców o właśnie przewidywanych ocenach, a także o "warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych".
Przewidywana ocena końcowa a wystawiona ocena końcowa
To, czym jest ocena przewidywana, a także w jaki sposób jest wystawiana, do kiedy i w jaki sposób informuje się rodziców - reguluje statut szkoły. Także ten dokument decyduje - czy ocena może zostać obniżona bądź podwyższona oraz w jaki sposób. Oznacza to, że sytuacja jest różna i wszystko zależy od zasad panujących w danej szkole.
- Oceny przewidywane mogą być wystawiane kilka dni, tydzień, kilka tygodni lub nawet miesiąc przed wystawieniem oceny klasyfikacyjnej. Mogą one być wystawiane na osobnej lekcji, poprzez indywidualną rozmowę z każdym uczniem lub automatycznie przez dziennik na podstawie ocen bieżących. Uczniowie mogą być o nich informowani osobiście, poprzez dziennik elektroniczny albo poprzez opiekunów prawnych, po zebraniu z rodzicami - czytamy na portalu umarlestatuty.pl.
Warto zwrócić uwagę na termin "przewidywana", a nie "proponowana". Ten drugi sugerowałby, że uczeń może się nie zgodzić na daną ocenę. Nauczyciel przewiduje, jaką ocenę dostanie uczeń i informuje, co musi zostać zrobione, aby przewidywanie się spełniło.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wiele szkół wciąż zaniża oceny. Kiedy uczniowi przysługuje "szóstka"?
- Oceny semestralne i średnia ważona. "To jest łapanka, nie polegamy na zasobach, tylko na brakach uczniów"
- Czy oceny zachęcają dzieci do nauki?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: umarlestatuty.pl/Ustawa o systemie oświaty
Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images