Bolek i Lolek - bajka, która łączy pokolenia
"Bolek i Lolek" to jedna z najpopularniejszych polskich bajek. Losy dwóch tytułowych bohaterów śledziło wiele pokoleń. Animacja dla dzieci osiągnęła również sukces za granicą.
- Bolek i Lolek ukazywał się w wielu krajach i przetłumaczony był na wiele języków - podkreśla dyrektor Galerii Ilustracji i Komiksu Krzysztof Garula. Już za kilka tygodni odbędzie się tam wystawa poświęcona współtwórcy "Bolka i Lolka", Władysławowi Nehrebeckiemu. - Na wystawie możemy obejrzeć pierwsze storyboarding, które kiedyś nazywały się scenariuszem rysunkowym do filmu - tłumaczy Krzysztof Garula.
Kto wymyślił Bolka i Lolka?
Leszek K. Talko jest autorem książki o studiu filmowym, w którym powstał "Bolek i Lolek" czy "Reksio". Opisał w niej m.in. proces sądowy dotyczący praw autorskich.
- Nie podejmuję się jednym zdaniem wyjaśnić, kto wymyślił Bolka i Lolka, (...) można zostać przy najbardziej znanej wersji, że ojcem Bolka i Lolka był Władysław Nehrebecki, a pierwowzorami byli jego dwaj synowie - podkreśla autor Leszek K. Talko. Należy mieć więc nadzieję, że gdy spór się skończy, historia chłopców odżyje na nowo.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Nehrebecką, scenarzystkę, reżyserkę i córkę Władysława Nehrebeckiego oraz Krzysztofa Garulę, założyciela pierwszej w Polsce galerii komiksów. Jak się okazuje inspiracją do stworzenia wystawy poświęconej Władysławowi Nehrebeckiemu było przypadkowe spotkanie tej dwójki.
- Dowiedziałem się właśnie od pani Marzeny, że Władysław Nehrebecki, osoba, która zrobiła dla polskiej kultury tak wiele, nie miała nigdy zorganizowanej wystawy poświęconej swojej twórczości, (...) więc postanowiłem bardzo szybko zadziałać - podkreśla Krzysztof Garula.
Wiele osób zastanawia się, kto był inspiracją przy tworzeniu tytułowych postaci. Według Marzeny Nehrebeckiej prawda leży jak zwykle pośrodku. - Jeśli mówimy o twórczości, to twórca czerpie z wielu źródeł. Są tam przemieszane jego wątki biograficzne, doznania z dzieciństwa, które nie było łatwe, no i oczywiście obserwacja otoczenia, także własnych dzieci - podkreśla nasza rozmówczyni. - Nie można prosto niczego przekładać. Każda twórczość opiera się na wielu rzeczach i wiele rzeczy się na nią składa - dodaje.
Wystawa Władysława Nehrebeckiego
Na wystawie poświęconej twórczości Władysława Nehrebeckiego znajdziemy wiele ciekawostek dotyczących procesu powstawania bajki. Będzie można zobaczyć tam m.in. scenariusze oraz unikalne przedmioty związane z twórczością autora. - Mam w sobie poczucie misji, żeby o nim przypominać. Przez te wszystkie lata jego prace uległy zniszczeniu, (...) tak naprawdę wszystko, co ocalało, to to, co zostało w domu i co zachowała moja mama - mówi Marzena Nehrebecka.
Wystawa będzie dostępna od 27 lutego w Galeria Ilustracji i Komiksu w Warszawie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Sołtysikowie nie poddają się w walce o drugie dziecko. Czy rozważali adopcję?
- Oszustwo na paczkomat. Jak nie dać się okraść?
- Marcin Prokop na romantycznym zdjęciu z żoną. "Miłość jest celebracją tego, jak się różnimy"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Bartosz Dajnowski
Źródło: Dzień dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Dzień dobry TVN