Styl życia

Dwunastolatka wicemistrzynią świata w balecie solo. "Zaczęłam tańczyć, kiedy miałam 3 lata"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Z miłości do tańca

Ostatni miesiąc 2021 roku stanowił nie lada wyzwanie dla młodych tancerzy, którzy wzięli udział w prestiżowym konkursie IDO Jazz, Balet & Modern Dance organizowanym w Warszawie. Nieprzeciętnymi umiejętnościami wykazała się Blanka Ukarma, która stanęła na podium, zdobywając tytuł wicemistrzyni świata w balecie solo. W Dzień Dobry TVN utalentowana solistka i jej trenerka Żanetta Borówka opowiedziały o niełatwej drodze, jaką trzeba przejść, by móc poszczycić się tak wielkim sukcesem.

Blanka Ukarma - wicemistrzyni świata w balecie solo

Taniec klasyczny, nazywany potocznie baletem, to wyjątkowa aktywność, wymagająca nie tylko doskonałej koordynacji ruchowej, ale i umiejętności wyrażania emocji ciałem. Czasochłonne treningi i związany z nimi wysiłek to niektóre wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się tancerki odnajdujące się w tej niezwykle ekspresyjnej technice. Ważną próbę stanowi dla nich także zacięta rywalizacja podczas zawodów, będących swoistym podsumowaniem opanowanych na treningach zdolności.

Taniec

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

W dniach 10-15 grudnia 2021 roku w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Świata IDO Jazz, Balet & Modern Dance. Prestiżowy konkurs uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w środowisku tanecznym. W gronie uczestników prezentujących swoje umiejętności na scenie znalazła się Blanka Ukarma, która została wicemistrzynią świata w balecie solo.

- Żeby coś osiągnąć, trzeba pracować na swój sukces. To są lata praktyki - oceniła dwunastoletnia tancerka, która dzięki samozaparciu i niekwestionowanemu talentowi zdobyła wiele cennych wyróżnień, pucharów i medali.

Jak osiągnąć sukces w tańcu klasycznym?

Taniec klasyczny to niełatwa dyscyplina, dlatego naukę w szkole baletowej należy rozpocząć jak najwcześniej. Niezwykłą przygodę z tą formą aktywności Blanka Ukarma rozpoczęła już jako kilkulatka.

- Jak miałam 3 lata, to zaczęłam tańczyć, chodzić na tańce, a gdy miałam 5 lat, zaczęłam trenować balet - wyjaśniła wicemistrzyni świata w balecie solo. Dodała też, że wymagające treningi stanowią nieodzowny element jej codzienności. - Trenuję trzy razy w tygodniu, ale poza tym chodzę do szkoły baletowej i tam codziennie mam taniec klasyczny. Dodatkowo mamy też taniec ludowy oraz hip hop - przyznała.

Dążenie do perfekcji w wykonywaniu poszczególnych kroków baletowych wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Tancerze pragnący osiągać sukcesy powinni wyróżniać się szeregiem predyspozycji, takich jak właściwe proporcje ciała czy nienaganne poczucie rytmu. Kolejną cechą, stanowiącą gwarancję wymiernych efektów podczas treningów, jest samodyscyplina i umiejętność podążania za wskazówkami nauczyciela.

- Treningi to ciężka, żmudna praca. Czasami musi być tak zwane kazanie motywacyjne, nasze baletowe. Wymagam od Blanki tego, żeby wykonywała wszystkie moje polecenia i nie tańczyła tak, jak ona chce. Musi niestety słuchać pedagoga, na tym to polega - podsumowała nauczycielka tańca klasycznego Żanetta Borówka.

Blanka Ukarma - dwunastoletnia primabalerina. Zobacz wideo:

Blanka Ukarma - dwunastoletnia primabalerina
Blanka Ukarma - dwunastoletnia primabalerina Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości