Więźniowie nie tylko czytają książki, ale też je przepisują. Na czy polega akcja "Rękopis z pudła"?

Akcja ''Rękopis z pudła''
11 maja zakończyła się aukcja charytatywna rękopisu powieści Wojciecha Chmielarza pt. "Wilkołak", który został w całości napisany przez osadzonych w zakładach karnych. Na czym polega inicjatywa Fundacji Zmiana? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli pisarz Wojciech Chmielarz oraz koordynatorka projektu Liliana Nienałtowska.

Aukcja rękopisu "Wilkołaka"

Przepisanie rękopisu powieści Wojciecha Chmielarza zajęło skazanym 7735 minut. To ponad 128 godzin skupienia i pracy nad sobą. Celem tej akcji jest pomoc w resocjalizacji skazanych oraz zebranie funduszy na działalność statutową fundacji, tworzącej księgozbiory i biblioteki więzienne.

- Tę książkę przepisało kilkunastu skazanych i cel jest taki, żeby zebrać pieniądze na biblioteki więzienne. Teraz jest szczególnie trudna sytuacja w więzieniach, ponieważ jest pandemia i nie ma żadnych zajęć resocjalizacyjnych - nie ma zajęć sportowych, nie ma zajęć kulturalnych. Jedyne co, to więźniowie mogą czytać i nuda jest potworna. Wiadomo - nuda pobudza kreatywność, ale w więzieniu niekoniecznie jest to dobra sytuacja. Fundacja zajmuje się pozyskiwaniem książek do więzień, ale cały czas ich brakuje. W więzieniach czyta około 80 proc. skazanych , więc jest to taka pokaźna grupa osób - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Liliana Nienałtowska.

"Wilkołak" to pierwsza książka wydana w ramach projektu społecznego Fundacji Zmiana "Rękopis z pudła", a planowane są już kolejne podobne akcje. Wiele badań wskazuje bowiem na to, że przepisywanie pobudza aktywność mózgu . Należy się wówczas wyciszyć, skupić i wnikliwie przeczytać treść, a to dużo intensywniejszy kontakt z książką niż czytanie, co ma właściwości resocjalizacyjne.

- Jestem pełen podziwu dla więźniów i więźniarek, którzy to przepisali. (...) Od razu się zdecydowałem. Jak dostałem maila od Liliany, przeczytałem o całej akcji, o zamierzeniu i czym się Fundacja Zmiana zajmuje. Powiedziałem, że tak, chcę w tym wziąć udział, chcę w tym pomóc, bo głęboko uważam, że czytane literatury ma tę moc zmieniania ludzi na lepsze - stwierdził Wojciech Chmielarz.

Życie w zakładach karnych

W Polsce są 152 zakłady karne. Fundacja Zmiana dba o to, by pojawiały się w nich książki, a także współtworzy nowe księgozbiory oraz biblioteki. Co ciekawe, to kryminały są paradoksalnie jednymi z najczęściej czytanych w więzieniach książek. Jakie inne pozycje cieszą się popularnością?

- Taką "biblią" w zakładach karnych jest kodeks karny i rzeczywiście to jest pozycja stale dokupywana, a więźniowie czytają wszystko - mówiła koordynatorka projektu "Rękopis z pudła".

Więźniowie są niezwykle uważnymi czytelnikami, którzy zwracają uwagę na szczegóły. Wie o tym Wojciech Chmielarz, który niegdyś odwiedził zakład półotwarty w Jastrzębiu-Zdroju. Przebywają tam osoby, które mogą wychodzić na zewnątrz i do pracy, ponieważ są szykowane do tego, by opuścić więzienie. Jak to wspomina?

- To było bardzo fajne spotkanie, bardzo serdeczne. Oczywiście z powodu tego, że zajęć jest mało i oni się nudzą, sala była pełna. Kto mógł, to przyszedł. Ale to była taka publiczność, która chciała słuchać, zadawała bardzo fajne pytania i podsuwała też pomysły, o czym mógłbym napisać dalej - dodał pisarz.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Pogoda na wtorek, 16 kwietnia. W części kraju śnieg, w kilku województwach burze

Pogoda na wtorek, 16 kwietnia. W części kraju śnieg, w kilku województwach burze

Tak krótkich włosów jeszcze nie miała. Jennifer Aniston postawiła na mocne cięcie

Tak krótkich włosów jeszcze nie miała. Jennifer Aniston postawiła na mocne cięcie

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Nie żyje słynna szachistka. Odnosiła sukcesy na całym świecie

Nie żyje słynna szachistka. Odnosiła sukcesy na całym świecie

Tykające bomby w organizmie. Czy można je rozbroić dietą?

Tykające bomby w organizmie. Czy można je rozbroić dietą?

To okrutne, co 41-latek zrobił nowo poznanej kobiecie. Jej zaginięcie zgłosiła matka

To okrutne, co 41-latek zrobił nowo poznanej kobiecie. Jej zaginięcie zgłosiła matka

15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki. Poznaj epoki w sztuce

15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki. Poznaj epoki w sztuce

Fotelik dziecięcy wycofany ze sprzedaży. Nie przeszedł próby zderzenia czołowego

Fotelik dziecięcy wycofany ze sprzedaży. Nie przeszedł próby zderzenia czołowego

 Światowy Dzień Trzeźwości. Jak pomóc wyjść z alkoholizmu? Ile piją Polacy?

Światowy Dzień Trzeźwości. Jak pomóc wyjść z alkoholizmu? Ile piją Polacy?

Słodkie przysmaki na piknik i plenerowe spotkanie z przyjaciółmi. Przepisy Sióstr Pszczółek

Słodkie przysmaki na piknik i plenerowe spotkanie z przyjaciółmi. Przepisy Sióstr Pszczółek