Jak się okazuje, zawód tłumacza jest trzecią wśród najbardziej stresogennych profesji. Dobry tłumacz musi wykazać się nie tylko umiejętnością posługiwania się językiem obcym, ale również refleksem, zdolnością utrzymywania przez dłuższy czas koncentracji, dobrą pamięcią, wyraźną wymową, umiejętnością układania spójnych zdań oraz wiedzą merytoryczną. O kulisach pracy tłumacza rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krzysztofem Zabrzeskim i Piotrem Krasnowolskim. Które nacje tłumaczy się najłatwiej, a które najtrudniej? Czy nasi goście tłumaczą błędne wypowiedzi i przekleństwa?
Masywna budowa tych koni budzi respekt, ale tak naprawdę są to zwierzęta o łagodnym usposobieniu. Są świetnie wyszkolone - potrafią jeździć w szyku, w różnego rodzaju konfiguracjach. Według przepisów są używane jako środek przymusu bezpośredniego, ale dla nas to po prostu konie funkcjonariusze. Jak wygląda dzień policji konnej? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz odwiedziła sekcję Konną Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji i od razu została (nomen omen) "zaprzęgnięta" do pracy. ;)
Monika Rylska i jej Chiqa wygrały złoty medal na mistrzostwach w psim agility, które zostały rozegrane w Bolonii. Aby wygrać zawody, Chiqa musiała najszybciej i bezbłędnie pokonać tor przeszkód. Czy każdy pies nadaje się do trenowania agility?
Kilka lat temu Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obcokrajowców, między innymi, dla Polaków. Według danych GUS na koniec 2014 roku, tymczasowo w Niemczech mieszkało 614 tysięcy Polaków. Jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć tam pracę np. w charakterze opiekuna? W jakich jeszcze zawodach Polacy mogliby znaleźć w Niemczech pracę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdalenę Kopacz z Centrum Językowego Konik oraz Renatę Föry, właścicielkę firmy Seniocare24.
Udział kobiet we władzy ustawodawczej rośnie z roku na rok. W nowym Sejmie zasiądzie aż 125 kobiet, co stanowi 27% wszystkich mandatów. Czy jest to sukces? Jak wyglądałby świat polityki, gdyby wyeliminowano z niego mężczyzn? Zapytaliśmy o to Manuelę Gretkowską – pisarkę, publicystkę i Aleksandrę Niżyńską, socjolog.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz odwiedziła Mariusza Sokołowskiego w Londynie. To tam były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mieszka z rodziną. Jak wygląda ich londyńska codzienność? Mariusz Sokołowski jakiś czas temu odszedł ze służby, pomimo tego wciąż pracuje w Warszawie. Czym się teraz zajmuje? Czy zwolnił tempo?
Pamiętacie kolejki z filmu "Miś" Barei? To jest nic w porównaniu z tym, co kilka dni temu działo się w Warszawie. W jednej z sieciówek odbyła się premiera limitowanej kolekcji sygnowanej nazwiskiem znanego projektanta. Jak wiemy, największe ciśnienie na modę ma Filip Chajzer, więc zabraknąć go tam nie mogło ;) Dziennikarz Dzień Dobry TVN wybrał się zarówno na zakupy z vipami, jak i ze zwykłymi śmiertelnikami, którzy przed sklepem ustawili się w kolejce już poprzedniego dnia. Zobaczcie, jak wyglądała WIELKA BITWA WIESZAKOWA!!! Jakie perełki upolował Filip? Gdy zobaczycie ten felieton, nie będziecie się już śmiać z chytrej baby z Radomia! ;-)
Podobno kobiety są bardziej rozważne w zarządzaniu finansami. Pomimo tego kwestie finansowe bywają dla nich tematami tabu. Dlaczego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. komunikacji kobiet, Annę Ostaszkiewicz, ekonomistkę oraz Paulinę Młynarską, dziennikarkę.
To jest rozmowa o Marcinie Prokopie z... Marcinem Prokopem. Co Marcin Prokop robił w Korei Południowej? Ile razy tam był? Jak odnalazł się w kraju opanowanym obsesją doskonałości? Bo w Korei Południowej 20 proc. ludzi sobie regularnie makijaż, a wielu z nich poddaje się różnym operacjom plastycznym tylko po to, by dostać wymarzoną pracę. Marcin Prokop uległ tej modzie i sam poddał się kilku zabiegom. Jakim? Dlaczego wziął udział w rytuale "symulowanej śmierci"? Zobaczcie, jakim prezentem Marcin Prokop obdarował Jarosława Kuźniara! Czy to prawda, że Prokop nienawidzi Kuźniara?
Statystyczna Europejka zarabia 16 proc. mniej niż mężczyzna. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa - Polka zarabia 20 proc. mniej od swojego kolegi, który zajmuje takie samo stanowisko co ona. O powodach tych różnic i pomysłach na zmianę rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Alicją Tatarczuk-Nowik z Centrum Młodych Kobiet.
Od kilku dni mówi się w mediach, że żadna lipa nie smakuje tak dobrze jak ta z Cielętnik. Kora 700-letniego drzewa podobno jest permanentnie nadgryzana przez pielgrzymów, którzy wierzą, że pomaga ona wyleczyć problemy stomatologiczne. Dotarły jednak do nas informacje, że wiadomości, które rozgrzały do czerwoności media nie są prawdziwe. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki pojechał do Cielętnik, aby zapytać mieszkańców, czy wieści na temat lipy są lipne, czy nie.
Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak znalazł się w niedaleko Głuchołazów, aby tam zdobyć sprawność arborysty. W tym celu wywindowano go na sam szczyt drzewa. Zobaczcie, czy udało mu się zejść. Jak świat wygląda z takiej perspektywy?
Krzysztof Wystrach był leśnikiem, ale pokochał chodzenie po drzewach. Dzisiaj jest arborystą, czyli specjalistą od drzew. Swoją pasją zaraził żonę Marzenę, która dla wspinaczki porzuciła pracę księgowej. W koronach drzew spędzają sporo czasu. Co tam robią? Będziecie zdziwieni.
Były Premier RP Włodzimierz Cimoszewicz na co dzień mieszka w domu wybudowanym w Puszczy Białowieskiej. Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Mateuszowi Hładkiemu opowiedział o życiu z dala od zgiełku miejskiego i swoich pasjach. Mogliśmy również zwiedzić dom polityka. Niektórzy będą zdziwieni, kiedy dowiedzą się, co swego czasu robił Włodzimierz Cimoszewicz w Radiu Białystok.
Co na podstawie imienia można wnioskować o charakterze osoby, która nosi dane imię? Co można powiedzieć o kobietach noszących imię Beata, Krystyna lub Michalina? A co o mężczyznach noszących imię Michał lub Jarosław? Który Jarosław jest przystojny, a który mądry? Jakie jest ulubione prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka? A którego imienia nie lubią? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli autorzy książki "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion" - prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek. Polecamy Wam tę książkę, byście zrozumieli sens własnego imienia.
Expo 2015 w Mediolanie odbyło się pod hasłem "Żywienie planety, energia dla życia". Tematy, które zostały tam poruszone dotyczyły wyżywienia, jego braku w niektórych regionach świata, edukacji w odżywianiu oraz jakości wyżywienia. O wnioskach, które możemy wyciągnąć z Expo 2015 rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z trendwatcherką Zuzanną Skalską. Co było wyjątkowego w wystawie przygotowanej przez Holandię?
Studenci z AGH w Krakowie zaprojektowali robota barmana. Robot - "Polewacz 300" - zdobył nagrodę podczas tegorocznego konkursu AGHacks. Czy robot potrafi podrzucić, jak barman, butelkę? Czy z robotem można rozmawiać i, czy można go wprowadzić do produkcji masowej?
Przygotowanie znaczka pocztowego nie jest proste. Wymaga dużej precyzji. Najlepsi graficy są nagradzani m.in. w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. Przyznawana tam nagroda to odpowiednik Oscara. W ciągu ostatnich ośmiu lat Polacy zdobywali ją aż pięć razy. Dwie nagrody trafiły do Anny Niemierko. Pokazała nam swoje nagrodzone znaczki. Dlaczego są wyjątkowe? Dowiedzieliśmy się również, które znaczki pocztowe są najcenniejsze dla filatelistów. A Aleksandra Pietrzak zaprojektowała znaczek Dzień Dobry TVN.
Ewa Drzyzga, nazywana polską Oprah Winfrey, odwiedziła Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o kulisach swojej pracy w "Rozmowach w toku", które od 15 lat towarzyszą widzom stacji TVN. Czy Ewie nie znudziła się jeszcze ta praca? Jak ona to robi, że "Rozmowy w toku" od 15 lat nie schodzą z anteny? Czy tematy powtarzają się w programie? W studiu Dzień Dobry TVN Ewa Drzyzga opowiedziała nam też o książce, która jest zapisem rozmowy Beaty Nowickiej z Ewą, a także o swojej stronie internetowej www.ewadrzyzga.pl.
Wieść gminna niesie, że Bogusław Linda wystawił zdrowie łodzian na prawdziwą próbę, określając ich miasto... miastem meneli. Podobno ta wypowiedź bardzo oburzyła mieszkańców Łodzi. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer nie byłby sobą, gdyby nie sprawdził, jak to z tą Łodzią jest. Zobaczcie, jak wyglądają "meliny pierwszej jakości".
Ona jest porywczą, wybuchową dziewczyną temperamentem, a on spokojnym domatorem, który - jak mówi - czasami nie nadąża za swoją partnerką. Są swoimi przeciwieństwami. Przyznają, że nie potrafią cieszyć się wspólnymi chwilami, oddalają się od siebie i często się kłócą. Dlatego o pomoc poprosili psycholog Paulinę Biernat. Poznajcie Ewelinę Warchoł i Waldemara Kolona - bohaterów kolejnego odcinka cyklu "Para do poprawy".
Odwieczne pytanie kierowców brzmi: "Kiedy trzeba zmienić opony?". Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zadał je Adamowi Kornackiemu, który - z uwagi na zawód - "opon nawidział się, nagłaskał i nawąchał". Na co zwracać uwagę przy wyborze opon? Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że opon wcale nie trzeba zmieniać? Czy w Polsce kierowca, który nie zmienił opon może być za to ukarany?
"Kiedy w końcu będziesz mieć dziecko?" - to pytanie słyszy wielu młodych ludzi, a w szczególności panie. Według gościa Dzień Dobry TVN, psychologa Małgorzaty Ohme, źródłem takiej presji jest troska rodziny lub frustracja innych kobiet-matek, które wynoszą na piedestał swoje macierzyństwo i uzurpują sobie prawo do oceniania innych przez pryzmat posiadania dziecka. Do studia zaprosiliśmy również aktorkę Annę Oberc, która nie ma jeszcze dzieci i często musi odpowiadać na pytanie dotyczące macierzyństwa. Co pokazuje koleżankom, kiedy te chwalą się zdjęciami swoich dzieci?
Wygląda na to, że Robert Kubica będzie miał godnego następcę. To 10-letni Mateusz Lenart z powodzeniem ściga się na torach kartingowych. Niedawno wygrał Mistrzostwa Europy. Młodego mistrza, jego rodziców - Joannę i Marcina Lenartów oraz siostrę Lenę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Mateusz powiedział nam, co "kręci go" w gokartach. Jakie umiejętności, zdobyte podczas treningów, wykorzystuje w szkole? Czy jazda na gokartach to drogi sport?
Malwina Bihun i Maciej Ochęduszko, choć nie są spokrewnieni, wystąpili razem w programie "Aplauz Aplauz!" Pan Maciej jest wychowawcą w domu dziecka, w którym mieszka dziewczyna. Jak to się stało, że zaczęli razem śpiewać? Kto w czasie występów wspierał Malwinę? I jakie mają obecnie plany?
Pomyłki i przejęzyczenia zdarzają się wszystkim, jednak na wpadki polityków jesteśmy szczególnie wyczuleni. Dlaczego? O najsłynniejszych wpadkach i anegdotach na scenie politycznej rozmawialiśmy z dziennikarzem Łukaszem Walewskim i Janem Wojciechem Piekarskim, ambasadorem ad personam, byłym szefem protokołu dyplomatycznego MSZ.
Dla sportowców ważnymi osobami są ich partnerki. To one wspierają ich w trudnych momentach i szczerze cieszą się z ich sukcesów. Co dostają w zamian? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Aleksandra Stępniak – narzeczona pięściarza, Konrada Dąbrowskiego i Małgorzata Włodarczyk – żona pięściarza, Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka. Czy Pani Małgosia wybaczyła ostatnie wyskoki swojego męża?
Pani Anna Markiewicz kochała góry i wędrówki. Swoją pasją chciała zarazić córkę Alinę. Udało się. Alina została podróżniczką i to ona teraz zabiera swoją mamę na wyprawy po górach. Czasami jest ekstremalnie. Zobaczcie, jak mama i córka spędzają razem czas. Tylko pozazdrościć Pani Annie kondycji.
Królestwo Bhutanu znajduje się w Azji Południowej, graniczy z Chinami i Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu to Druk Jul, co w tłumaczeniu na polski oznacza Królestwo Smoka. W Dzień Dobry TVN gościliśmy właścicielkę SPA inspirowanego podróżą do Bhutanu Emilię Hermanowicz i projektantkę Violę Śpiechowicz, której stroje nosi bhutańska rodzina królewska. Dlaczego w Bhutanie szukały inspiracji? Co jest wyjątkowego w tym kraju?