Polska

Magiczne miejsce w Polsce, które pokochali gitarzysta The Rolling Stones i jego żona. "Bardzo cenili sobie naszą kuchnię"

Polska

Zaborek to usytuowany na ponad 70 ha kompleks zabytkowych obiektów w starej drewnianej architekturze. To w tamtejszej leśniczówce mieszkał kilkanaście lat z rzędu Charlie Watts z The Rolling Stones, a obok w wiatraku spała Alia, księżniczka Jordanii. Do częstych odwiedzin przekonała ich pewna polska rodzina.

Miejsce z duszą

Teren, na którym znajduje się siedlisko kupił Arkadiusz Okoń z żoną. Na początku małżeństwo nastawiło się na rolnictwo, ale szybko zorientowało się, że na gruntach 5. i 6. klasy nie osiągną zbyt dużych rezultatów w tej dziedzinie.

Momenty załamania były, co najmniej trzy razy siadałem na traktor, żeby to zaorać wszystko

- przyznał pan Arkadiusz.

Para wpadła więc na pomysł stworzenia skansenu z licznymi zabytkowymi obiektami architektury drewnianej. Pierwszym przeniesionym budynkiem była plebania z Czemiernik z 1880 roku. Następnie pojawiły się: młyn wodny, wiatrak koźlak, drewniane kapliczki, kuźnia, spichrze, a także chaty.

Zwieńczeniem tego naszego skansowanego działania to było przeniesienie kościółka. Bardzo piękny, drewniany kościółek, pokryty gontem. Wpadliśmy na pomysł, żeby wziąć dźwig, ściągnąć nim dzwonnicę, przywieźć do Zaborka i wstawić na nowo. Przywieźliśmy tę dzwonnicę tutaj, postawiliśmy obok kościoła i ta dzwonnica nam się rozleciała

- powiedział z uśmiechem właściciel.

Budowa skansenu trwała 10 lat i wymagała wielu wyrzeczeń, ale za to efekt jest spektakularny.

Warto było

- stwierdził pan Arkadiusz.

Znani goście w Zaborku

Zaborek pokochali arabscy szejkowie przyjeżdżający na aukcje do Janowa Podlaskiego, Wojciech Pszoniak, Magdalena Lamparska, Paweł Królikowski i Alicja Jachiewicz. W skansenie wielokrotnie gościli także perkusista The Rolling Stones, Charlie Watts z żoną Shirley.

Bardzo cenili sobie naszą kuchnię. Pamiętam, że kiedyś zadzwonili, żeby przygotować im jakieś ciasteczka serowe z rodzynkami i te ciasteczka tak bardzo posmakowały państwu Wattsom

- powiedział Arkadiusz Okoń.

W Zaborku nocowała również księżniczka Jordanii, Alia.

Była jednym z pierwszych gości. Kiedy przyjechała i zobaczyła nasz wiatrak, stwierdziła, że koniecznie musi mieszkać w tym budynku

- zdradziła córka właścicieli, Katarzyna Okoń.

>>> Zobacz także:

Zalipie – polska wieś znana na całym świecie. "Tu kwiaty kwitną cały rok"

Wrocławska Hala Stulecia zachwyca świat. "Jej kopuła jest większa niż Panteon w Rzymie"

"Wsi spokojna, wsi wesoła…", czyli historie osób, które zrezygnowały z życia w miejskiej dżungli

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Bianka Zalewska

Pozostałe wiadomości