Dziecko

Chłopiec czy dziewczynka? Genetyk wyjaśnił, czy można zaplanować płeć dziecka

Dziecko

Niektóre mamy z niecierpliwością czekają, by poznać płeć dziecka. Inne kierują się zasadą - płeć jest nieistotna, ważne, aby było zdrowe. Na uniwersytecie w Newcastle przeprowadzono badanie, które skierowane jest do rodziców, którzy chcą wiedzieć, jakiej płci będzie ich potomek.

Naukowcy z uniwersytetu w Newcastle oznajmili, że geny ojca mają większy wpływ na płeć potomstwa. Stwierdzono, że głęboko prawdopodobne jest, że jeśli przyszły ojciec miał więcej braci – urodzi się chłopczyk, jeśli zaś sióstr – dziewczynka. Zapytaliśmy więc dra hab. inż. Adama Kuzdralińskiego, biotechnologa i genetyka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, czy faktycznie tak się dzieje?

- Badania wskazują, że jest taka zależność, ale z tego względu bardzo lubię biologię, bo ona mówi bardziej o prawdopodobieństwie. Jeśli rzeczywiście jest tak, że jest więcej braci, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że będzie syn, ale to nie jest tak, że możemy powiedzieć, że prawie na pewno będzie syn. To jest interakcja pomiędzy tym, co jest, a tym co może być. Natomiast nie jest aż tak silna, żebyśmy mogli sobie przepowiedzieć, jaka będzie przyszłość - wyjaśnił naukowiec.

Czy płeć dziecka zależy od ojca?

W trakcie powyższych badań analizie zostało poddanych 927 drzew genealogicznych, które zawierały informacje o 556 387 mieszkańcach Ameryki Północnej i Europy od 1600 roku.

- To musiały być bardzo skomplikowane analizy. I rzeczywiście okazało się, że jest taka przewaga w tej materii, że mężczyźni, którzy mieli większą liczbę braci, mają większe prawdopodobieństwo, że to będzie chłopak. Natomiast nawet ta ogromna grupa badanych mówi o tym, że to prawdopodobieństwo jest lekko przesunięte w tę stronę – tłumaczył dr hab. inż. Adam Kuzdraliński.

Jak geny warunkują płeć?

Naukowiec Corry Gellatly z Newcastle zasugerował też, że mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet mają większy wpływ na płeć potomstwa .

Od czego to zależy? – Od plemników. Plemnik może być z chromosomem X albo Y, więc można powiedzieć, że to wszystko zależy od faceta. Natomiast czy ma on na to wpływ? Powiedziałbym, że nie, ale ma siłę sprawczą, ponieważ jako jedyny może mieć Y – oznajmiał biotechnolog.

Dziedziczenie genów

Przypomnijmy, że kobieta zawsze ma chromosomy XX. Płeć dziecka zależy więc od tego, jaki chromosom dostanie od ojca. Jeśli chromosom damski X łączy się z chromosomem męskim Y, urodzi się chłopiec (XY), natomiast jeśli, X połączy się z X - będzie córeczka (XX).

- Jeśli, np. mama ma brązowe oczy, a tata niebieskie. To oczy dziecka będą brązowe, bo dominują. Natomiast tutaj mogą być takie współdziałania jak grupa krwi. Mama może mieć A, a tata B i one się ze sobą nie kłócą i powstaje grupa krwi AB - podkreślił ekspert.

Dzień Dobry TVN

Chłopiec czy dziewczynka?

Ponadto dr hab. inż. Adam Kuzdraliński zaznaczył, że nie ma dowodów naukowych na to, by dało się wpłynąć na płeć dziecka. Dlatego, jeśli chcemy poznać płeć dziecka najlepiej poczekać do ok. 20 tygodnia ciąży i udać się na badanie USG.

– Są też badania alternatywne, np. cfDNA. Okazuje się, że ok. 10 tygodnia ciąży DNA naszego dziecka jest już w krwiobiegu matki. I z tej metody też można już pewne wnioski wyciągać. Czasami jest to wcześniej niż badanie USG – podsumował biotechnolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Zarodek był zamrożony przez 27 lat. Dzięki metodzie in vitro urodziła się urocza dziewczynka. Czy podobne sytuacje mają miejsce w Polsce?

Ola Żebrowska o pamiątce po ciąży: "Nieplanowane, ale da się polubić"

8-tygodniowa dziewczynka z przekłutymi uszami. Czy to znęcanie się nad dzieckiem?

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości