Newsy

Zielony Certyfikat ułatwi bezpieczne podróżowanie. Kiedy dostaną go Polacy?

Newsy

martin-dm/Getty ImagesLotnisko

Zielone certyfikaty to dokumenty, które ułatwią przemieszczanie się w Unii Europejskiej. Jak zapewnia rząd, Polska zostanie podłączona do systemu najpóźniej 25 czerwca. Jak będzie wyglądał zielony certyfikat? Czy będzie obowiązkowy?

Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić bezpieczne i swobodne podróżowanie obywatelom UE podczas pandemii.

Zielony Certyfikat - co to jest

Jak tłumaczy wiceminister zdrowia Anna Goławska, będzie to łatwy do odczytania kod QR. Powinien być dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Nie będzie to jednak warunek przemieszczania się w Unii, ale ułatwienie w przemieszczaniu dla jej mieszkańców, w tym dla Polaków.

- Certyfikat, mówiąc na skróty, zawierać będzie informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego (antygenowego lub PCR – PAP) – powiedziała Goławska.

Cyfrowy Zielony Certyfikat - jak będzie wyglądał

Wiceminister zdrowia zaznaczyła, że w tym kodzie nie będzie "informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba – jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu – jest osobą bezpieczną".

Równocześnie podkreśliła, że Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów.

- Każdy kraj członkowski będzie te dane gromadził w swoich odrębnych systemach. Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby - podała Anna Goławska.

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej w tej chwili gotowość do technicznej weryfikacji naszej gotowości i chęci przetestowania systemu. Testy mają być wyznaczone dla Polski albo od 21 albo 25 maja. W testach będzie weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw UE.

Zielony Certyfikat - od kiedy

Wiceszefowa resortu zdrowia zapewniła, że polski system certyfikatów powinien być gotowy do uruchomienia w ramach systemu Unii Europejskiej już z początkiem czerwca.

- Staramy się, by podłączyć się do tego systemu unijnego jak najszybciej. Ostateczną datą jest 25 czerwca, ale my będziemy gotowi raczej z początkiem miesiąca – powiedziała Goławska.

Projekt certyfikatu, który Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca, muszą jeszcze przyjąć parlament UE i Rada Europejska.

Jakie kierunki wakacyjne w tym roku wybiorą Polacy? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Szczepienia przeciw COVID-19 a ubezpieczenie. Czy wszystkim przysługuje szczepionka?

Sprzedali dom, by podróżować po świecie. "Teraz staramy się żyć bez planu"

Za rybkę nad morzem trzeba słono zapłacić. Oburzeni klienci publikują paragony

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images

Pozostałe wiadomości