Piotr Kucharski wybrał się do Poznania, by odnaleźć najlepsze, regionalne rogale. Tymi z licencją od lat zajadają się 11 listopada mieszkańcy stolicy Wielkopolski. Jak powstają i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?
O szczegółach w kąciku newsowym opowiedziała Joanna Kryńska z TVN24.
Dlaczego warto go zdobyć?
Komisja Europejska przyjęła przepisy.
Wstrzymano im wydawanie certyfikatów covidowych.
W sieci kwitnie handel podrobionymi certyfikatami COVID-19. Jakie są konsekwencje takiego procederu? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Wiele osób skarży się, że po przyjęciu przypominającej dawki szczepionki ważność ich certyfikatów covidowych nie została przedłużona. Winę za to mogą ponosić pracownicy punktów szczepień, którzy źle wypełniają dokumentację. Jak można naprawić ten błąd?
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wydłużeniu ważności certyfikatów covidowych dla osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepienia. Dokument będzie miał ważność przez rok od dnia przyjęcia kolejnej dawki.
Poznaj ich historię i przepis.
Unijne certyfikaty covidowe, nazywane też paszportami covidowymi dostępne są dla wszystkich obywateli, którzy przeszli szczepienie lub przebyli chorobę. Dzięki nim można swobodni podróżować do większości krajów Unii bez konieczności odbywania kwarantanny.
W kilku krajach Europy osoby, które chcą wejść do instytucji kulturalnych lub skorzystać m.in. z usług restauracji czy pubów, muszą wylegitymować się certyfikatem COVID-19. Co grozi za jego brak lub fałszerstwo. Kary są naprawdę surowe.
Zielone certyfikaty to dokumenty, które ułatwią przemieszczanie się w Unii Europejskiej. Jak zapewnia rząd, Polska zostanie podłączona do systemu najpóźniej 25 czerwca. Jak będzie wyglądał zielony certyfikat? Czy będzie obowiązkowy?
BIO, EKO, ORGANIC – sklepowe półki uginają się od produktów, które mają w nazwach takie określenia. Co oznaczają? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Praktyczne wskazówki przekazała nam Katarzyna Bosacka, autorka programu „MądrzeJEMY”.
Produkcja jedzenia to bardzo złożony proces. Zanim jakiś produkt trafi na stół, musi przejść szereg kontroli i testów, które ocenią jego jakość. Jakie certyfikaty są nadawane? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów, aby mieć pewność, że to, co serwujemy sobie i najbliższym, jest naprawdę zdrowe i wartościowe?
Grzybobranie to sport narodowy Polaków. Jednak co roku do szpitali trafiają w ciężkim stanie liczne ofiary zatrucia grzybami. Takie sytuacje to dowód na to, że nasza wiedza na temat grzybów jest wciąż znikoma. Gdzie kupować grzyby, które na pewno są bezpieczne dla naszego zdrowia? Piotr Kucharski zapytał o to certyfikowanego grzybiarza, Konstantego Leszka Bojemskiego.
Wielu z nas, decydując się na wyjazd zagraniczny, decyduje się wycieczki organizowane przez biura podróży. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z biurem podróży? Na czym polega odpowiedzialność biura podróży? Czy turysta może domagać się certyfikatów od firmy współpracującej z biurem podróży, która organizuje wycieczki fakultatywne? O tym gość Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.
Okazuje się, że w Polsce, w środku Podlasia, można znaleźć fantastyczne szwajcarskie sery. Wytropił je nasz kulinarny podróżnik Mikołaj Rey. Jak smakuje ser koryciński swojski? Z jakiego mleka się go wyrabia? Na czym polega sekret wyjątkowego smaku sera korycińskiego, który dostał nawet unijny certyfikat "Chronione Oznaczenie Geograficzne"?
Kolorowe gumki do robienia bransoletek robią furorę wśród dzieci i młodzieży. Ostatnio pojawiły się informację, że podróbki tych gumek bez certyfikatu mogą szkodzić zdrowiu. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy w Polsce są przeprowadzane kontrole tego produktu? Gdzie można sprawdzić, czy dany produkt nie powinien znaleźć się w obrocie? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Frączek z Federacji konsumentów.
Po kiełbasie należy się deser - tak uważa Marcin Prokop. Dlatego na naszym stole, w studiu Dzień Dobry TVN, znalazł się kołocz śląski. A przy stole zasiedli: Lutz Zimmermann, producent kołoczy śląskich i Maciej Nowak, nasz kulinarny podróżnik. Oba te produkty posiadają certyfikat Chronionego Oznaczenia Geograficznego.