Paszporty covidowe od 20 maja? Wyjaśniamy, co to oznacza dla Polaków

Projekt bez tytułu (33).png
Projekt bez tytułu (33).png
Paszport covidowy lub szczepionkowy miałby być w wersji elektronicznej lub papierowej. Będzie to świadectwo o szczepieniu przeciw COVID-19, przebyciu choroby lub o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Paszport taki ma umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Francja i Malta już dołączyły do programu, kolejne kraje zrobią to w ramach testu.

Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych. Ma to nastąpić - według jego zapowiedzi - 20 maja.

Paszporty covidowe od 20 maja

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w Radiu Zet m.in. o tzw. paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce. - Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską – poinformował.

- Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja – dodał. Jak jednak zastrzegł, najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie Komisji, zanim decyzje ws. tzw. paszportów covidowych zostaną podjęte w Polsce.

Czy liczba chętnych na szczepienie będzie maleć?

Adam Niedzielski odniósł się także do pytania, czy nie obawia się, że liczba chętnych na szczepienia będzie topnieć. - W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu – skomentował. Według jego informacji wśród 16- i 17-latków zapisało się już 60 tys. osób. Od dzisiaj są zapisy właśnie dla tej grupy wiekowej. Szef MS podkreślił przy tym, że rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień i nie ma dyskusji o tym, żeby były one obowiązkowe.

Niedzielski poinformował też, że do wakacji zostanie przygotowana ustawa o jakości w polskim systemie opieki zdrowotnej - jak są leczeni pacjenci, jak są obsługiwane dane jednostki medyczne, jak są zarządzane poszczególne jednostki. - Taki zaczątek jest już w onkologii – przekazał. Dzięki temu – jak wyjaśnił - pacjent będzie mógł sprawdzić, gdzie dane zabiegi wykonywane są najlepiej.

Zobacz także:

Gdzie można wyjechać na wakacje bez testów i kwarantanny? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania"

Niezwykła przesyłka dla wolontariuszy szpitala covidowego. "W naszych sercach macie największe pomniki z możliwych"

Wakacje 2021: We Francji test PCR za darmo, Włochy zdejmują kwarantannę, Grecja hitem w biurach podróży

Zobacz wideo: "Fajnie mieć tę szczepionkę i być bezpieczniejszym". Ponad 40 tys. 16 i 17-latków zgłosiło się na szczepienie przeciwko Covid-19

TVN 24/x-news

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP/Radio Zet

podziel się:

Pozostałe wiadomości