Newsy

Nowe zasady wjazdu do krajów sąsiadujących z Polską

Newsy

Moment RFEmilija Manevska/Getty Images

Stopniowo zmieniają się zasady w podróżowaniu i wjazdu do krajów sąsiadujących z Polską. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby swobodnie wjechać lub przylecieć na terytorium Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy.

Niemcy – zasady wjazdu

Od 30 maja Polska znajduje się na niemieckiej zielonej liście krajów bezpiecznych. Choć to duże ułatwienie podróży, to zasady przekraczania granicy drogą lądową i powietrzną nadal się różnią.

Wjeżdżając do Niemiec samochodem, nie trzeba okazywać testu na COVID-19, wypełniać formularzy lokalizacyjnych ani odbywać kwarantanny. Luźne zasady nie dotyczą jednak przekraczania granicy niemieckiej drogą powietrzną.

Aby wejść na pokład samolotu lecącego do Niemiec, konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku tekstu na koronawirusa. Zwolnione z tego wymogu są dzieci poniżej 6. roku życia oraz wszystkie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, bez względu na wiek.

Testy na COVID-19 honorowane w Niemczech

 • szybkie teksty antygenowe - wykonane najwcześniej 48 h przed planowaną godziną lądowania,
 • oraz testy PCR, LAMP, TMA - wykonane najwcześniej 72 h przed planowaną godziną lądowania.

Zasady wjazdu do Niemiec dla osób zaszczepionych:

 • co najmniej 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki
 • szczepienie wyłącznie szczepionkami dopuszczonymi w Unii Europejskiej
 • zaświadczenie o szczepieniu musi być wydane w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim (ewentualnie wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień).

Zasady wjazdu do Niemiec dla ozdrowieńców

Osoby, które były zakażone koronawirusem mogą być zwolnione z ponownego wykonywania testu na jego obecność w okresie od 28 dni do 6 miesięcy po wcześniejszym teście, który stwierdził obecność wirusa. Podobnie, jak w przypadku zaświadczenia o szczepieniu, powinno być wydane w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Czechy - zasady wjazdu

Od 14 czerwca Polska znajduje się na zielonej liście krajów bezpiecznych. W związku z tym polscy podróżni mogą swobodnie wjeżdżać na teren Czech, bez względu na środek transportu i bez ograniczeń związanych z COVID-19.

Słowacja - zasady wjazdu

Podobnie, jak w przypadku Czech, Słowacja również umieściła Polskę na zielonej liście od 14 czerwca. Przejścia graniczne otwarte są od 8 czerwca. Zielona lista nie zwalnia jednak z obowiązku przestrzegania wybranych zasad.

Przed wjazdem na teren Słowacji konieczne jest wypełnienie kwestionariusza rejestracyjnego na stronie korona.gov.sk/ehranica/.

Z kolei przed lotem samolotem należy wypełnić jeszcze jeden elektroniczny formularz znajdujący się na stronie www.mindop.sk/covid/.

Słowacja - kwarantanna

Osoby, które nie są zaszczepione i nie są ozdrowieńcami mają obowiązek odbycia kwarantanny w warunkach domowych lub w hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni. Zwalnia z niej negatywny wynik na obecność koronawirusa (honorowane są testy PCR i testy antygenowe).

Zwolnieni z kwarantanny są ci Polacy, którzy w ostatnich 14 dniach odwiedzili wyłącznie państwa oznaczone kolorem zielonym.

Ponadto należy spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków, aby wjechać swobodnie na teren Słowacji:

 • posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 godziny,
 • wjeżdżać z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanym w jednym z tych krajów lub na terenie Słowacji,
 • posiadać dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich 180 dni przechodziło się COVID-19,
 • być osobą niepełnoletnią (mniej niż 18 lat),
 • posiadać dokument potwierdzający, zaszczepienie pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) i od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni.

Szczegółowe wymogi Słowacji dotyczące konkretnych szczepionek:

 • w przypadku dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech), nie minęło więcej niż 90 dni od daty podania pierwszej szczepionki, a druga dawka tego szczepienia nie była jeszcze podana,
 • w przypadku zaszczepionych drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty podania pierwszej szczepionki,
 • w przypadku jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (Johnson&Johnson) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty tego szczepienia,
 • w przypadku zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) od dnia pierwszego szczepienia minęło nie więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19.

Ukraina - zasady wjazdu

Zasady wjazdu na Ukrainę zostały poluzowane 7 czerwca.

Po przekroczeniu granicy z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są osoby, które:

 • posiadają negatywny wynik testu wykonany w kierunku COVID-19 (honorowane są testy antygenowe oraz PCR wykonane w ciągu 72 h przed przekroczeniem ukraińskiej granicy)
 • posiadają zaświadczenie szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepienie ma być pełne, wykonane preparatem zatwierdzonym przez WHO). Potwierdzenie szczepienia musi być wydane w języku angielskim albo przetłumaczone na ukraiński,
 • Przy wjeździe na Ukrainę podróżny musi posiadać przy sobie polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty związane z leczeniem COVID-19. Ubezpieczenie ma pokrywać cały okres pobytu na Ukrainie.

Litwa - zasady wjazdu

Aktualnie, aby wjechać na teren Litwy konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19, wykonanego co najmniej 72 h przed wyjazdem. Nadal obowiązuje kwarantanna, która trwa 10 dni - bez względu na wynik testu. Jest możliwość jej skrócenia do 7 dni po wykonaniu kolejnego testu na własny koszt.

Ponadto należy wypełnić formularz w zależności od środka transportu. Dostępne są na stronie keleiviams.nvsc.lt

Przypadki, które zwalniają z kwarantanny na Litwie:

 • osoby, które posiadają dokument stwierdzający przechorowanie COVID-19, potwierdzone testem PCR lub Antigen test, Rapid antigen test (RATs), ​​​​​nie później niż 180 dni przed przybyciem na teren Litwy (dokument powinien być sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej),
 • osób zaszczepione przeciw COVID-19: obie dawki, preparat dopuszczony do użytku w Unii Europejskiej, posiadanie zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej, certyfikat szczepień właściwy dla danego kraju lub międzynarodowy certyfikat szczepień (dokument powinien być sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej),
 • osób jadących przez Litwę tranzytem,
 • członkowie oficjalnych delegacji.

Zobacz też:

Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów COVID. Czy tylko osoby z paszportem covidowym będą mogły podróżować?

Pandemia a branża turystyczna. Ile w tym roku będą kosztowały wakacje za granicą?

Jeśli nie samolotem, to czym? Poradnik podróżowania na różne sposoby

Zobacz video: Parlament Europejski poparł unijne certyfikaty covidowe

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości