Newsy

Zginął najmłodszy rosyjski żołnierz. Zidentyfikowano go dzięki badaniu DNA

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
Interia
Roman Akimow

Podczas wojny w Ukrainie śmierć poniosło już wiele osób. Teraz świat obiegła informacja o najmłodszym znanym żołnierzu, który zginął podczas walk. Roman Akimow miał 18 lat.

Rosyjskie wojska na wojnie w Ukrainie

Już blisko dwa miesiące trwa wojna w Ukrainie. W tym czasie bestialstwo rosyjskich wojsk przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości. Atakowali cywilów, torturowali mężczyzn, gwałcili dzieci, a także okradali sklepy i mieszkania. Szczególnie ludobójstwo w Irpieniu oraz Buczy pod Kijowem zmroziło opinię publiczną. Dziennikarze i obserwatorzy praw człowieka udokumentowali masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach, w piwnicach lub na podwórkach, wiele z ranami postrzałowymi głowy, niektóre ze związanymi rękami. 

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Część rosyjskich żołnierzy jednak nie wiedziała, czy przeżyje w Ukrainie. Utrzymywali, że zostali oszukani przez Putina. Niektórzy podobno myśleli, że są na ćwiczeniach, innym wmówiono, że będzie "łatwo jak na Krymie", kolejnym, że Ukraina nie jest prawdziwym krajem. W rosyjskim wojsku panowała dezinformacja, którą serwowała im kremlowska propaganda.

Najmłodszy rosyjski żołnierz nie żyje

Wielu rosyjskich żołnierzy trafiło do niewoli, tysiące z nich również zginęło. Teraz media obiegła informacja, że śmierć poniósł najmłodszy znany żołnierz, który zginął w rosyjskiej napaści na Ukrainę. 18-letni Roman Akimow został wcielony do wojska z miasta Krasnojarsk na Syberii w grudniu 2021 roku. Jak podaje "Siberian Times", ciało nastolatka było w tak złym stanie, że zidentyfikowano je dzięki badaniu DNA.

18-latek miał być bardzo zżyty ze swoją matką. To właśnie ich wspólne zdjęcie na peronie kolejowym obiegło media społecznościowe. Kobieta nie wiedziała wtedy, że widzi syna po raz ostatni.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: Interia

Źródło zdjęcia głównego: Virojt Changyencham/Getty Images; Twitter/@siberian_times

Pozostałe wiadomości