Limit gości na weselu - czy dotyczy osób zaszczepionych? Odpowiada Ministerstwo Zdrowia

Wesele

Wesele to dla wielu z nas jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. W związku z pandemią koronawirusa od ponad roku uroczystości nie mogły odbywać się w tradycyjny, huczny sposób. Od 29 maja - zgodnie z rządowym rozporządzeniem luzującym restrykcje - zmieniają się przepisy dotyczące organizacji imprez i spotkań. Ile osób będzie mogło w nich uczestniczyć? Czy można "doprosić" tych, którzy są zaszczepieni?

Wesela 2021 - ile osób można zaprosić?

Przed nami sezon wiosenno-letni, czyli tradycyjny czas ślubów. Wiele osób zastanawia się więc, jak zorganizować przyjęcie weselne. Zapisy dotyczące organizacji imprez i spotkań, takich jak komunie i wesela, znalazły się w rządowym rozporządzeniu w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Od 29 maja do 5 czerwca 2021 r. nadal możliwa będzie organizacja spotkań w domu do 25 osób, a na otwartym powietrzu albo w lokalu - do 50 osób.
Należy pamiętać, że w lokalu klienci powinni mieć zakryte usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki. Maseczki powinni nosić również pracownicy obsługi.
W związku z nowym rozporządzeniem pojawiły się pytania, czy do limitu gości można "dopraszać" osoby, które są już zaszczepione . Wątpliwości w tej sprawie wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Wesela 2021 - czy osoby zaszczepione wliczają się w limit gości?

Ta kwestia nurtuje obecnie wiele młodych par. Czy limit gości na weselu dotyczy także osób zaszczepionych?

Do liczby osób, o której mowa w ust. 14 pkt 2 i ust. 15 pkt 2 i 3, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

- informuje serwis dziendobry.tvn.pl Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, naczelnik Wydziału ds. Mediów w Ministerstwie Zdrowia.
Czy wystarczy przyjęcie jednej dawki?
- Osoba zaszczepiona to w przypadku preparatów AstraZeneca, Pfizer i Moderna ktoś, kto przyjął dwie dawki - wyjaśnia resort zdrowia. Do limitów gości nie wlicza się więc też osób zaszczepionych jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson.
To w praktyce oznacza, że na weselu czy komunii może się bawić nieograniczona liczba osób zaszczepionych .
Najciekawsze trendy ślubne. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Pozostałe wiadomości