88-latka zmarła w szpitalu z głodu i pragnienia. "Moje serce krwawi"

Autor:
Oskar
Netkowski
18-letni Szymon po śmierci uratował sześć osób
18-letni Szymon po śmierci uratował sześć osób Dzień Dobry TVN
wideo 2/20

Seniorka z Walii trafiła do szpitala z udarem. Szybko trafiła na odział opieki paliatywnej, co skutkowało tym, że personel przestał podawać 88-letniej pacjentce jedzenie i picie. Kobieta zmarła po 28 dniach w lecznicy. - To haniebne. W 2023 roku zdecydowanie nie powinno tak to wyglądać - mówi jej syn.

Walia. Seniorka zaniedbana w szpitalu

Bulwersującą sprawę postanowił nagłośnić syn zmarłej 88-latki, Rob Taylor. Mężczyzna jest byłym funkcjonariuszem policji w Północnej Walii i nie zamierza odpuścić placówce.

Lekarze zapewnili, że przeprowadzili Sarene Taylor wszystkie potrzebne badania po tym, jak przeszła udar. Ich wyniki zadecydowały o dalszych krokach. Medycy szybko doszli do wniosku, że pacjentka umiera, dlatego umieścili ją na oddziale opieki paliatywnej w szpitalu w regionie North Wales.

88-latka zmarła z głodu w szpitalu

W tle kontrowersyjnej sprawy niezrozumiałym jest, skąd decyzja o zaprzestawaniu pacjentce podawania jedzenia i picia. Lekarze mieli utwierdzać bliskich, że dla Sarene nie ma żadnych szans. Po 28 dniach chora zmarła z głodu i pragnienia.

- Odmówienie człowiekowi jedzenia i wody jest haniebne. Jako społeczeństwo musimy zapewnić, że to się więcej nie powtórzy. Być może w XI czy XII wieku takie traktowanie ludzi było w porządku. Jednak w 2023 roku zdecydowanie nie powinno tak to wyglądać. Moje serce krwawi - wyznał syn zmarłej w bolesnej rozmowie z "Daily Mail".

Ze wstępnych ustaleń wynika, że placówka mogła działać według wytycznych Liverpool Care Pathway LCP (dotyczą one m.in. tego, jak obchodzić się z pacjentami umierającymi bądź takimi, dla których lekarze nie widzą szans na przeżycie). Praktyki te zostały zakazane w 2014 roku przez rząd, który zareagował na liczne protesty bliskich pacjentów.

Sprawa jest wyjaśniana. - Składamy szczere kondolencje rodzinie pani Taylor z powodu straty. Kontaktowaliśmy się regularnie z synem zmarłej, o wszystkim informowaliśmy. Badamy zgłoszone przez niego nieprawidłowości - powiedziała dr Andrea Hughes, dyrektor ds. pielęgniarstwa Betsi Cadwaladr University Health Board.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

o2.pl, Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: sudok1/Getty Images; twitter/RURAL_WALES

Pozostałe wiadomości