Newsy

Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych?

Newsy

Aktualizacja:

Farmaceuci będą mogli odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych? Czy jeżeli najnowsza nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty wejdzie w życie, będzie to możliwe? W sprawie zabrał głos rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej i określił, że jest to "fake news".

Klauzula sumienia w aptekach?

W ubiegły czwartek Sejm w uchwalił nowelizację ustawy o zawodzie farmaceuty. O ustawie wspomniał Rafał Gębura, podczas Przeglądu Prasy w Dzień Dobry TVN.

Droga Ewo, Agnieszko, być może już niedługo, kiedy udacie się do apteki i będziecie miały taką ochotę i pokusę, żeby kupić na przykład opakowanie prezerwatyw, albo na przykład taki plaster antykoncepcyjny, to możecie usłyszeć, że: "niestety nie"

- powiedział Rafał Gębura.

Jak czytamy w najnowszej "Polityce", "do tej pory farmaceuta mógł odmówić wydania tylko produktów leczniczych - są nimi np. produkty leczenia otyłości, które działają poprzez zwiększenie metabolizmu".

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich domagało się takiego prawa

Agnieszka Woźniak-Starak dopytała, czy chodzi o klauzulę sumienia. W odpowiedzi Rafał Gębura przytoczył fragment najnowszego artykułu "Polityki"

Nowe prawo dla farmaceutów przypomina słynną klauzulę sumienia - a w każdym razie może mieć podobne do niej skutki. Tego typu zapisów pozwalających na odmowę sprzedaży antykoncepcji od kilku lat domagało się Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich

- czytamy.

Podczas drugiego czytania kluby zgłosiły szereg poprawek do rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Projektem ponownie zajmie się komisja zdrowia. Artykuł tygodnika wywołał kontrowersje. W sprawie zabrała głos Naczelna Izba Aptekarska.

Ustawa o zawodzie farmaceuty bez klauzuli sumienia

W sprawie nowej ustawy zabrał głos rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. Napisał on na Twitterze:

#stopfakenews: projekt #UoZF bez #klauzulasumienia. Farmaceuta może odmówić wydania: leku - jeśli może być wykorzystany w celach pozamedycznych, np. nieletni kupuje lek na katar, żeby odurzać się pseudoefedryną;

- informował Tomasz Leleno i dodał we wpisie, że aptekarz może także odmówić sprzedaży wyrobu medycznego narkomanowi, np. igieł czy strzykawek.

W sprawie zabrał głos także Radosław Fogiel:

Fejk albo co najmniej daleko idąca manipulacja . Dotychczasowe przepisy, umożliwiające farmaceucie odmowę sprzedaży np. pięciu butelek syropu na kaszel z efedryną idącemu na imprezę nastolatkowi, zostały poszerzone o tyle, że oprócz leków obejmują wyroby medyczne

Doniesienia o tym, jakoby aptekarze mogli odmawiać sprzedaży środków antykoncepcyjnych, skomentowała także Naczelna Izba Aptekarska i opublikowała oficjalne stanowisko w sprawie:

Stanowczo dementujemy te nieprawdziwe informacje i sprzeciwiamy się dalszemu ich rozpowszechnianiu

NIA podkreśliła, że w procedowanym projekcie ustawy nie ma zapisów o tzw. klauzuli sumienia.

Prawo odmowy wydania z apteki określonych produktów leczniczych, ściśle reguluje art. 96 ust. 5 ustawy Prawo farmaceutyczne, które jednoznacznie wskazuje na przesłanki jakie mogą kierować farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym podczas podejmowania decyzji o odmowie. Należą do nich m.in. sytuacje, w których wydanie produktu może skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta lub gdy istnieje podejrzenie o zastosowaniu danego preparatu leczniczego w celach pozamedycznych (np. odurzenie pseudoefedryną).

- czytamy w oświadczeniu.

Procedowany obecnie w Parlamencie RP projekt ustawy o zawodzie farmaceuty rozszerza prawo do odmowy wydania produktu o wyroby medyczne, jednak wyłącznie w szczególnych przypadkach, gdy mogą one zostać użyte w celach pozamedycznych. Na rynku dostępnych jest dziś wiele produktów o statusie wyrobów medycznych, które jeszcze do niedawna były zarejestrowane jako leki.

- informuje Naczelna Izba Aptekarska.

Omawiany projekt ustawy nie zawiera przepisów związanych z tzw. klauzulą sumienia, od wielu lat obowiązującą choćby w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Przypisywanie obecnie procedowanym przepisom podobnych rozwiązań jest manipulacją i próbą dyskredytacji projektu ustawy. Zwracamy się więc z prośbą o zaprzestanie publikowania nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji.

- dodano.

Zobacz też:

Sejm przegłosował ustawę covidową. Czy szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe?

Koronawirus może uszkadzać barierę krew-mózg? Są najnowsze badania

W jednym regionie już zabrakło respiratorów. Co na to wojewoda?

Zobacz wideo: Antykoncepcja długoterminowa. Czy można pozbyć się miesiączki?

Autor: Karolina Rybińska

Źródło: Polityka/Rzeczpospolita/PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości