Czarny rynek szczepionek przeciwko COVID-19. Ile handlarze chcą za dwie dawki preparatu?

szczepionka przeciwko covid-19
David Talukdar/Getty Images
Źródło: Moment RF
Oszuści próbują zarobić na strachu przed COVID-19. Na czarnym rynku za rzekome antidotum na koronawirua SAR-CoV-2 trzeba zapłacić 750 dolarów. Niektórzy sprzedawcy żądają nawet 30 tysięcy dolarów za 10 tysięcy dawek. O nielegalnym handlu szczepionkami napisał niemiecki tygodnik "Spiegel".

Nielegalny handel szczepionkami przeciwko COVID-19

1500 dolarów za cztery dawki, wystarczające dla dwóch osób - taka oferta na chińską szczepionkę przeciwko COVID-19 pojawiła się w internetowym komunikatorze Telegram. Internetowe wydanie tygodnika "Speigel" opisuje, że pracownicy firmy Check Point (amerykańsko-izraelski, międzynarodowy dostawca oprogramowania z zakresu cyberbezpieczeństwa) postanowili sprawdzić, jak wygląda ten proceder i zgodzili się kupić połowę dawki dla jednej osoby.

Sprzedający zażądał 750 dolarów, płatne w Bitcoinach. Kontakt do osoby handlującej szczepionkami uzyskali z forum darknet (celowo ukrytą część zasobów internetu, którą można przeglądać jedynie przy użyciu specjalnego oprogramowania).

Kiedy kilka dni po transakcji kupujący zapytali, kiedy towar zostanie dostarczony. Oferent z Telegramu odpowiedział, że szczepionki zostały już wysłane. Wkrótce potem konto sprzedającego zniknęło. Towar nie dotarł do kupujących.

Firma z Izraela ostrzegała przed takimi ofertami już w grudniu. Od tego czasu, jak ogłosił Check Point, liczba propozycji sprzedaży szczepionek wzrosła czterokrotnie i pojawiły się setki podobnych ofert. W międzyczasie ceny rzekomych szczepionek wzrosły nawet czterokrotnie.

- Najwyraźniej oszuści oczekują, że niektórzy ludzie zapłacą jakąkolwiek cenę z desperacji i obawy przed zarażeniem koronawirusem, żeby nie czekać na szczepienie - pisze "Spiegel".

Ile kosztuje szczepionka przeciwko COVID-19?

Średnia cena w grudniu wynosiła 250 USD, według Check Point wzrosła teraz do 500, a nawet do 1000 dolarów, a informacje o dawkowaniu ulegały gwałtownym wahaniom. Jeden dostawca twierdzi, że sprzedawana przez niego szczepionka musi być podana jednej osobie 14 razy, co nie odpowiada żadnej znanej szczepionce przeciwko COVID-19.

Początkowo większość szczepionek oferowana była bez podawania nazwy producenta lub innych szczegółów, co najwyżej można było się dowiedzieć, że pochodzi z Chin. Większość dostawców reklamowała się z rzekomym zaświadczeniem od amerykańskiego urzędu zdrowia FDA.

Według portalu "Vice", oszuści już w grudni próbowali zarobić na szczepionce Biontech/ Pfizer. Ale w tamtym czasie dostawcy nie byli w stanie udowodnić, że naprawdę dysponują firmowymi szczepionkami. Na prośbę o dowód, że to szczepionki Biontech i Pfizer sprzedający wysłał reporterowi ogólne zdjęcie, na którym widoczna była fiolka z napisem "Szczepionka na koronawirusa".

Według Check Point nowością jest to, że niektórzy sprzedawcy oferują do 10 000 dawek w jednym zamówieniu, co ma wystarczyć dla 5000 osób. Cena: 30000 USD.

- Jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest. Próba zakupu szczepionki przeciwko COVID-19 w darknecie przyniesie tylko jedno - zmniejszy saldo w banku - ostrzega Check Point.

Krok po kroku rejestracja na szczepienie

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Kiedy będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Rząd podał daty

Rok więzienia za ucieczkę ze szpitala z podejrzeniem choroby COVID-19. Skazany utrzymywał, że chciał się odświeżyć

Co zrobić, gdy hotel anulował rezerwację i odmawia zwrotu wpłaconej zaliczki? Adwokat Eliza Kuna odpowiada

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?