Newsy

Gdzie się zaszczepić przeciw COVID-19? "Turystyka szczepionkowa" to nowy trend wśród pacjentów

Newsy

Science Photo Library RFTEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images

Szczepienia na COVID-19 i zapisy na nie to w ostatnich dniach gorący temat. Zainteresowanie jest ogromne, seniorzy od rana stoją w kolejkach lub dzwonią na infolinię i usiłują się zarejestrować, niestety bezskutecznie. W wielu miejscach terminy bardzo szybko się wyczerpały. Dlatego wiele osób szuka nawet odległych przychodni, w których jeszcze mogą się zapisać. NFZ potwierdza, że w przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi rejonizacja nie obowiązuje.

Pacjenci szukają najkrótszych kolejek do szczepienia na COVID-19. W gminie Cisna w województwie podkarpackim mieszkańcy obserwują zjawisko "turystyki szczepionkowej". Do grupy pacjentów na szczepienia zapisali się w tej gminie nie tylko lokalni mieszkańcy, ale też osoby zameldowane w dużych miastach wojewódzkich.

- Zdziwiłam się, kiedy usłyszałam od współpracowników, że do pierwszego etapu szczepienia w naszej gminie mamy zgłoszonych 350 seniorów. Aż tyle starszych osób u nas nie mieszka - powiedziała w rozmowie z WP.pl wójt gminy Cisna Renata Szczepańska

Turystyka szczepionkowa

Do kolejki na szczepienie w gminie Cisna zapisali się nie tylko mieszkańcy tego regionu, ale też grupa kilkudziesięciu osób spoza gminy. Dotyczy to głównie mieszkańców Leska, Sanoka czy Krosna. W kolejce znalazły się jednak nawet osoby, które są zameldowane w Warszawie. Sprawa wyszła na jaw, bo w gminie mieszka 1 750 osób, więc duża liczba zapisanych pacjentów wzbudziła zdziwienie.

Przy liczbie 1400 dorosłych mieszkańców gmina jest gotowa zaszczepić wszystkich w ciągu dwóch miesięcy i to dwiema dawkami.

- Rozeszła się plotka, że u nas będzie krótka kolejka i chyba stąd zainteresowanie. Trochę nam się to nie podoba, że ktoś przyjedzie do nas na szczepienie. W pierwszej kolejności chcemy zadbać o naszą lokalną społeczność - dodaje wójt Szczepańska.

Szczepienia przeciw COVID-19 - jak się zarejestrować?

W Cisnej grupa seniorów, która kwalifikuje się do szczepienia w pierwszym etapie to zaledwie 200 osób. Dla porównania w Warszawie mieszka 400 tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat. W stolicy akcja wyszczepiania będzie trwała więc o wiele dłużej, niż w mniejszych miejscowościach, które przy odpowiedniej liczbie dawek szczepionki, mogą wyszczepić pacjentów z danego etapu w ciągu kilku dni.

Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza natomiast, że w przypadku rejestracji na szczepienia na COVID-19 nie ma rejonizacji. Pacjenci z większych możliwości teoretycznie więc mogą starać się zapisać w kolejce w mniejszych miejscowościach.

"Powiedziano mi, że za cztery lata mnie przyjmą". Seniorzy po kilka godzin czekali na zapisy na szczepienia we Wrocławiu. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Koronawirus - mutacja z Wielkiej Brytanii dotarła do Polski. Wirusolog: "Ozdrowieńcy mogą się nim zarazić"

Do kiedy potrwa lockdown w Polsce? Przedsiębiorcy już to wiedzą

Składki ZUS dla firm w górę. Ile zapłacą przedsiębiorcy?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: wp.pl/gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

Pozostałe wiadomości