Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 12. roku życia? Premier: "Szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe"

Szczepionka, dziecko
Roberto Jimenez Mejias/Getty Images
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce trwają od grudnia ubiegłego roku. Stopniowo obejmują coraz młodsze roczniki. Od czerwca preparat może przyjmować młodzież w wieku 12-15 lat. Czy także mniejsze dzieci zostaną dołączone do Narodowego Programu Szczepień? O tym mówił premier Mateusz Morawiecki. Co na ten temat sądzą naukowcy?

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci poniżej 12. roku życia

O tym, że COVID-19 stanowi bardzo duże zagrożenie przypomniał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był pytany o możliwość szczepienia przeciw tej chorobie dzieci.

- Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia. Szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe - wskazał Morawiecki.

Do 14 lipca 2021 r. liczba wykonanych szczepień w Polsce wyniosła 31 863 546 dawek. W pełni zaszczepionych jest 15 453 502 osób. Dziennie preparat przyjmuje 201 779 osób.

Śmiertelność z powodu COVID-19 u dzieci

Tylko 25 dzieci zmarło w Anglii w czasie pierwszych 12 miesięcy pandemii koronawirusa bezpośrednio z powodu COVID-19. To oznacza śmiertelność na poziomie dwóch przypadków na milion. Takie dane podali brytyjscy naukowcy. Jak wskazują, małe prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i zgonu w przypadku dzieci powinno zostać wzięte pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, czy należy je szczepić, czy też nie. Ich zdaniem, jedynie bardzo niskie ryzyko związane ze szczepionkami będzie uzasadniać ich podawanie.

Naukowcy z University College London oraz uniwersytetów w Bristolu, Liverpoolu i Yorku twierdzą, że przeprowadzone przez nich badania na temat efektów COVID-19 u dzieci są jak do tej pory najbardziej kompleksowymi na świecie.

Przeanalizowali oni wszystkie 5830 przypadków hospitalizacji z powodu COVID -19 dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, które miały miejsce w Anglii pomiędzy marcem 2020 a lutym 2021 roku. Spośród nich, na oddziały intensywnej terapii trafiło 251 osób, a 61 zmarło. Ale tylko 25 z tych 61 zmarło z powodu COVID-19 - w pozostałych przypadkach zgon nie był związany z zakażeniem. Jeśli chodzi sytuacje, gdzie COVID-19 był przyczyną śmierci, to 19 z nich dotyczyło dzieci, które cierpiały na inne choroby współistniejące , przy czym 13 z nich miało złożone zaburzenia neurologiczne . Tylko zmarłych sześcioro dzieci nie miało w ciągu ostatnich pięciu lat zarejestrowanych żadnych schorzeń, choć badacze zastrzegają, że niektóre choroby mogły zostać przeoczone.

- Uspokajającym jest to, że wyniki te odzwierciedlają nasze doświadczenie kliniczne w szpitalach - widzimy bardzo niewiele ciężko chorych dzieci . Dane te sugerowałyby, że musi być bardzo niskie ryzyko związane ze szczepionką, aby uzasadnić podawanie jej wszystkim zdrowym dzieciom - oświadczyła dr Elizabeth Whittaker, jedna z badaczek i konsultantka w dziedzinie chorób zakaźnych dzieci w Imperial College London.

W Wielkiej Brytanii szczepionka firmy Pfizer została dopuszczona do podawania dzieciom od 12. roku życia, ale jeszcze nie podjęto decyzji, czy dzieci powinny być szczepione. Ogólnie w Wielkiej Brytanii z powodu Covid-19 zmarło dotychczas ponad 128 tys. osób.

Szczepienia przeciw COVID-19 już dla 12-latków. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

14 lipca pierwsze losowanie w loterii dla zaszczepionych. Co można wygrać?

"Siła jest kobietą". U jej 11-miesięcznej córki wykryto guza mózgu. "Gdy została wypisana z OIOM-u na oddział onkologiczny, nie poruszała nawet palcem"

Wypadki dzieci na wakacjach - co robić w kryzysowej sytuacji? "Zobaczyłam swoje dziecko całe zalane krwią"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości