Uroczy wygląd, słabość do pędów bambusa i spokojne usposobienie to cechy dużych czarno-białych ssaków. 16 marca obchodzimy Światowy Dzień Pandy Wielkiej. Z tej okazji temat zwyczajów oraz ochrony tego gatunku pojawiał się kilkukrotnie w Dzień Dobry TVN. Co wiemy o tym zwierzaku?
Światowy Dzień Pandy Wielkiej
Panda wielka, inaczej niedźwiedź bambusowy, to ssak zamieszkujący chińskie łańcuchy górskie. Choć to drapieżnik, żywi się głównie pędami bambusa, ale nie pogardzi też rybami i małymi gryzoniami. 16 marca obchodzimy Dzień Pandy. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN pojawiła się maskotka o wyglądzie drapieżnika, zaś motyw pandy widoczny był w całym porannym programie.
- Przy okazji tego Światowego Dnia Pandy Wielkiej sprzedamy wam kilka ciekawostek na temat pand. Jedną z nich jest między innymi to, że one najbardziej kochają jeść i w ogóle większość swojego życia spędzają na jedzeniu - mówiła Sandra Hajduk-Popińska.
Układ pokarmowy pandy zbudowany jest tak jak u zwierząt spożywających mięso. Pandy jednak preferuje pędy bambusa, dlatego muszą zjeść ich nawet 40 kilogramów dziennie, by uzyskać odpowiednią ilość energii. Zwierzęta te zwykle żyją samotnie i wędrują po swoim terytorium w poszukiwaniu pożywienia.
Czy panda wielka jest zagrożonym gatunkiem?
Panda wielka jeszcze do niedawna była zagrożona wyginięciem, jednak dziś, dzięki wysiłkowi organizacji prozwierzęcych i ekologów, jej populacja zaczyna rosnąć.
- Pandy niekoniecznie są rozmiłowane w miłości, innymi słowy - pandy nie przepadają za rozmnażaniem się i trochę trzeba je do tego zmuszać - żartowała dziennikarka.
Jedną z głównych przyczyn wymierania tego gatunku było wycinanie lasów zamieszkiwanych przez pandy oraz polowanie na ich futro. Ponadto istnieją problemy związane z reprodukcją kontrolowaną przez człowieka - drapieżniki są mniej chętne do rozmnażania się poza wolnością, a z urodzonych trzech młodych przeżywa zwykle tylko jeden osobnik.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi? Na tropie pandy wielkiej. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym zwierzaku?
- Chcesz zostać przytulaczem pandy? Odpowiedz na 3 pytania. "To zawód, który dostarcza pozytywnych emocji"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News