"Na tropie dzikich zwierząt" – odcinek drugi
Program "Na tropie dzikich zwierząt" to połączenie zabawy z nauką. W tym samym celu KINDER Niespodzianka stworzyła serię figurek Natoons. To kolekcja figurek zwierząt, które naturalnie występują w Azji i innych częściach świata. Jeszcze więcej zabawy i wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę w aplikacji, by odblokować postać i dodatkowe treści. APPLAYDU można pobrać zupełnie za darmo w Google Play i App Store.
Dawid i Stefan w poprzednim odcinku byli na tropie pandy wielkiej, a teraz postarają się odnaleźć pandę czerwoną, która w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, wcale nie jest niedźwiedziem. Ewolucyjnie bliżej jej do szopa, łasicy czy skunksa.
Panda czerwona nazywana jest również pandą małą, pandką rudą lub pandą mniejszą. Jej łacińska nazwa to Ailurus fulgens, a nadał ją w 1825 r. Frederic Cuvier, francuski zoolog. Z kolei w języku chińskim zwierzę jest nazywane "hǔo hú", co w tłumaczeniu oznacza "ognisty lis".
Gdzie mieszka panda czerwona?
Panda czerwona naturalnie występuje na południu Chin, na terenie północno-wschodnich Indii, w Nepalu i północnej Mjanmie (dawniej Birma). Zamieszkuje górskie lasy mieszane, gdzie rosną zarówno drzewa, jak i gęste, bambusowe zarośla. To dla niej idealne miejsce do życia, ponieważ w dziuplach i norach w korzeniach drzew może się schronić, a w bambusowym poszyciu ma jedzenia pod dostatkiem.
Rdzawe futro to świetny kamuflaż
Panda jest pokryta gęstym futerkiem w kolorach: rdzawym, rdzawobrązowym bądź czerwono-porańczowym. Jej pysk, policzki i końce uszu są białe, natomiast na ogonie można zauważyć ciemniejsze pierścienie. Łapy i brzuch również są ciemniejsze od reszty ciała, wręcz ich odcień wpada w czerń. Ogniste ubarwienie to wbrew pozorom świetny kamuflaż. Panda czerwona może skryć się wśród drzew, na których rosną m.in. czerwonawe mchy i porosty.
Ciekawostką jest, że panda bardzo dba o swoją higienę i jest bardzo czystym zwierzątkiem. Dokładnie tak, jak na przykład robią to koty, myje swoje futerko, a pysk wyciera za pomocą polizanych łap.
Dorosłe osobniki pandy czerwonej zwykle mierzą około 50-63 cm, a ich długi, puszysty ogon to kolejne od 30 do nawet 60 cm. Samice na ogół ważą 3-4,5 kg. Samce są cięższe – od 4,5 kg do ponad 6 kg. Średnia długość życia to około 8-10 lat. Pojedyncze osobniki, które nie żyją w środowisku naturalnym, mogą osiągnąć nawet do 14 lat.
Pazury idealne do wspinaczki
Panda czerwona jest niezwykle zwinna i potrafi się świetnie wspinać na drzewa czy strome, górskie zbocza. Pomagają jej w tym zarówno wyjątkowo ostre pazury, jak i długi ogon, którym porusza, by zachować równowagę. Nic więc dziwnego, że bez problemu radzi sobie ze schodzeniem z wysokości głową w dół. Przednie łapy zwierzaka są krótsze od tylnych, dlatego porusza się w specyficzny, nieco "koślawy" sposób.
W swoim środowisku naturalnym panda jest najbardziej aktywna w nocy i tuż po świcie. Później większość czasu spędza na drzewach i błogo się tam relaksuje. To też dla niej dobra kryjówka przed jej naturalnymi wrogami, m.in. lampartami. Gdy panda czerwona poczuje zagrożenie, szybko ucieka i wdrapuje się na drzewo. Tam może odetchnąć z ulgą.
Czym zajada się panda czerwona?
Choć pandę czerwoną zalicza się do zwierząt wszystkożernych, to jednak podstawę jej diety stanowią przede wszystkim rośliny, głównie jest to bambus (podobnie jak w przypadku pandy wielkiej z pierwszego odcinka programu "Na tropie dzikich zwierząt").
Panda czerwona ze smakiem zajada zdrewniałą trawę, ale musi jej spożyć kilka kilogramów, by przetrwać, zaspokoić apetyt i mieć siłę m.in. na wspinaczkę.
Kiedy pojawia się możliwość, żeby nieco urozmaicić codzienne menu, panda chętnie z tego korzysta. Nie odmówi sobie zjedzenia kwiatów, różnego rodzaju liści, owoców, a nawet owadów, ptasich jaj czy małych ssaków. Żerowanie zwykle rozpoczyna o zmierzchu.
Relacje wśród pand czerwonych
Pandy czerwone z reguły wybierają samotny tryb życia. Ochota na towarzystwo pojawia się wczesną zimą, gdy rozpoczyna się okres godowy. Wówczas występuje bardzo intrygująca komunikacja między przedstawicielami tego gatunku. Samica pozostawia na ziemi ślady zapachowe, próbując zwabić do siebie samca i zachęcić go, by wspiął się do niej na drzewo.
Pandy czerwone osiągają dojrzałość rozrodczą, mając mniej więcej 2 lata. Ciąża trwa około 4-5 miesięcy. Nowo narodzone pandy pozostają z matką zwykle do narodzin kolejnego miotu. Później muszą już radzić sobie samodzielnie.
Panda czerwona to gatunek zagrożony
W 2015 roku panda czerwona została wpisana na czerwoną listę gatunków zagrożonych, którą tworzy Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Niestety, głównymi przyczynami spadku liczebności tej populacji są: degradacja środowiska naturalnego na rzecz rozwoju przemysłu, wyrąb drzew, kłusownictwo, nielegalny handel, zmiany klimatyczne.
Pandy rude to niezwykle interesujące stworzenia i wcale nie trzeba lecieć do Azji, aby je zobaczyć na żywo. Zwierzęta te mieszkają w wielu ogrodach zoologicznych w Europie. W Polsce spotkamy je m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy w Gdańsku. Z kolei za granicą mieszkają w zoo w Wiedniu, Dublinie, Pradze, Kopenhadze.
"Na tropie dzikich zwierząt" – gdzie i kiedy oglądać?
Premiera 2. odcinka "Na tropie dzikich zwierząt" już 22 listopada na antenie Discovery Channel. Kolejne epizody będą emitowane w środy. Serię można oglądać również na platformie Player.pl.
Ile informacji o pandzie czerwonej udało ci się zapamiętać? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz.
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Paweł Sudoł