Materiał promocyjny

Na tropie pandy wielkiej. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym zwierzaku?

Panda Wielka
Panda Wielka
Źródło: mat. Paweł Sudoł
Znany podróżnik Dawid Andres wraz z 11-letnim Stefanem wyruszą na wyprawę przez Chiny i Australię, by wytropić niezwykłe zwierzęta. Ich przygody zobaczymy w 3. sezonie programu "Na tropie dzikich zwierząt". W pierwszym odcinku będą poszukiwać wyjątkowej… pandy wielkiej!

"Na tropie dzikich zwierząt" – odcinek 1

Program „Na tropie dzikich zwierząt” to połączenie zabawy z nauką. W tym samym celu KINDER Niespodzianka stworzyła serię figurek Natoons. To kolekcja figurek zwierząt, które naturalnie występują w Azji i innych częściach świata. Jeszcze więcej zabawy i wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę w aplikacji, by odblokować postać i dodatkowe treści. APPLAYDU można pobrać zupełnie za darmo w Google Play i App Store.

Dawid Andres i Stefan przemierzą zakątki starożytnego, chińskiego miasta Lizhuang. Odwiedzą również Chengdu, które słynie nie tylko ze swojej kuchni, ale jest też domem dla Bazy Badawczej Hodowli Pand Wielkich. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, którzy chcą na żywo zobaczyć piękne pandy.

Panda wielka bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych, dzikich stworzeń na świecie. Stała się bohaterką bajek, filmów i książek. Pokochały ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Media społecznościowe pełne są uroczych zdjęć i krótkich filmów, na których można zobaczyć zarówno młode, jak i starsze osobniki wylegujące się leniwie na trawie, taplające się w wodzie, objadające się bambusem czy też beztrosko śpiące. Co więcej, panda wielka ma nawet swój dzień i obchodzimy go 16 marca. Jest także zwierzęciem narodowym Chin.

Kliknij i pobierz kolorowankę pandy wielkiej
Kliknij i pobierz kolorowankę pandy wielkiej

Co panda wielka ma wspólnego z niedźwiedziem?

Panda wielka początkowo była klasyfikowana do rodziny szopowatych, do której należała już panda mała. Jednak badania nad anatomią oraz badania genetyczne wykazały, że bliżej jej do niedźwiedzi. Co ciekawe przedstawiciele niedźwiedziowatych, jak niedźwiedź brunatny, czarny, czy grizli zapadają w sen zimowy i przesypiają od kilku tygodni do kilku miesięcy w roku. To najlepszy mechanizm obronny przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, w jaki wyposażyła je ewolucja. A co z pandą wielką? Jest wyjątkowa i nie zapada w sen zimowy.

Panda Wielka
Panda Wielka
Źródło: mat. Paweł Sudoł

Gdzie mieszka panda wielka?

Panda wielka lubi zimny i wilgotny klimat. Zamieszkuje więc przede wszystkim łańcuchy górskie położone w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi w Chińskiej Republice Ludowej. Poszycie lasów, w których występuje, jest pokryte bambusowymi zaroślami. To dla niej nie tylko świetna kryjówka, ale również idealny bufet, ponieważ niemal wyłącznie żywi się bambusem. Pędy zdrewniałej trawy należą do jednych z najszybciej rosnących roślin na świecie. Zaledwie w ciągu doby mogą zyskać ponad metr wysokości, więc bambusowa spiżarnia ekspresowo się odnawia, a panda może znów napełnić brzuch i zaspokoić apetyt. A potrafi być naprawdę głodna!

>>Pobierz bezpłatny e-book

Dieta bambusowa

W kwestii sposobu odżywiania pandy wielkie są z reguły monotematyczne. Przepadają wręcz za bambusem, więc mogą się zajadać jego różnymi częściami bez końca. By się najeść do syta i dostarczyć wystarczającej ilości energii do funkcjonowania, poruszania się i wspinaczki po drzewach, dorosły osobnik musi zjeść od około 14 do nawet 40 kg bambusa dziennie. Nic więc dziwnego, że na poszukiwanie zdrewniałej trawy, a następnie konsumpcję poświęca od 12 do 16 godzin na dobę. Twardy bambus trzeba dobrze przeżuć, co jest dość męczące, dlatego resztę czasu pandy spędzają na błogim leniuchowaniu i drzemkach. Czy w menu tych wyjątkowych zwierząt znajduje się coś jeszcze? Tak, ale bardzo rzadko. Mogą to być inne rośliny, grzyby, drobne gryzonie lub ryby.

Panda Wielka
Panda Wielka
Źródło: mat. Paweł Sudoł

Puchata i okrągła, ale czy zwinna?

Choć pandy wielkie uwielbiają odpoczywać i spać, to jednak kiedy w oczy zajrzy im głód, muszą wyruszyć na zdobycie pożywienia. A to bardzo często wymaga od nich wspinaczki po drzewach. Mogłoby się wydawać, że dość kulista budowa ciała i duża głowa nie idą w parze ze sportem, ale pandy obalają ten mit. Wspinanie się idzie im całkiem sprawnie. Ponadto mają ostre pazury, a ich przednie łapy posiadają dodatkową, szóstą kość, dzięki której mogą skutecznie chwycić pędy bambusa.

Biało-czarny kamuflaż

Futro pandy wielkiej jest białe lub w odcieniach żółci oraz czarne. Takie połączenie kolorów nie jest przypadkowe. Matka Natura wiedziała, co robi. Zwierzaki mogą skutecznie kamuflować się na śniegu, a także w półcieniu bambusowego poszycia. Co więcej, charakterystyczne czarne łaty na pysku pomagają zwierzętom wzajemnie się rozpoznawać. Długość sierści oraz to, że pokrywa ją wydzielina łojowa, skutecznie chroni je przed zimnem i deszczem. Osobniki potrafią stanąć na tylnych łapach, jednak nie przemieszczają się w tej pozycji. Wolą wędrować na czterech kończynach.

Panda Wielka
Panda Wielka
Źródło: mat. Paweł Sudoł

Samotna z wyboru

Panda wielka z natury woli życie w samotności i unika towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku, ponieważ nie lubi konkurencji. Sama przemierza lasy w poszukiwaniu pożywienia, więc pyszny bambus ma tylko dla siebie. Ponadto zwierzęta te zwykle nie tworzą trwałych kryjówek. Jeśli coś im zagraża, ruszają w drogę i z powodzeniem mogą się schronić w jaskiniach lub pniach drzew.

>>Kliknij i pobierz kolorowankę pandy wielkiej

Miłosne zaloty pand wielkich

Raz w roku, zwykle wiosną w okresie od marca do maja, samce i samice się spotykają. Jednak zanim do tego dojdzie, zwierzęta muszą się odnaleźć. Samica w okresie godowym potrafi być naprawdę hałaśliwa. Zaczyna wydawać charakterystyczne odgłosy, które nam, ludziom, mogą przypominać muczenie krowy lub szczekanie psa. Natomiast dla samca jest to intrygującą zachęta do flirtu. W czasie, kiedy samica nawołuje, samiec pozostawia po sobie ślady zapachowe i np. oznacza drzewa. Dzięki temu może dojść do miłosnego tête-à-tête.

Ciąża może trwać od około 97 do 163 dni. Kiedy na świat przyjdzie młoda panda, jest niewielkich rozmiarów, bardzo delikatna i potrzebuje ciągłej opieki mamy. Bez tego nie przetrwa. W pierwszych miesiącach jej jedynym pożywieniem jest mleko. Dopiero po mniej więcej pół roku zaczyna żywić się bambusem. Rozstanie matki z dzieckiem następuje po około 18 miesiącach. Pandy wielkie w Chinach i na świecie

Zdecydowana większość pand wielkich żyje w rezerwatach i ośrodkach badawczych w Chinach. W 1970 roku szacowało się, że na wolności żyło już tylko około 1000 pand, więc były zagrożone wyginięciem. Dzięki współpracy ekologów i rządu chińskiego udało się wstrzymać ten proces i populacja powoli rośnie. Przez 40 lat zwiększyła się o 80 proc.

Te piękne zwierzęta można podziwiać nie tylko w Azji, ale również i w ogrodach zoologicznych na innych kontynentach, m.in. w Europie, Ameryce Północnej czy Australii. Kiedy panda mieszka w zoo, cieszy się wielkim zainteresowaniem odwiedzających, którzy chcą ją zobaczyć na żywo. Co ciekawe, wszystkie pandy należą do Chin. Nawet jeśli młode przyjdą na świat poza krajem i tak są jego własnością.

Panda Wielka
Panda Wielka
Źródło: mat. Paweł Sudoł

"Na tropie dzikich zwierząt" – gdzie i kiedy oglądać?

Premiera 1. odcinka „Na tropie dzikich zwierząt” już 15 listopada na antenie Discovery Channel. Kolejne epizody będą emitowane w środy. Serię można oglądać również na platformie Player.pl.

Ile informacji o pandzie wielkiej udało ci się zapamiętać? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż quiz.

Na tropie dzikich zwierząt
Na tropie dzikich zwierząt

Źródło zdjęcia głównego: mat. Paweł Sudoł

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana